Jump to content

doživotno i dosmrtno uzdržavanje


korisnik123

Preporučene objave

Poštovani,

imam jednu nejasnoću ako mi možete pojasniti, naime, moji roditelji su potpisali ugovor o doživotnom uzdržavanju s dvoje starijih osoba(brat i sestra), dogovor je bio da moji roditelji plaćaju novčanu naknadu za vrijeme dok je brat živ a u slučaju da brat umre prije sestre, ne treba se više plaćati novčana naknada nego nastaviti briga o njegovoj sestri tj. uzdržavati ju, kao i svo to vrijeme od nastanka ugovora, a uzdržavala ih je moja majka cijelo to vrijeme. Te u ugovoru stoji da će ta nekretnina pripasti sinu tj. meni. kao i da cijeli ugovor glasi na mene. Međutim sad je došlo da trebam platiti prijenos koji će biti pozamašna svota, dali ima šanse da izbjegnem platiti taj prijenos budući da mi je to prva stambena nekretnina i da sam mladoj bračnoj zajednici?

hvala i lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

porez na promet nekretninama iznosi 5% od vrijednosti nekretnina.vrijednost procijenjuje porezna uprava.

nekretninu upisuješ na svoje ime tek nakon smrti uzdržavanih .

 

doživotno uzdržavanje -imovina uzdržavanih osoba prelazi prelazi u vlasništvo uzdržavatelj tek nakon smrti primatelja uzdržavanja.za svaku godinu uzdržavanja smanjuje se za 5% porez na promet nekretnina i plaća se nakon smrti uzdržavanih osoba.

dosmrtno uzdržavanje-imovina primatelja uzdržavanja prelazi u vlasništvo uzdržavatelja po potpisivanju ugovora. postoji i obveza prijave ugovora poreznoj upravi , u roku 30 dana i plaćanja poreza na promet nekretnina po rješenje porezne uprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

hvala na informacijama,

zaboravio sam Vam navest da smo prvi ugovor potpisali na očevo ime (na moga oca) pa smo ga kasnije prebacili na mene (sin). Zanima me prilikom obračunavanja onih 5% po godini uzdržavanja da li se uzima u obzir vrijeme oba dva ugovora ili samo od kada je nastupio ovaj zadnji ugovor koji glasi na moje ime.

Hvala i lijep pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ti bi sada i ovce i novce.. 5 % plaćaš od procijenjene vrijednosti nekretnine a prema procjeni Porezne uprave, često je ta vrijednost manja nego tržišna vrijednost.

Odgovor na ovo smanjenje se računa, mislim od dana kada si ti potpisao ugovor jer si ti od toga momenta davatelj uzdržavanja (iako to sve radi tvoja mama) ali najbolje je da pitaš u Poreznoj. Ovo iz razloga jer je tata raskinuo raniji ugovor (pretpostavljam, ili ste radili aneks odnosno dopunu kojom si ti pristupio kao davatelj uzd.??).. Kužiš !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani!

Prije neki dan sa svojom susjedom(nismo krvni rod)potpisao sam ugovor o dosmrtnom uzdržavanju!Ugovor je trenutno na polovicu kuće,jer je druga polovica još u ostavinskoj raspravi po njenom umrlom suprugu,a bez mogućih problema.Zanima me da li je obavezno trenutno uknjiženje na predmetnu nekretninu,odnosno polovicu ili je to moguće napraviti i u budućnosti?Da li je ugovor o trenutnom prelasku u moje vlasništvo polovice nekretnine važeči i ako ne uknjižim vlasništvo odmah,nego naprimjer po,nedaj bože ,smrti vlasnice?Isto tako ,ona je u zemljišnim knjigama zapisana izvedenicom svoga pravog imena(ana-Ankica),koja je procedura za priznavanje pravog imenaNadam se da ste razumjeli pitanja i molim Vas za odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

monti je napisao:

A ti bi sada i ovce i novce.. 5 % plaćaš od procijenjene vrijednosti nekretnine a prema procjeni Porezne uprave, često je ta vrijednost manja nego tržišna vrijednost.

Odgovor na ovo smanjenje se računa, mislim od dana kada si ti potpisao ugovor jer si ti od toga momenta davatelj uzdržavanja (iako to sve radi tvoja mama) ali najbolje je da pitaš u Poreznoj. Ovo iz razloga jer je tata raskinuo raniji ugovor (pretpostavljam, ili ste radili aneks odnosno dopunu kojom si ti pristupio kao davatelj uzd.??).. Kužiš !

 

sto ako se radi dopuna ili aneks o pristupu novog davatelja uzdrzavanja(sve skupa dva) da li oba imaju pravo zadrzati 5% popusta po godini uzdrzavanja ili samo ovaj prvi?

(podjela nekretnine bi se odmah u ugovoru definirala)

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija