Jump to content

Krađa-povrat stvari


dinkic

Preporučene objave

Prije nekoliko mjeseci ukradena su mi dva bicikla, moj i dječji. Zanima me da li mogu išta napraviti s obzirom da nisam krađu prijavio (nisam imao nikakv dokaz da su bicikli stvarno bili moji), a to pitam zato što sam poprilično siguran da sam svoj bicikl vidio kod jedne osobe. Nisam se želio posebno zagledati jer ne znam da li mogu uopće išta poduzeti, ali bicikl ima neke detalje koji ga razlikuju od drugih po čemu bi ga sigurno prepoznao.

Pa ako netko zna što mogu napraviti, bio bio zahvalan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

vidim da čovjek nije dobio odgovor na ovu temu, a i mene zanima slično.

bicikla mi je ukradena prije godinu dana, krađa je prijavljena na policiji i ništa se nije dogodilo. bicikla nije nova ali je ja mogu prepoznati po nekim specifičnostima. nedavno sam je vidila na cesti s tim da je volan bio promijenjen. pitanje glasi: što ja mogu i smijem napravit kad vidim svoju ukradenu biciklu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bicikla mi je ukradena prije godinu dana, krađa je prijavljena na policiji i ništa se nije dogodilo. bicikla nije nova ali je ja mogu prepoznati po nekim specifičnostima. nedavno sam je vidila na cesti s tim da je volan bio promijenjen. pitanje glasi: što ja mogu i smijem napravit kad vidim svoju ukradenu biciklu?

 

Nije ništa napravljeno, jer očito nije bio poznat identitet počinitelja. Sada imate identitet mogućeg počinitelja, i kako je sivko napisao - obavijestite o tome policijsku postaju kojoj ste prijavili krađu. Inače, samo da napomenem - sami ste rekli da bicikl nije novi, tako da teško da njegova vrijednost prelazi 2.000,00 kuna, a u tom slučaju radit će se o krađi stvari male vrijednosti, tzv. privilegiranoj krađi, a to se kazneno djelo progoni po privatnoj tužbi, tako da bi vi trebali podnijeti privatnu tužbu u kaznenom postupku, i to u roku od tri mjeseca od kada ste saznali za djelo i počinitelja.

 

Ovo vaše pitanje - što bi mogli napraviti, ako sam vas dobro shvatio vi pitate da li bi mogli uzeti taj bicikl od ove osobe koja ga sad ima? S kaznenog aspekta - da, ali samo pod uvjetom da doista možete dokazati kako je riječ o vašem biciklu. Jer kazneno djelo krađe čini onaj tko drugome oduzme tuđu pokretnu stvar s ciljem da je protupravno prisvoji, drugim riječima nema kaznenog djela krađe ako oduzimate svoju, vlastitu pokretnu stvar od onoga tko ju je uzeo vama. A valja naglasiti kako novi KZ više ne poznaje kazneno djelo samovlasti, koje se inače u opisanoj situaciji moglo primijeniti prema vama.

 

Međutim, s građanskog aspekta, morate znati da i ta osoba uživa tzv. posjedovnu zaštitu bicikla. Dakle, nema veze što je on uzeo vaš bicikl, on je aktualni posjednik i s obzirom da je već prošlo kako ste rekli godina dana, njegov se posjed "umirio" i stoga sada on uživa posjedovnu zaštitu, te bi vas stoga u takvom slučaju mogao tužiti posjedovnom tužbom i dobio bi spor. E, onda bi vi mogli protiv njega ustati vlasničkom tužbom, ali sad idem suviše u širinu.

 

Uglavnom, najbolja stvar je da to prijavite policijskoj postaji kojoj ste i podnijeli kaznenu prijavu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija