Jump to content

Pravni savjet u vezi zabrane upravljanja


zm

Preporučene objave

Jučer, 13.10.'09. mi je uručena obavijest o zabrani upravljanja vozilom B kat. temeljem prekršajnog naloga od 10.01.'07. (pravomoćno s 11.11.'08.). Na nalog iz 2007. sam u zakonskom roko uložio pritvor no nikad nisam primio poziv na sud niti rješenje (postoji mogućnost da nisam preuzeo na pošti, ali samo unatrag cca godinu dana).

 

Na obavijesti nije navedena uputa o pravnom lijeku, pa me prije svega zanima znači li to da nemam pravo žalbe i/ili da žalba ne odgađa zaštitinu mjeru?

 

Isto tako me zanima postoji li ikakav argument na koji mogu uložiti žalbu s obzirom na starost prekršaja, ili samo klasične argumente poput značaja vozačke radi poslovnih obveza?

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zm je napisao:

Jučer, 13.10.'09. mi je uručena obavijest o zabrani upravljanja vozilom B kat. temeljem prekršajnog naloga od 10.01.'07. (pravomoćno s 11.11.'08.). Na nalog iz 2007. sam u zakonskom roko uložio pritvor no nikad nisam primio poziv na sud niti rješenje (postoji mogućnost da nisam preuzeo na pošti, ali samo unatrag cca godinu dana).

 

Na obavijesti nije navedena uputa o pravnom lijeku, pa me prije svega zanima znači li to da nemam pravo žalbe i/ili da žalba ne odgađa zaštitinu mjeru?

 

Isto tako me zanima postoji li ikakav argument na koji mogu uložiti žalbu s obzirom na starost prekršaja, ili samo klasične argumente poput značaja vozačke radi poslovnih obveza?

 

Hvala!

 

Obavjest o čemu?

 

Da donesete vozačku dozvolu da upišu zabranu ili obavjest o zabrani?

 

Nešto ne štima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Obavjest o čemu?

 

Da donesete vozačku dozvolu da upišu zabranu ili obavjest o zabrani?

 

Nešto ne štima.

Obavijesti (da skratim), da je od tog trenutno mog preuzimanja na snazi pravomoćna odluka visokog prekršajnog suda o zabrani upravljanja mot.voz.B kat.

 

Kako sam dobivao odgovore, radi se o novom zakone, te se više zabrana ne upisuje fizički u dozvolu, već u informacijski sustav i nije moguće tražiti odgode kao prije, već ide automatski.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet ne štima.

 

Ako Vam je prekršajni nalog izdat 10.01.2007. godine, znači da je postupak počeo po Zakonu o prekršajima i po njemu se mora i završiti. Kako je taj zakon jedan od najglupljih u povjesti, zaštitna mjera se izvršava UPISOM u vozačku dozvolu. Bez toga je nema.

 

Bacite Vašu vozačku dozvolu. Rasparajte je u 5 komada i bacite u smeće. Prijavite njen gubitak. Novu izvadite 10.01.2010. godine kad su definitivno nastupile sve zastare izvršenja sankcije. Do tada uz potvrdu o prijavi gubitka možete bezbrižno voziti po cestama lijepe naše.

 

Gore navedeno ne mora biti točno jer ponavljam - nešto ne štima. Nešto očito niste dobro objasnili.

 

Tražite pomoć odvjetnika. On će prvo tražiti sve dokumente na uvid.

 

Završio sam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za nejasnoće sam vjerojatno kriv ja jer nisam potpuno ili dosljedno prenio sve informacije. Zbog toga na dnu citiram nedavno primljenu obavijest.

 

Izbjegavanje ove mjere metodom uništavanja vozačke mislim da nebi prošao, jer, ponavljam, više se ne upišuje nikakva napomena u vozačku dozvolu, već se podatak unosi u policijski informacijski terminal, i djelatniku prometne (ili bilo koje druge) policije je ta informacija dostupna temeljem bilo kakvih osnovnih informacija građana (ime i prezime, adresa, godište,....matični broj ili dr. identifikator).

 

"Zaprimili smo pravomoćni prekršajni nalog PU Zagrebačke IPPP Zagreb broj: 511-19-44/6-N-xxxx/2007 od 10.01.2007. godine (pravomoćno s danom 11.11.2008.), kojim Vam je izrečena zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilo "B" kategorije u trajanju od 3 mjeseca.

Ovim putem Vas izvješćujemo da će se gore navedena zaštitna mjera upisati u evidenciju o izdanim vozačkim dozvolama (propisano čl.297 st.1. ZSPC), a početak zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom "B" kategorije upisat će se datum primitka ove naše oabvijesti.

Upozoravamo Vas da je odredbom................propisano da onaj tko upravlja motornim vozilom iako je prema njemu primijenjena sigurnosna mjera ili zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilom, čini kazneno djelo za što je propisana kazna zatvora od 3 mjeseca do 3 godine."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(1) Tijelo koje izrekne kaznu, odnosno zaštitnu mjeru iz ovoga Zakona, dužno je o izrečenoj kazni, odnosno mjeri obavijestiti ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa i ministarstvo nadležno za unutarnje poslove u roku od osam dana od pravo moćnosti.

 

I što?

 

Policajac Vas mora naći da Vam privremeno opet oduzme vozačku dozvolu radi realizacije zaštitne mjere.

 

Ali pošto Vi mislite da ste dobili loš odgovor na pitanje, a niste ni svjesni da brkate stara i nova pravila, budite legalist do kraja i izvršite svoje građansku dužnost.

 

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim vas za pomoć.

 

Prije godinu i 3 mjeseca (8mj 2008) napravio sam prekrsaj prolaska kroz crveno. No, jedan semafor nije radio, a drugi nisam vidio od tramvaja. Zakasnio sam sa žalbom, te mi je danas, 16.10.2009, dosla obavijest o izvršenju zaštitne mjere od 3mj.

 

Zanima me da li se mogu zaliti na tu obavijest, jer mi auto koristi za posao (ne do posla, nego bas radim vozeći)i školovanje (fakultet je u V.Gorici, zivim u zapadnom djelu Zagreba)?

Vozačka dozvola mi je neophodna.

Da li barem mogu nekako skratiti vrijeme trajanje zabrane?

I da li je olakotna okolnost sto mi je zabrana dosla tek nakon 15 mjeseci?

 

Puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bornek je napisao:

Jos samo jedno pitanje. Ako bi me slucajno zaustavili, da li bi to sto se vozim pod zabranom bilo odmah kazneno djelo ili je to prekrsaj koji moze postati kazneno djelo?

 

Hvala na odgovorima.

po novom zakonu, već to je kazneno djelo nepoštivanja odluke suda
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija