Jump to content

Dioba bračne stečevine - skoro novog automobila koji sam razbio nakon razvoda


mario-sb

Preporučene objave

U zajednici sa bivšom suprugom nisam od 09. mj. 2008. god.

Nedavno smo i službeno razvjenčani.

Prije dva mjeseca, dok sam išao po sina radi posječivanja polupao sam "zajedno" stečeni, dvije god. stari Clio 2.

Od "Reno" auto kuće sam za ono što je od njega ostalo dobio 13 000 kn. sa čime sam zatvorio preostali kredit.

Zanima me dali ču u diobi morati isplatiti polovinu vrijednosti auta u kakvom je stanju bio kada je otišla, kada je nastupio pravomoćni razvod braka ili će se uzeti u obzir trenutno stanje?

P.S. zabilježbe, tereta na isti nije bilo.

Unaprijed hvala na odgovorima !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otprilike ovako:

Pretpostavljam da si ti otplaćivao rate od trenutka prestanka bračne zajednice.

 

U tom slučaju bračna stečevina po pitanju auta bila bi otplaćena vrijednost auta u trenutku prestanka bračne zajednice. Taj se iznos umanjuje za onoliko koliko je auto izgubio na vrijednosti zbog starosti u trenutku prstanka zajednice.

Oduzmi drugu brojku od prve i podijeli sa 2. To bi otprilike bio iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DAJA007 je napisao:

nakon razvoda čeka te dioba bračne stečevine i to srećom možda i preko suda.što bilo da bilo pola tog auta ipak je od skoro pa i bivše žene bez obzira što si ga uzeo kad si odlazio od nje,pa...

 

Zaboravljaš da je auto na kredit. Bilo bi kako kažeš pod uvjetom da su i nakon prekida bračne zajednice zajednički otplaćivali kredit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da je auto ostao u ispravnom stanju ne bih danas bio ovdje i postavio ovo pitanje već bih , kada za to dođe vrijeme platio svoj dio ali jedva sam izvukao živu glavu dok sam išao po sina i ostao bez auta.

Razlog više je taj da sam negdje čuo kako se zajednička imovina može "otuđiti" prodati i nikome ništa.

Navodno se zbog toga na istu stavlja zabilježba ili teret, kako se već zove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako prodaš bračnu stečevinu možeš očekivati samo probleme.evo moj primjer:ex muž doselio je u moju kuću kad smo se vjenčali.zajednički smo uložili oko 10000 Eura.sad neće van i traži duplo veču isplatu,a što je naj gore ne želi iseliti prije nego sud završi,a to će se razvuči i na godine...on si je zadržao zajednički auto (na koji ja po njegovom nemam pravo :palacdolje: )htjela sam prodati kuću da to riješim(zbog svojeg zdravlja i mira) al su mi rekli da to ne smijem učiniti dok ne riješim sud...i tako sve u začarani krug...jedino mi preostaje da se ja iselim iz svoje kuće...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zbog čega tužbom radi iseljenja(sustanara)ne tražiš izlazak bivšeg izkuće ako je završena rastava braka.

bivši može tražiti povrat uloženoga ako je ulagao u povečanje vrijednosti nekretnine.

ako je sufinancirao troškove tekučeg održavanja to mu je bila dužnost .ipak je živio u kući.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tražila sam ja tužbom iseljenje i to mjesec dana prije nego je on podnio tužbu za isplatu.neznam kako al njegova tužba je pokrenuta i imali smo već 1 ročište,a drugo je za cca mjesec dana..moja tužba čeka..pitala sam odvj. i dobila odgovor da sve ide po redu...kao po zakonu naj prije treba završiti ova njegova tužba,tj da se odredi iznos za isplatu,a tek tada će moja tužba za iselenje doći na red...to je naša pravna država...naj žalosnije je to što on traži iznos od skoro pola vrijednosti kuće i ne želi nagodbu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Otprilike ovako:

Pretpostavljam da si ti otplaćivao rate od trenutka prestanka bračne zajednice.

 

U tom slučaju bračna stečevina po pitanju auta bila bi otplaćena vrijednost auta u trenutku prestanka bračne zajednice. Taj se iznos umanjuje za onoliko koliko je auto izgubio na vrijednosti zbog starosti u trenutku prstanka zajednice.

Oduzmi drugu brojku od prve i podijeli sa 2. To bi otprilike bio iznos.

 

Hvala felixx!

Shvatio sam te u cijelosti ali zamisli ovakvu situaciju:

nismo za taj auto napravili garažu, u međuvremenu, od njenog odlaska je dolazilo do većih elementarnih nepogoda koje su napravile znatnu štetu na tom vozilu, nema kasko, nitko ga ne održava,... a moja bivša želi svoj dio u novcu onako kako si ti napisao.

I još nešto jako bitno ne spominjete, zbog čega se početkom mnogim brakorazvodnih parnica stavlja zabilježba, teret na imovinu,...vjerujem da ne rade to samo tako iz hira !!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija