Jump to content

Koju vrstu otkaza prihvatiti ?


lucidni

Preporučene objave

Molim pomoć!

 

U petak sam nakom 5 godina rada u poduzeću dobi(la)o neočekivani i iznenadni otkaz (ugovor na neodređeno vrijeme od 2005. godine). Poslodavcu sam svojim radom (prekovremeni i radom subotom - prvu 1,50 godinu radi(la)o svaku subotu a da za to nisam nikada plačen(a)) pomoga(la)o u razvoju poduzeća od malog obrtnika po ozbiljnog i vrlo dobrog poslodavca)

 

Naime, krivnja (nepravilno napravljen posao od godinu dana) drugih djelatnika prebačen je na mene a sve nakon što sam je uspješno raši(la)o za manje od dva mjeseca. Ostala je još završna kontrola glavne odgovorne osobe (nadzorne osobe) - posao od 15 dana. Međutim,moji obavljeni poslom nije bio zadovoljan moj (sada, bivši) poslodavac te usprkos mojim detaljnim objašnjenjem dobi(la)o sam na potpis Ugovor o sporazumnom raskidu ugovora o radu (kojeg još nisam potpisa(la)o) a morat ću sutra.

 

Pitanja:

1. Moram li potpisati ponuđeni ugovor o sporazumnom raskidu ugovor? I ŠTO AKO ODBIJEM?

2. Ne postoje pisane opomene o tome kako posao nisam obavi(la)o kako treba niti upozorenja od strane nadređenih kao niti samog poslodavca. Također nema niti pisane upute i roka za obavljanje istog posla (radilo se od 8 do 17 sati već dva mjeseca + svaka druga subotA)... Mogu li dobiti izvanredni otkaz ugovora o radu? I što u tom slučaju?

3. Imam li pravo na otpremninu i u kojem iznosu?

4. Što ako prihvatim sporazumni raskid ugovora o radu?

 

Molim savjet za pomoć u rješavanju ovog problema

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lucidni je napisao:

Molim pomoć!

 

U petak sam nakom 5 godina rada u poduzeću dobi(la)o neočekivani i iznenadni otkaz (ugovor na neodređeno vrijeme od 2005. godine). Poslodavcu sam svojim radom (prekovremeni i radom subotom - prvu 1,50 godinu radi(la)o svaku subotu a da za to nisam nikada plačen(a)) pomoga(la)o u razvoju poduzeća od malog obrtnika po ozbiljnog i vrlo dobrog poslodavca)

 

Naime, krivnja (nepravilno napravljen posao od godinu dana) drugih djelatnika prebačen je na mene a sve nakon što sam je uspješno raši(la)o za manje od dva mjeseca. Ostala je još završna kontrola glavne odgovorne osobe (nadzorne osobe) - posao od 15 dana. Međutim,moji obavljeni poslom nije bio zadovoljan moj (sada, bivši) poslodavac te usprkos mojim detaljnim objašnjenjem dobi(la)o sam na potpis Ugovor o sporazumnom raskidu ugovora o radu (kojeg još nisam potpisa(la)o) a morat ću sutra.

 

Pitanja:

1. Moram li potpisati ponuđeni ugovor o sporazumnom raskidu ugovor? I ŠTO AKO ODBIJEM?

2. Ne postoje pisane opomene o tome kako posao nisam obavi(la)o kako treba niti upozorenja od strane nadređenih kao niti samog poslodavca. Također nema niti pisane upute i roka za obavljanje istog posla (radilo se od 8 do 17 sati već dva mjeseca + svaka druga subotA)... Mogu li dobiti izvanredni otkaz ugovora o radu? I što u tom slučaju?

3. Imam li pravo na otpremninu i u kojem iznosu?

4. Što ako prihvatim sporazumni raskid ugovora o radu?

 

Molim savjet za pomoć u rješavanju ovog problema

 

Lucidni,

ad.1. ni u lidilu ne potpisuj sporazumni. Osim ako ti ponudi velikkkku otpremninu.

Dolazi redovito na posao i čekaj što će poslodavac. Sve što učini mora napisati i obrazložiti.

ad.2.Izvanredni ti može dati ali ga mora obrazložiti. Pošto kažeš da nema pisanih tragova taj se neće dogoditi.

ad.3 nemoj sad o otpremnini.

ad4. smo rekli nesmiješ prihvatiti (potpisati)(gubiš prava na burzi).

i još :

5. može ti dati poslovno uvjetovani otkaz koji također mora obrazložiti pismeno kao ono: višak radne snage ,teškaposlovna situacija,recesija.......On 6 mjeseci ne smije zaposliti nikoga na tvoje radno mjesto.U slučaju ovog otkaza imaš pravo na naknadu sa burze.

Ad.2 i 5. Kad dobiješ na pismeno otkaz, ti poštom sa povratnicom pošalješ poslodavcu "zahtjev za zaštitu prava" uroku od 15 dana po primitku otkaza. U njemu osporiš negova obrazloženja navedeš sve što ti nije platio tržiš obračune plača iz kojih moraju biti vidljivi sati pr.vr rada a i redovni. Ne dao mu Bog da ti uopće nije davao obračune plaća, priprjeti mu malo inspekcijama za sve sumnjivo a čega ima u svakoj firmi.On ti bi trebao odgovoriti u roku od 15 dana no on to ne mora učiniti. ako ti odgovori negativno ili ne odgovori ti opet u roku od 15 dana pošalješ "zahtjev za zaštitu prava sudu" prijaviš ga inspekcijama rad i najbolje da pronađeš odbjetnika koji bu mu uzo lovu...i onda te sud vrati na posao ako presudi da je poslodavčev otkaz protuzakonit.

Ja mislim da kad on vidi da sa tobom nemože baš tako onda se poni dogovarati o poslovno uvjetovanom i otpremnini. Kužiš?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lucidni je napisao:

Hvala

mislim da sam skužio ... treba pokazati zube i ne dat se preci od strane poslodavca te pokazati koliko toliko poznavanje ZOR-a i svojih prava.

 

Još jedno pitanje?

 

Vrijedi li se obratiti sindikatu (mislim poduzeće nema svoj sindikat te nisam clan sidikata) za pomoć i savjet ?

 

Ako nisi član sindikata, odnosno ako nemate sindikat odgovor je -ne.

Imam ja za tebe pitanje:1. Koliko je velika tvoja firma. Naime ukoliko poslodavac zapopšljava više od 20 posloprimaca onda za njega vrijede i neka druga pravila koja mora poštivati. 2. jeki d.O.o ili je obrt? Dakle odgovori mi pa ćemo dalje. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lucidni je napisao:

Hvala

mislim da sam skužio ... treba pokazati zube i ne dat se preci od strane poslodavca te pokazati koliko toliko poznavanje ZOR-a i svojih prava.

 

Još jedno pitanje?

 

Vrijedi li se obratiti sindikatu (mislim poduzeće nema svoj sindikat te nisam clan sidikata) za pomoć i savjet ?

 

Ako nisi član sindikata, odnosno ako nemate sindikat odgovor je -ne.

Imam ja za tebe pitanje:1. Koliko je velika tvoja firma. Naime ukoliko poslodavac zapopšljava više od 20 posloprimaca onda za njega vrijede i neka druga pravila koja mora poštivati. 2. jeki d.O.o ili je obrt? Dakle odgovori mi pa ćemo dalje.

Osim toga treba :cita: o svojim OBVEZAMA I PRAVIMA. Zato otkucaj na Gogglu NN 137/04 ZOR kako bi mogao saznati više.

 

"Što više znanja-to više imanja" Stjepan Radić.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

lucidni je napisao:

Pa, poduzeće je d.O.o. s više od 100 zaposlenika.

 

Dakle lucidni tvoj poslodavac mora imati "pravilnik o radu" s obzirom da ima preko 20 zaposlenika. U pravilniko o radu moraju biti regulirana svs pitanja vezano za prava uz radnog odnosa(kao npr otpremnine) Pravilnik o radu MORA TI POSLODAVAC DATI na uvid prilikom zapošljavanj, u protivnom je u prekršaju.

Ti u slučeju poslovno uvjetovanog otkaza imaš pravo na otpremninu počl.125 ZOR-a NN137/04.

Ako ti nije isplačivao prekovremene i nemaš obračune plaća odnosno nije ti ih davao na potpis s obzirom daje d-O.o kazna za taj prekršaj je od 61.000 do 100 000 kn.

 

Sačekaj kako sam ti rekao. dolazi redovito na posao pa kad ti urući pismeni otkaz onda djelujemo. KUŽIŠ?

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Bok da vas i ja nešto pitam, naime zapslena sam u jednom restorani d.O.o.,šef je odlučio smanjiti plaće na šta ja nisampristala i kako nas 2 radimo kao kuharice rekao je da će mi dati otkaz kao višak radnika na tome mjestu pa ću imati pravo s biroa na novčanu naknadu ali mene brine to što je on prije 6mj, uzeo osobu s biroa na koju je dobio novčani poticaj i rekao je kao sad nema prava smanjivati br. radnika a ipak će mi dati otkaz i uzet će nekog dr.s biroa ntko je jeftiniji i tko neće raditi na mojoj poziciji, da li je to moguće ili samo mulja,molim vas da mi odgovorite jer ja se stvarno ne kužim.hvala vammmm

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ne pristanete na smenjenje plaće (potpisom aneksa) onda Vam ostaje ista plaća.

 

Ako poslodavac odluči dati Vam otkaz onda imate 15 dana za pisanje Zahtjeva za zaštitu prava.

 

Poslodavac može govoriti šta hoće i pokušati šta hoće, ali Vi ste tu koji se trebate žaliti i boriti protiv takvih odluka.

 

Vjerujem da je to samo zastrašivanje od strane poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na odgovoru ali dužna sam vam objasniti cijelu situaciju.

Naime,ja sam prijavljena na 3500kn a rest tj,1000kn, mi šef do sada davao na ruke, to mi je ukinuo i rekao ako neželim dalje raditi neka sama dam otkaz jer i tako tako imam obrasce na kojima je uplaćena točna plaća.Ja nisam pristala da radim za 3500 jer sama plaćam gorivo,tj.putni trošak još 800kn(koji je on ubacio u plaću,tj,radim za 3000+500kn putnog troška),što bi mi ispala plaća 2700.On tvrdi da imam 3.rješenja., 1.da sama dam otkaz,(nemam nikakva prava s biroa)2.da napravimo sporazumni otkaz (opet nemam prava s biroa)3.da mi on da izvanredni otkaz(što je najgori otkaz), jer mi nemože dat otkaz kao tehnološki višak jer je uzeo osobu s biroa uz koju je dobio poticaj od 30 000kn, i nemože smanjiti br. ranika i nikog drugog zaposliti slj.6mj.Mene zanima da li postoji ikakva šansa da mi on da otkaz a ja ostvarim neka prava?Da li mi smije dati izvanredni okaz i na koju foru? On je reka ako neću dati otkaz neka ostanem raditi ali ja stvarno nemogu kao gl.kuharica raditi za tako malu plaću,pa ni čistačice ,ni pom. radnice u našoj kuhinji nemaju tako malu plaću ,a rade duplo manje od mene......... Sorry,sve sam zakomplicirala,nadam se da će te se uspjeti snaći u objašnjenju,,Hvala vam puno........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Drugi put napišite cijelu situaciju :)

 

Znači, Vi nemate problema s time da prestanete raditi, samo biste voljeli dobiti novce sa biroa?

 

Ako Vam da izvanredni otkaz, nemate pod milim bogom nikakva prava.

 

Ako Vi njemu date izvanredni otkaz zbog ponašanja poslodavca - onda imate pravo na naknadu s biroa.

 

Ako Vam da poslovno uvjetovani otkaz isto imate pravo na naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovoru, on je meni predložio da mi da onaj otkaz kakav sam opisala u prvom postu ,pa me zanimalo da li je takav otkaz uopće moguć, ma ja bi bila najsretnija a i trudit ću se das si nađem novo r.mjesto samo da se maknem odavde a da ne prekidam radni odnos,,,,,da li mi je bez obzira na način otkaza koji dobijem-dam dužan isplatiti 2.polovovicu g.odmora jer smo ju trebali koristiti u 12.mj.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

opet ja,,, i opet sam zbunjena , naime sad sam na g.o.4 tj.tako mi je šef dao,čim mi istekne4 tj. g. o. šef mi je rekao da sklopimo sporazumni otkaz, tvrdi da mi nemože dati otkaz kao višak radnika jer je uzeo ženu sa biroa zbog koje je dobio financ.pomoć,pa nesmije smanjivat br.radnika-DA LI JE TO TOČNO?jučer je prijavio novu radnicu isto sa biroa, da li mi sad može dat otkaz ili ne?on mi predlaže da pređem u dr.firmu odmah tako da neprekidam radni staž ,da li je u pravu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da ali u trenutku kad je zaposlio tu ženu zbog koje je dobio sufinanciranje nas je bilo 4 ,a prije 2 dana je zaposlio još jednu ženu uzetu s biroa, što znači da bi moga dat taj otkaz jer nekrši dogovor o smanjenju radnika koji su bili u trenutku kad je potpisan ugovor o sufinanc. ma ja nisam više pametna šta da napravim,neću mu raditi za plaću pom.ranika a obavljam troduplo više posla,..........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

opet ja, da vas sad pitam -da li je mi je šef dužan isplatiti cijeli g.o. u slučaju sporazumnog otkaz? zaposlena sam kod njega od 1.10.2012,prva 2tj. dogovor je bio da 2tj,koristimo na ljeto a dr.2tj.,u zimi ,međutim sad želi sporazumni otkaz i kaže da nemam prava na ta 2 dr.tj.g.o. jer i tako neću biti više zaposlena kod njega,

i da li mi može bez mog znanja prestati uplaćivati doprinose?

hvala svima koji mi pomažete..............

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

dobio sam otkaz jer me je van posla privatno zaustavila milicija sa jednim dzointom u torbici i ne znam kako ali firma je dobila dojavu putem privatnog telefona za to, a firma mi trazi da potpisem sam otkaz sto ja jos nisam ucinio a rekli su mi da nemogu da dolazim na posao radim 4 godine nikad bolovanje nikad kasnio sve na vreme obavljam i firma nikad nije imala nikakve primedbe zena je trazila od sefova moju radnu knjizicu a oni su joj rekli da to sad malo sporije ide jer nisam potpisao otkaz a i trazili su od zene da me nagovori da potisem ,a firma nema nikakav dokaz za to. koja su mooja prava ako ih imam i sta dalje necu nikog da tuzim samo sam hteo da se vratim da radim ali posto sam vozac u toj firmi oni me nisu zvali da dodjem na posao a zaposlenih je u firmi 1500 znam ako poslodavac ti da otkaz onda imas prava na nadoknadu ,a ako ja dam otkaz onda nemam prava na nadoknadu.objasnjeno mi je u policiji da cu biti prekrsajno kaznjen i da cu kaznu platiti u dobrotvornr svrhe i 3 meseca uslovne kazne .posto nikad nisam kaznjavan lekarski sam obavio 3 dana pre otkaza firma me je poslala .

hvala unapred molim vas da mi odgovorite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija