Jump to content

promjena ugovora o radu


legenda0001

Preporučene objave

Recimo da primam 4500kn neto plaću.

Poslodavac promijeni ugovor, tj. u njemu napiše da mi je neto plaća 2500. Ostatak do 4500kn mi isplaćuje također na isti tekući račun, a vodi ga kao nekakav dodatak.

 

Što ja gubim sa time ?

Smanjuju li se doprinosi, tj. da li ću zbog toga imati manju mirovinu ?

Mogućnosti dizanja većih kredita ?

Ili ?

 

Poslodavac to radi vjerojatno radi manjih davanja državi ili nešto slično, ali eto mene zanima čime je radnik sve zakinut u takvom slučaju ?

 

 

Hvala na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legenda0001 je napisao:

Recimo da primam 4500kn neto plaću.

Poslodavac promijeni ugovor, tj. u njemu napiše da mi je neto plaća 2500. Ostatak do 4500kn mi isplaćuje također na isti tekući račun, a vodi ga kao nekakav dodatak.

 

Što ja gubim sa time ?

Smanjuju li se doprinosi, tj. da li ću zbog toga imati manju mirovinu ?

Mogućnosti dizanja većih kredita ?

Ili ?

 

Poslodavac to radi vjerojatno radi manjih davanja državi ili nešto slično, ali eto mene zanima čime je radnik sve zakinut u takvom slučaju ?

 

 

Hvala na pomoći.

Bog legendo,

gotovo si si sve, sam odgovorio osim:

Važno je jedino koja ti plača piše u ugovoru i što ti piše na obračunu plaće.(Plača bi trebala biti ugovorena u bruto iznosu, obračun plaće mora ti dati svaki mjesec (i u slučaju da ne dobiš plaču)

1. on ti onih 2000 ne mora ni datiili te može "rastezati".Taj dio plče nemožeš potraživati prema ZORU u slučaju spora sa poslodavcem.

2. u slučaju bolovanja (nedaj bože dužeg) dobivat ćeš naknadu od 70% ili ti 1750 kn (ili možda minimalac od oko 2000 kn -ne znam točno sto tu kaže socijalno) za razliku 3150 (za plaču ugovorenu na 4500 kn)što je razlika od 1400kn/mj(ljepa rata kredita).

3. ako ti 2000 kn pošalje na tekuči ima dokaz da si novac dobio, možo tvrditi da ti je dao pozajmicu (ako veliš da to nekako vodi). Pazikako to "vodi" Isti je slučaj ako ti da gotovinu i ti mu to potpišeš.PAAAAAZI kaj radiš.

:svorc:

:mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

 

Moram se ispraviti, po ugovoru je bruto iznos nekih 2800, a neto ispadne taman toliko da firma ne plaća porez.

 

Ostala suma koja nije ugovorena ugovorom, sjeda mi na račun po nazivom dodatak. Doslovno tako, uz tu riječ nema nikakvo objašnjenje.

 

Tu se ne može dakle ništa poduzeti, već trpjeti. :(

 

Još jedna stvar, taj dodatak me muči... Da li poslodavac može jednog dana reći da želi novce od tog dodatka nazad ?

Šta u tom slučaju ? Kako se osigurati ?

 

Još jednom, hvala i pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Legendo,

to ti je neka računovodstvena mučka. koliko ste velika firma? da probaš saznati "okolo" kaj je to dodatak. Probat ću i ja, najme moja supruga radi u računovodstvu jedne veće firme. ona to sigurno zna. Vjerojatno se radi kakvom dodatku kao što je recimo dodatak (naknada) za prijevoz na koji poslodavac ništa ne plaća državi, no onda bi ti to trebalo pisati u ugovoru u jednom od članaka ( naknada za prijevoz i naće nije poslodavčeva obveza) al to bi bilo stupidno da imaš bruto 2800 a naknadu za prijevoz 2 soma kn)? :neznam: bumo videli.

Bok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

legenda0001 je napisao:

Da, vjerojatno je neka mućka, ali eto, to prolazi kad većina ljudi ne kuži šta i kako.

Firma ima negdje oko 150 ljudi.

Čuo sam da nekima u ugovoru uopće ne piše koliko plaća iznosi, a to mi je skroz bezveze.

 

Strpljivo čekam odgovor. ;)

 

Pozz.

Pazi,

veli moja supruga da oni tih 2ooo kn mogu "knjigovodstveno zatvarati:

1."kao korištenje privatnog automobila u službene svrhe", koja je po zakonu tarifa 2kn/km . Za knjigovodstveni obrazac gdje se onda po pojedinim ljudima vodi takva kilometraža i iznosi novca. Na temelju toga oni vade novce iz blagajne i islačuju sami sebi, odnosno tebi ,Francu itd.

2.Na pravdanje potnih naloga ,dnevnica za sl putovanja, istim sistemom vade se novci iz blagajne .

Sve su to materijalni troškovi na koje poslodavac ne mora ništa platiti državi.

Dakle to može biti tako.Ako je :fucka:ti se.No ti se za svaki slučaj pitaj u računovodstvu onako uljudno na finjaka da te zanima ne temelju čega će oni pravdati taj trošak. Oni bi ti to trbali objasniti i pokazati.,jer ako si već pristao da radiš po za sebe lošijim uvijetima onda bi bilo OK da ti to znaš da to nije posudba. Jer ako jest onda tu jako smrdi.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Legendo,

ti si sigurno mlađi čovjek. Dočekat ćeš bolja vremena. Mi stariji svašta smo prošli,više zla nego dobra. Bili smo premladi za "komuniste" a prestari za "kapitaliste". Moj ti je savjet ako možeš i ako imaš kakvu struku, mjenjaj firmu. Večina poslodavaca je u :bananko: kukaju i suze rone zbog recesije,puno više nego ih je pogodila. Država jaši po njima a oni po"legendama". Osim toga ima tu i tamo koji dobar poslodavac: probaj i to. Ja sam ih promjenio u ovoj lijepoj našoj 10-tak. To i je zapadnjačka fora. Ameri , navodno svakih 5 g. mjenjaju struku, pa zašto onda nebi i mi?Jedno je dobro u ovoj tvojoj situaciji, nećeš moći dizati kredit i biti ćeš nezadužen geđanin što i nije mala stvar u današnje vrijeme. Znaš kak vele Židovi: bogat si onoliko :koliko nisi dužan.

Sretno ti bilio. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dvadesete se bliže kraju, nezaustavljivom brzinom. :vrti:

 

Na žalost, svi poslodavci s kojima sam se susretao su vrlo slični.

Kad bi jedan radio za 100, tad bi bili najsretniji, naravno bez plaće.

Tu i tamo čujem za te dobre poslodavce, ali ili sam baksuz, ili ne znam šta je.

Naivan sam pa se uvijek pokušavam dokazati radom, i svaki put bolje prođe netko drugi. Ne daj Bože još ako netko ima zdravstvenih problema, ili invaliditet, ili nešto, takvi ljudi su osuđeni na mizeriju od novca, ili ignoriranje. Izbor, tj. prelazak na neki drugi posao skoro i ne postoji.

Nada je tu, ali ona.. je varljiva.

Cijelo društvo je bolesno, čini se bez lijeka na vidiku.

 

 

Al dobro, ne želim kukati previše. :-)

 

Istina, dobro veliš. :palac:

 

Hvala, također, sretno nam svima. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija