Jump to content

Zagubljen orginal darovnog ugovora


malicovjek

Preporučene objave

Pokojni otac darovnim ugovor darovao mi stan, nakon ovjeravanja kod Javnog bilježnika i Porezne uprave jedan orginalni primjerak predan je na Gruntovnicu, sve se to pocelo odvijati početkom 2000 godine.

Dodatnom klauzulom u darovnom ugovoru, otac je imao pravo doživotnog uživanja, nakon očeve smrti 2008. god., ponovo sam na gruntovnici pokrenula brisanje zabilježbe i stan je prepisan na mene krajem 2009. god.

Ovih dana MORH koji je vlasnik stana (otac je s njima sklopio ugovor o otkupu, dok ga u potpunosti ne otplatimo), zatražio je da se dostavi OIB sadasnjeg korisnik i primjerak orginalnog darovnog ugovora ili kod Javnog bilježnika ovjerenu presliku , kako bi novi vlasnik preuzeo otplatu stana.

Nazalost primjerak orginalnog darovnog ugovora nemozemo naci, imamo samo jednu presliku.

 

Stan se nalazi u Zagrebu, darovni ugovor je potvrđen kod Javnog bilježnika u Vukovaru (jer se otac tamo privremeno nalazio), a sve ostale radnje obavljene su kod porezne uprave i gruntovnice u Zagrebu.

 

Pitanje:

Kako doci do orginala darovnog ugovor pa po mogucnosti napraviti presliku koju cemo ovjeriti kod Javnog bilježnika ili...........

 

Molim Vas odgovor u što kraćem roku

 

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iz kog razloga otac nije stan preveo na sebe odmah po sklapanju kupoprodajnog ugovora sa MORH-om?

 

nastavi otplaćivati rate za otkup stana.

MORH je dužan primiti uplatu i od trečeg(nasljednika , daroprimca,kupca ...)bitno da nema prekida u otplati stana.

u slučaju neplaćanja rate za otkup stana MORH može pokrenuti raskid ugovora te se dosad plaćeno za otkup stana računa u najamninu.

 

original ugovora traži u poreznoj upravi(gdje ste predali poreznu prijavu)i to pismeno preporučeno i sa povratnicim ili da na kopiju zahtjeva ovjere primitak zahtjeva žigom i potpisom.

ili ovjeren prijeslik darovnog ugovora traži od od javnog bilježnika kod kojeg je ovjera izvršena.

 

provjeri i u gruntovnici zašto stan nije prepisan na ime daroprica .

zatraži i od njih darovni ugovor.

ali sigurnosti radi pošalji u MORH kopiju darovnog ugovora skupa sa uplatnicom (koja sadrži tvoje podatke) za otkup stana.(kopraj kopijeu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na brzom odgovoru,

 

1998.god. otac je na gruntovnicu predao za prijenos vlasništva, u vrijeme pisanja darovnog ugovora to jos nije bilo riješeno, riješeno je par mjeseci kasnije.

 

Problem je sa daljnim ratama za otplatu od prvog mjeseca ove godine jer MORH ne salje više uplatnice, čeka da mu dostavimo darovni ugovor.

 

Javni bilježnik u Vukovaru koji je ovjerio ugovore, prestao je sa radom i po nekim informacijama čeka se imenovanje drugog bilježnika koji bi trebao navodno preuzeti i njegove spise.

 

Neznam kakva je praksa dali se moze doći do preslike darovnog ugovora iz Gruntovnice.

Stan je prepisan na mene kao daroprimca krajem 2009.god., s tim da je MORH teret dok se stan ne otplati.

 

Mogu napraviti presliku preslike darovnog ugovora i poslati u MORH s napomenom da ću ćim dođem do orginala ili ovjerene preslike isti njima dostaviti, nazalost kopije uplatnica nakon 01.siječnja.2010. nemam iz gore navedenih razloga.

 

Problem je što se u računalima MORH-a, moj otac vodi kao otkupitelj, i da bi se to promjenilo traže primjerak orginalnog darovnog ugovora, kojeg nažalost nemam (imam samo presliku).

 

Pozz!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dostavite im rješenje o nasljeđivanju iz kojeg će biti vidljivo tko su nasljednici, a nasljednici preuzimaju obveze ostavitelja nakon njegove smrti.

 

Za detaljnije informacije kako doći do dokumenta od strane javnog bilježnika koji je prestao s radom (a dok se čeka imenovanje novog), obratite se Hrvatskoj javnobilježničkoj komori.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U riješenju o nasljeđivanju se stan ne navodi, jer je pomenutim darovnim ugovorom iz 2000.god. prepisan na mene prije očeve smrti, dodatnom klauzulom u darovnom ugovoru, otac je imao pravo doživotnog uživanja, a nakon njegove smrti na moje traženje (uz smrtni list) ta zabilježba je izbrisana i konačno riješenje mi dostavljeno 2009.god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iz bilo koje uplatnice prepiši broj računa MORH-a

i izvrši uplatu rata za otkup stana.

nakon tri neplačene rate

ili ako prestaneš sa plaćanjem otkupa stana

MORH može raskinuti ugovor o otkupu stana

tražti vračanje vlasništva a uplačene svote uračunati u najam.

 

zato plati i one rate za koje nemaš uplate (iz bilio kojeg razloga)

kasnije izvršiš usklađivanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovjereni prijepis ( ili ovjerenu presliku) darovnog ugovora možeš dobiti u gruntovnici u Zagrebu. Traži ovjereni prijepis ugovora iz zbirke isprava. Ovjereni prijepis ugovora iz zbirke isprava zajedno sa izvodom iz zemljišne knjige ( ili knjige položenih ugovora)bi trebao biti dovoljan, jer u pravnom prometu zamjenjuje original.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bijelimedo je napisao:

Ovjereni prijepis ( ili ovjerenu presliku) darovnog ugovora možeš dobiti u gruntovnici u Zagrebu. Traži ovjereni prijepis ugovora iz zbirke isprava. Ovjereni prijepis ugovora iz zbirke isprava zajedno sa izvodom iz zemljišne knjige ( ili knjige položenih ugovora)bi trebao biti dovoljan, jer u pravnom prometu zamjenjuje original.

 

Ako je to moguće kao što si napisao, osvježio si mi dan, ma kaj dan cijeli mjesec, nemoram ići u Vukovar i raditi si dodatne troškove.

 

Kad dođem na gruntovnicu jer moram ispuniti kakav određeni obrazac ili samo zamolim službenika da mi izda "ovjereni prijepis (ovjerenu presliku) ugovora iz zbirke isprava", kakav je postupak. :kavica::palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

bijelimedo je napisao:

Ovjereni prijepis ( ili ovjerenu presliku) darovnog ugovora možeš dobiti u gruntovnici u Zagrebu. Traži ovjereni prijepis ugovora iz zbirke isprava. Ovjereni prijepis ugovora iz zbirke isprava zajedno sa izvodom iz zemljišne knjige ( ili knjige položenih ugovora)bi trebao biti dovoljan, jer u pravnom prometu zamjenjuje original.

 

Zahvaljujem, uspio problem rijesit prema tvojem savjetu, upozorenje svima koji trebaju ovjeriti kopiju ili prijepis ugovora, nejdite kod javnih biljeznika oni vam uzmu duplo vise novaca za ovjeru kopije ugovora, na gruntovni platio 50 kn biljega i 6 kuna za kopiranje. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija