Jump to content

Obrt ili d.o.o. - što otvoriti?


fiorano

Preporučene objave

Poštovani.

 

Danas sam slučajno otkrio ovu stranicu i oduševio se. Vidim da zaista na sva pitanja dajete odgovor pa se nadam da ćete mi pomoći.

Ovih dana sam istraživao malo po internetu prednosti i mane obrta i d.O.o. i naišao na različite tvrdnje i informacije. Stoga ću pokušati objasniti čime se namjeravam baviti te kronološki sročiti nekoliko pitanja:

 

Dakle, namjera mi je otvoriti vlastiti web portal na kojem ću objavljivati određene oglase. Najvažnije u cijeloj toj priči je to da ću naplaćivati postavljene oglase, kao što ću naplaćivati i oglašavanje tvrtki na svojoj web stranici (dakle, banneri).

Po svemu onome što sam pročitao na raznoraznim forumima te proučavanjem zakonâ, zaključio sam kako bi bilo najbolje za početak otvoriti obrt, a kasnije (kada posao krene) prebaciti se na d.O.o. Moja pitanja su slijedeća:

 

1. Ako sam trenutno u radnom odnosu, a otvorim obrt, doprinose ne plaćam mjesečno, nego na kraju godine. Molim Vas da potvrdite jesam li to dobro shvatio.

 

2. Negdje sam pročitao, kada se otvori obrt i uđe u sustav PDV-a i/ili poreza na dobit umjesto poreza na dohodak, da se tada gube neke pogodnosti vezane uz obrt. Koje?

 

3. Ako ulazim u sustav PDV-a i/ili poreza na dobit, imam li i dalje pravo sa svog žiro računa uzimati gotovinu bez pravdanja ili se sad na poslovanje obrta gleda kao na poslovanje d.O.o.?

 

4. Što je s MTU? Posao koji bih radio se svodi na laptop, internet, slanje i primanje mailova i računa,... Mogu li to obavljati u svojoj kući, koje sam vlasnik?

 

5. Mogu li kao obrtnik, koji nije u sustavu PDV-a, na ispostavljenom računu istaknuti PDV i što to u praksi onda znači? Ima li to uopće smisla? Koliko mi je poznato, ako nisam u sustavu PDV-a, tvtka kojoj sam ispostavio račun ne može prebiti PDV ako firma (obrt) koja je poslala račun nije u sustavu.

 

Sve ovo pitam jer mislim da bih odmah po otvaranju obrta trebao ući u sustav PDV-a jer će se moje poslovanje u najmanje 90% slučajeva odvijati sa d.O.o. tvrtkama, a njima je isplativije poslovati s nekim tko je u sustavu PDV-a jer tako sebi mogu prebiti porez. Laički rečeno, teško da će ijedna tvtka poslovati sa mnom ako nisam u sustavu PDV-a i na računu ne ispostavljam PDV.

 

Možda Vam je prvi odgovor da odmah otvorim d.O.o., ali stvar je u tome da mi je takva investicija trenutno previsoka, tim više što sam početnik i ne znam kako će na početku firma poslovati.

 

Unaprijed hvala na svakoj pomoći, srdačan pozdrav!

:-D:-D:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fiorano je napisao:

Poštovani.

 

 

 

1. Ako sam trenutno u radnom odnosu, a otvorim obrt, doprinose ne plaćam mjesečno, nego na kraju godine. Molim Vas da potvrdite jesam li to dobro shvatio.

a.)

ako ste u radnom odnosu nemožete dva puta plaćati doprinose prema HZMO-u i HZZO-u

 

2. Negdje sam pročitao, kada se otvori obrt i uđe u sustav PDV-a i/ili poreza na dobit umjesto poreza na dohodak, da se tada gube neke pogodnosti vezane uz obrt. Koje?

b.)

kad se prijavljujete u Poreznu, uvijek ćete imati obvezu prema porezu na dobit, a pogodnosti....hm preteško je na ovakvo pitanje otprilike odgovoriti...uglavnom ako ste u sustavu PDV-a kao obrt i imate mali obrtaj a ne plati vam dva tri komitenta propašćete ubrzo jer morate platiti PDV državi.

 

3. Ako ulazim u sustav PDV-a i/ili poreza na dobit, imam li i dalje pravo sa svog žiro računa uzimati gotovinu bez pravdanja ili se sad na poslovanje obrta gleda kao na poslovanje d.O.o.?

c.)

Gledajte kad dođete na šalter ili na bankomat neće vas pitati ni tamo koji je razlog dizanja novaca (vi ćete reći koji je razlog), ali zato uvijek imajte dobar razlog npr posudba itd (ok kod firme možete maksimalon 5 tisuća kuna podizati)

 

4. Što je s MTU? Posao koji bih radio se svodi na laptop, internet, slanje i primanje mailova i računa,... Mogu li to obavljati u svojoj kući, koje sam vlasnik?

d.)

mjesto otvaranja obrta tj, sjedište ovisno o kojoj se djelatnosti radi treba ispunjavati i određene uvjete u ovom slučaju ugovor o najmu i dokaz o uporabljivosti objekta temeljem zakona o gradnji, inače neke uvjete vas neće tražiti kod otvaranja obrta ali državni inspektor bude, a nisu još propisani kao preduvjet za registraciju obrta...

 

5. Mogu li kao obrtnik, koji nije u sustavu PDV-a, na ispostavljenom računu istaknuti PDV i što to u praksi onda znači? Ima li to uopće smisla? Koliko mi je poznato, ako nisam u sustavu PDV-a, tvtka kojoj sam ispostavio račun ne može prebiti PDV ako firma (obrt) koja je poslala račun nije u sustavu.

e.)

Vi i ispostavljate PDV, ali to znači da niste dužni na taj račun platiti PDV državi a taj račun nemože pravdati firma naravno ako niste u sustavu PDV-a

 

 

i ako dobro i kvalitetno radite svaka firma će raditi sa vama jer vaš račun pravdaju kao trošak reklamiranja itd.

 

i da definitivno tvrtka makar za početak je puno bolje obrtić jer se isplati financijski.......ali dugoročno ne jer neznam iz kojeg razloga banke nevole obrte.

Unaprijed hvala na svakoj pomoći, srdačan pozdrav!

:-D:-D:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@fiorano :

 

1. točno ste shvatili fiorano,ne plaćate fiksne mjesečne obrtničke doprinose koji za 2009. godinu iznose 1.721,40 kn (mirovinsko,zdravstveno,ozljede,zapošljavanje)već na kraju godine,ovisno o ostvarenom dohotku,plaćate doprinose obračunate upravo na ostvareni dohodak a kojima osnovica ne može biti veća od 58.188,00 kn,bez obzira da li Vam je ostvareni dohodak veći.

 

2. kao obrtnik plaćate porez na dohodak.poduzeća plaćaju porez na dobit.ukoliko kao obrtnik ostvarite više od 400.000 kn dohotka,imate više od 15 zaposlenih ili vam je vrijednost dugotrajne imovine veća od 2.000.000 kn,tada prelazite na oporezivanje porezom na dobit.porez na dobit možete plaćati i po svojoj želji ali ste tada obrtnik u dvojnom knjigovodstvu što nije pogodnost,jer se vodite jednako kao poduzeće ali odgovarate svom svojom imovinom-kao obrtnik.

 

3. ulazak u sustav pdv-a i sustav poreza na dobit nemaju nikakve veze što se tiče podizanja gotovine sa žiro računa.kao obrtnik možete podići sve novce sa svog računa (ne samo 5.000)i vodite ih kao akontaciju dohotka (budući da obrtnik nema plaću koju bi si isplaćivao).u slučaju da ste dobitaš (plaćate porez na dobit) svaku kunu koja je podignuta morate pravdati (da li je to novac za gotovinske račune,putne troškove ili što drugo) ali je način praćenja puno zahtjevniji.

 

4. vaša djelatnost je djelatnost koja se može obavljati u stambenim prostorijama (Narodne novine 101/95)pa vam samim timim i ne trebaju MTU.

 

5. ukoliko ne uđete u sustav pdv-a niti slučajno ne smijete izdavati račune s pdv-om.na svojim računima stavljate napomenu:"izdavatelj računa nije obveznik pdv-a po čl.22 Zakona o pdv-u." ukoliko,iznimno,iskažete pdv na nekom računu,taj pdv morate uplatiti na državni proračun.

znam da vi mislite da je kupcu koji je u sustavu pdv-a interesantno da po vašim računima izbije pretporez ali ukoliko vi niste u pdv-u to ne treba da vas brine.mnogo je primjera po kojima poduzeća imaju troškove bez pdv-a (računi za komunalne usluge,putni troškovi,plaće i doprinosi,članarine...)

 

Obrt je puno jednostavnije otvoriti,zatvoriti,manji su troškovi i uvijek je bolje najprije ići na obrt bez sustava pdv-a pa vidjeti kako se poslovanje razvija.trgovačko društvo (d.O.o. tj.poduzeće)je puno kompleksnija i odgovornija cjelina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ultra je napisao:

@fiorano :

 

 

5. ukoliko ne uđete u sustav pdv-a niti slučajno ne smijete izdavati račune s pdv-om.na svojim računima stavljate napomenu:"izdavatelj računa nije obveznik pdv-a po čl.22 Zakona o pdv-u." ukoliko,iznimno,iskažete pdv na nekom računu,taj pdv morate uplatiti na državni proračun.

znam da vi mislite da je kupcu koji je u sustavu pdv-a interesantno da po vašim računima izbije pretporez ali ukoliko vi niste u pdv-u to ne treba da vas brine.mnogo je primjera po kojima poduzeća imaju troškove bez pdv-a (računi za komunalne usluge,putni troškovi,plaće i doprinosi,članarine...)

 

.

 

Evo još jednog slučaja koji se pojavljuje u praksi..nisam naime porezni stručnjak osnove znam iz vlastitog iskustva, ali činjenica je da obrti koji nisu u PDV-u su pravnom subjektu u kojem sam obavljao djelatnost izražavali PDV??? stvarno smo banana država :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovorima, zaista nisam naviknuo na ovako ažurnu i konkretnu stranicu:-)

Imam još neka pitanja vezana uz Vaše odgovore, a nisam shvatio:

 

ulazak u sustav pdv-a i sustav poreza na dobit nemaju nikakve veze što se tiče podizanja gotovine sa žiro računa.kao obrtnik možete podići sve novce sa svog računa (ne samo 5.000)i vodite ih kao akontaciju dohotka (budući da obrtnik nema plaću koju bi si isplaćivao).u slučaju da ste dobitaš (plaćate porez na dobit) svaku kunu koja je podignuta morate pravdati (da li je to novac za gotovinske račune,putne troškove ili što drugo) ali je način praćenja puno zahtjevniji

 

1. Što znači ovo "ne samo 5000"? Znači li možda da kao d.O.o. mogu s žiro računa dizati do 5.000kn gotovine bez pravdanja?

 

2. Kažete da ulazak u sustav PDV-a i sustav poreza na dobit nemaju veze s dizanjem gotovine s računa, a po odgovoru se vidi da ipak ima razlike ako sam u sustavu poreza na dobit jer onda ipak moram pravdati dizanje novca. Zamolio bih Vas da mi to malo pojasnite, kao i ovo "način praćenja je puno zahtjevniji".

 

Htio bih napomenuti da me varanje države i izbjegavanje plaćanja poreza uopće ne zanima. Smatram da ću svojim radom prije ili kasnije doći na razinu poslovanja od kojeg ću moći sasvim pristojno živjeti čiste savjesti.

Ova pitanja postavljam jer si želim olakštati poslovanje u startu, koliko je to moguće, financijski i psihički. Od različitih ljudi dobivam različite odgovore, a čitajući forum sam primjetio da čak ni u Hitro.hr ponekad ne znaju dati prave odgovore.

Odgovore na ostala pitanja sam razumio i još jednom najljepše zahvaljujem na odgovorima.

God Bless! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fiorano je napisao:

Puno hvala na odgovorima, zaista nisam naviknuo na ovako ažurnu i konkretnu stranicu:-)

Imam još neka pitanja vezana uz Vaše odgovore, a nisam shvatio:

 

ulazak u sustav pdv-a i sustav poreza na dobit nemaju nikakve veze što se tiče podizanja gotovine sa žiro računa.kao obrtnik možete podići sve novce sa svog računa (ne samo 5.000)i vodite ih kao akontaciju dohotka (budući da obrtnik nema plaću koju bi si isplaćivao).u slučaju da ste dobitaš (plaćate porez na dobit) svaku kunu koja je podignuta morate pravdati (da li je to novac za gotovinske račune,putne troškove ili što drugo) ali je način praćenja puno zahtjevniji

 

1. Što znači ovo "ne samo 5000"? Znači li možda da kao d.O.o. mogu s žiro računa dizati do 5.000kn gotovine bez pravdanja?

 

2. Kažete da ulazak u sustav PDV-a i sustav poreza na dobit nemaju veze s dizanjem gotovine s računa, a po odgovoru se vidi da ipak ima razlike ako sam u sustavu poreza na dobit jer onda ipak moram pravdati dizanje novca. Zamolio bih Vas da mi to malo pojasnite, kao i ovo "način praćenja je puno zahtjevniji".

 

Htio bih napomenuti da me varanje države i izbjegavanje plaćanja poreza uopće ne zanima. Smatram da ću svojim radom prije ili kasnije doći na razinu poslovanja od kojeg ću moći sasvim pristojno živjeti čiste savjesti.

Ova pitanja postavljam jer si želim olakštati poslovanje u startu, koliko je to moguće, financijski i psihički. Od različitih ljudi dobivam različite odgovore, a čitajući forum sam primjetio da čak ni u Hitro.hr ponekad ne znaju dati prave odgovore.

Odgovore na ostala pitanja sam razumio i još jednom najljepše zahvaljujem na odgovorima.

God Bless! :palac:

 

Prvo i osnovno vam je da imate dobro poslovanje i obrt novaca preko žiro računa imali obrt ili d.O.o. Lako je dizate novce sa žira ako problem je kad se nema šta podizati. U d.O.o. trebate imati pokriče za svako podizanje novca sa žiro računa (npr. materijalni troškovi,plačanja R-1 računa do 5.000 kn gotovinom, putni nalozi, dnevnice, blagajnički maksimum itd.)Možete vi podignuti i sve novce sa žiro računa d.O.o. koje imate ali kada vam dođe kontrola morate imate pokriče za šta su podignuti. Bili ili ne bili u sustavu PDV-a to nema nikakve veze sa podizanjem gotovine sa žrio računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odgovor za @omerta_man:

 

Poduzetnici mogu ući u sustav PDV-a "po sili Zakona",temeljem naplaćenih (obrti)ili fakturiranih (d.O.o.) isporuka u svoti većoj od 85.000,00 kn.

Poduzetnici također mogu ući u sustav PDV-a i dobrovoljno (pri početku obavljanja djelatnosti)ali ih to obvezuje da u sustavu moraju ostati narednih pet kalendarskih godina.

Oni poduzetnici koji su u sustavu PDV-a,na svojim računima iskazuju osnovicu za obračun isporuke,PDV i ukupan iznos računa s porezom.Oni koji nisu iskazuju iznos računa sveukupno-PDV ne iskazuju.

Međutim,ako netko u računu za isporučena dobra ili usluge izdvojeno iskaže PDV,iako za to nije ovlašten (nije se upisao u Registar obveznika poreza na dodanu vrijednost tj. predao poreznoj upravi obrazac P-PDV), tada je ,prema čl.15.,st.5. Zakona o PDV-u obvezan platiti taj porez,osim u slučaju kada ispravi račun izdan primatelju sukladno čl.8.st.3.,Zakona o PDV-u.Takve obveznike nazivamo povremenim poreznim obveznicima koji za plaćeni PDV ne trebaju podnositi poreznu prijavu,a PDV trebaju platiti do zadnjeg dana u tekućem mjesecu po proteku mjeseca u kojima je neovlašteno izdan račun s iskazanim PDV-om.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odgovor za @fiorano :

 

1. Famoznih 5.000,00 kn koji se "vuku" kroz odgovore,imaju veze samo sa načinom plaćanja gotovim novcem za nabavu proizvoda i usluga.Jednostavnije rečeno,ako Vam netko izda račun do 5.000 kn možete ga platiti gotovinom,ako je račun veći plaćanje je bezgotovinsko (virmanom,sa Vašeg žiro računa-na žiro dobavljača).

Što se tiče podizanja gotovine s računa,tu Vam je @fakincina dao potpun odgovor:možete podići sve novce sa svog računa.

Ako ste obrtnik-ne morate pravdati.Dižete ih kao akontaciju dohotka,što Vam, osim obračuna kriznog poreza iliti harača (koji je od 01.10.2009.uveden i za obrtnike)uvećava konačni,godišnji dohodak pa će te samim tim plaćati i veći porez na dohodak.

Ako ste trgovačko društvo onda podizanje gotovine mora biti vezano za troškove koji će se platiti tom gotovinom.Ako dižete gotovina "za sebe",onda na podignuti iznos obračunavate doprinose i porez na dohodak, jer vlasnik poduzeća ne može kao obrtnik dizati lovu bez pravdanja.

 

2. Ako ste obrtnik onda ste u sustavu poreza na dohodak (samo obrtnici koji imaju uvjete koje sam navela u prethodnom odgovoru prelaze u dobitaše a dobitaši su i d.O.o.)

Kada ste obrtnik-dohodaš,vodite jednostavno knjigovodstvo.Stoga je poslovanje obrta-jednostavno.

Kada ste d.O.o.-dobitaš,tada vodite dvostavno knjigovodstvo,puno opsežnije po načinu praćenja-kako sam navela,puno kompliciranije,sa mnogo više izvještaja koji se predaju Poreznoj upravi,FINI... za što obrtnici nemaju obvezu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Poštovani,

molim informaciju može li isti vlasnik istovremeno imati i obrt i d.O.o.?

Sporim platišama slali bismo račune sa obrta, a onim "bržim" sa d.O.o.. Radnici koji su sada zaposleni u obrtu bili bi zaposleni u d.O.o. i usluge naplaćene putem obrta fakturirali bi obrtu sa d.O.o-a. Je to može?

Naime, osnovni problem je dugotrajno čekanje naplate, inače bi odavna već umjesto obrta bio d.O.o.

Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija