Jump to content

rad na "crno"


Dario-ri

Preporučene objave

Pozdrav,

radim kao kamerman za jednu tv postaju.

Prijatelj me zamolio dali bih mu mogao snimati jedan koncert u kojem je on organizator na sto sam pristao.

Na koncertu bio je moj poslodavac koji me dan nakon toga optuzio za rad na crno iako od snimanja nisam profitirao, niti trazio nekakav novac jer sam to radio kao uslugu.

 

Po kojem to kriteriju moj poslodavac zakljucuje da radim na crno?

Kamera je moje privatno vlasnistvo i za nju imam racun...

 

Dali se uopce ja moram pravdati icime, ili mi poslodavac mora dokazati krivnju?

 

ja to gledam kao da fotograf radi u photo studiu i poslodavac ga uhvati u parku kako slika drvece i optuzi za rad na crno, jer radi isti posao privatno koji radi i za firmu u kojoj je zaposlen.

Moje shvacanje rada na crno je rad od kojeg profitiras i ne izdajes racun na koji drzava ubire svoj dio.

 

Tko je u pravu i dali mi to mozete detaljnije objasnit?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dario-ri je napisao:

Pozdrav,

radim kao kamerman za jednu tv postaju.

Prijatelj me zamolio dali bih mu mogao snimati jedan koncert u kojem je on organizator na sto sam pristao.

Na koncertu bio je moj poslodavac koji me dan nakon toga optuzio za rad na crno iako od snimanja nisam profitirao, niti trazio nekakav novac jer sam to radio kao uslugu.

 

Po kojem to kriteriju moj poslodavac zakljucuje da radim na crno?

Kamera je moje privatno vlasnistvo i za nju imam racun...

 

Dali se uopce ja moram pravdati icime, ili mi poslodavac mora dokazati krivnju?

 

ja to gledam kao da fotograf radi u photo studiu i poslodavac ga uhvati u parku kako slika drvece i optuzi za rad na crno, jer radi isti posao privatno koji radi i za firmu u kojoj je zaposlen.

Moje shvacanje rada na crno je rad od kojeg profitiras i ne izdajes racun na koji drzava ubire svoj dio.

 

Tko je u pravu i dali mi to mozete detaljnije objasnit?

 

Hvala

 

Dario-ri poozzzz,

O tzv. zabrani takmičenja radnika sa poslodavcem govori ZOR u svom čl.99.

u st.1." Radnik nesmije bez odobrenja poslodavca za svoj ili tuđi račun sklapati poslove iz djelatnosti koju obavlja poslodavac".i u nastavku govori o tome da poslodavac od vas može zahtjevati tako stećenu zaradu.

 

u st.4." Ako je za vrijeme zasnivanja radnog odnosa poslodavac znao da se radnik bavi obavljanjem određenih poslova, a nije od njega zahtjevao da se prestane time baviti,smatra se da je radniku dao odobrenje za bavljenje takvim poslovima."

Dakle ukoliko je vaš poslodavac bio upoznat sa vašim "fuševima" daj te mu kameru-nek se "slika".

A ako nije "slikat" ćete se vi.

Nadam se da će slikanje biti poslodavčevo,jer kaj ima neka tv kuće za štetu ak si vi i nekaj honorarno ubodete? bez veze.

Moj se sin bavi rasvjetom na koncertima inventima isl. radi za jednu firmu ali je dogovorio sa poslodavcem da može kad ga ovaj ne treba,raditi gdje i za koga hoće. dakle probajte dogovoriti sa poslodavcem.

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Dakle ukoliko je vaš poslodavac bio upoznat sa vašim "fuševima" daj te mu kameru-nek se "slika".

A ako nije "slikat" ćete se vi.

Nadam se da će slikanje biti poslodavčevo,jer kaj ima neka tv kuće za štetu ak si vi i nekaj honorarno ubodete? bez veze.

 

Ma ja cu priznat kad budem profitirao od toga (naravno da fusarim i profitiram) ali u ovom slucaju nisam.

Dakle, poslodavac me moze optuzivat za rad na crno svaki put kad me vidi sa kamerom u ruci? uzeo ja novac ili ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dario-ri je napisao:

cigo1 je napisao:

Dakle ukoliko je vaš poslodavac bio upoznat sa vašim "fuševima" daj te mu kameru-nek se "slika".

A ako nije "slikat" ćete se vi.

Nadam se da će slikanje biti poslodavčevo,jer kaj ima neka tv kuće za štetu ak si vi i nekaj honorarno ubodete? bez veze.

 

Ma ja cu priznat kad budem profitirao od toga (naravno da fusarim i profitiram) ali u ovom slucaju nisam.

Dakle, poslodavac me moze optuzivat za rad na crno svaki put kad me vidi sa kamerom u ruci? uzeo ja novac ili ne?

 

Može, ako nije znao da to radite i da je to uobičajeno ( u što čisto sumnjam pogotovo kod vas "umjetnika" u toj se branši sve zna ko,šta, gdje i koliko).

A dali radite za lovu ili za slavu, dragom Bogu svejedno (i zakonu)jer kak bute dokazali da niste radili za lovu? :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija