Jump to content

studentica koju otac ne zeli uzdrzavati.molim pomoc


pepita

Preporučene objave

molila bih pomoc. ja sam redovna stuentica koja je prije odredenog vremena odselila od svog oca i otisla zivjeti sa deckom jer vise nisam zeljela trpiti maltretiranje oca koji je radio sve samo da se rijesi mene i sestre. moji roditelji su rastavljeni,majka se preselila u drugi grad sa dvije sestre a ja i treca sestra smo pod ocevim skrbnistvom.u vrijeme kad sam otisla bila sam vanredna studentica i radila sam.sad ne mogu raditi jer studiram redovno i mene zanima da li ja od svog oca mogu traziti ikakvu materijalnu pomoc.dolazila sam zivjeti kod njega u par navrata ali on bi radio sve da me otjera jer smatra da mi nije duzan davati novac i mene i sestru smatra troskom i smetnjom.kod majke ne mogu ici,ona se preudala i u drugom je gradu.sto da radim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

roditelji su dužni uzdržavati djete do 18.godine a i dalje tjekom redovitog školovanja.

tužbom od suda traži dužno uzdržavanje .

ali zajednički zivot sa dečkom nakon tri godine se ubraja u izvanbračnu zajednicu a to bi otac mogao koristiti kod osporavanja prava na uzdržavanje.

prema tome za ubuduče dečko je cimer.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovana,

Zakonskim odredbama je propisana obaveza roditelja:

" Dijete koje se redovito školuje roditelji su dužni uzdržavati i nakon punoljetnosti."

Stoga je obaveza oboje roditelja a ne samo onog koji je skrbnik.

 

 

 

Članak 210 Obiteljskog Zakona:

 

(1) Dijete koje se redovito školuje roditelji su dužni uzdržavati i nakon punoljetnosti.

 

(2) Punoljetno dijete koje je završilo školovanje, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon školovanja.

 

(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odgovorima.zanima me koliku svotu novca bi mi sud odredio?barem otprilike?njegova primanja su od 9000 kuna i ima 2 kuce i auto na svoje ime.placa alimentaciju za 2 sestre u iznosu od oko 800 kn po djetetu(obe su maloljetne i skoluju se.)

a sa deckom zivim tek 2 godine tako da se ne moze pozvati na vanbracnu zajednicu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija