Jump to content

kupnja nekretnine prije potpisivanja razvoda


josip30

Preporučene objave

Molim za informaciju koja mi je vrlo važna.

Supruga i ja trenutno čekamo ročište za sporazumni raskid braka. Za vrijeme zajedničkog života nismo stekli ništa posebno vrijedno za podjelu. Meni se sada ukazala prilika za povoljnu kupovinu malog stana, a novac za to darovnicom daju mi moji roditelji.

Moje je pitanje: može li moja trenutno još uvijek supruga polagati pravo na polovicu stana ako napravim kupoprodajni ugovor prije potpisivanja razvoda od strane suda?

Raspitao sam se kod par odvjetnika, a odgovori su bili u rasponu: ne preporučam jer možete imati problema, do: može bez problema jer je novac dobiven darovnicom.

Moj odvjetnik mi ne preporučuje kupovinu. Problem je što prodavatelju stana hitno treba novac, a ukoliko kupac ne budem ja brzo će se pojaviti drugi.

Imate li kakvu preporuku?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste nam rekli sitnicu, a bitnu: živite li još uvijek zajedno ili ne?

Jer, bračna stečevina se stječe za traja bračne zajednice, ne i braka, koji može biti razveden i koju godinu kasnije.

 

Naime, ako u trenutku kupnje stana živite zajedno, dokazati da je došlo do prestanka trajanja bračne zajednice, zbilja bi bilo puuuuno teže. A onda bi morali vaditi dokaze da ga vaši roditelji nisu namijenili vama (množina) nego vama (jednina), da vlasništvo potječe od toga, pa zato nije bračna stečevina nego vlastita imovina itd...

 

Ako imate negdje nešto :-D"vrlo papirnato sa slovima i kakvim pečatom" :-D, što bi u prvoj minuti dokazalo da je u trenutku kupnje bračna zajednica već prije prestala postojati, posebnih problema ne biste trebali imati, čak da i kupujete svojim novcem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da trebate sastaviti pismeni ugovor o poklonu s ovjerom od j.b. , radi lakseg dokazivanja, u kojemu ce se medju inim naglasiti da roditelji izricno Vama poklanjaju novac radi kupovine stana, pri cemu naglasavaju da ovaj poklon nema veze s bracnom zajednicom koja svakako treba da prestane ( postupak u toku).

Na temelju clanka 248. i 253. Obiteljskog Zakona, poklon koji primi jedan od bracnih drugova ne ulazi u bracnu stecevinu, kao i ono sto primi nasljedjem.

Samo prihodi proistekli iz rada za vrijeme trajanja bracne zajednice su bracna stecevina.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala gospodo na odgovorima, nešto slično sam i predpostavio ali pravo i logika ne idu uvijek zajedno.

Sa suprugom ne živim zajedno otprilike dva mjeseca. Ročište još nije zakazano jer je potrajalo određeno vrijeme dok supruga nije napokon potpisala papir za sporazumni razvod braka. Do tog trenutka bilo je tu raznoraznih ideja o odšteti, uzdržavanju, jednokratnoj isplati...itd. Naravno sve neutemeljeno, što je moja napokon shvatila kad je popričala sa svojim odvjetnikom.

Uglavnom, poučen tim iskustvom želio sam biti siguran da nema nikakvo pravo na polovinu meni poklonjene nekretnine tj. novaca za kupnju nekretnine, jer vjerujem da takvu priliku ne bi propustila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Josipe , nemoj zbog pet posto poreza na promet nekretnina izgubiti pedeset posto vrijednosti stana .

 

Ne kupuj na svoje ime stan za vrijeme braka ( bez obzira što dva mjeseca živite razdvojeno ) jer će se taj stan smatrati bračnom stečevinom .

 

Na sudu nećeš moći dokazati da su ti novac poklonili roditelji .Dobio si već uputu da tvoji roditelji kupe stan na svoje ime i da ti ga darovnim ugovorom poklone ( na to se ne plaća pet posto poreza na promet ).

 

Jer darovani stan nije bračna stečevina .

Pogotovo što ti je brakorazvodna parnica tek počela .

A supruga , a sud je više naklonjen suprugama , neće propustiti šansu " uzeti " ti pola stana .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne vjerujem u takav problem jer sam danas u javnog bilježnika ovjerio darovnicu u iznosu vrijednosti stana. Precizno, roditelji mi daruju X novaca koji su namjenjeni isključivo za kupnju moga vlastitoga stana i to ne može biti tretirano kao bračna stečevina. Niti su moje pare,a nisu ni zajednički stečene...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vuvuzela je napisao:

Ne kupuj na svoje ime stan za vrijeme braka ( bez obzira što dva mjeseca živite razdvojeno ) jer će se taj stan smatrati bračnom stečevinom .

Obzirom da je josip30 problem riješio, ostaje korektno ispraviti radi nekog tko bude imao kasnije sličan problem, a ne bude ga rješavao na ovaj način i u ovako kratkom roku: bračna stečevina se ne stječe za trajanja braka, nego bračne zajednice, a to nisu sinonimi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slučaj Giriček nas je uvjerio da vanbračna zajednica ( koja je izjednačena sa bračnom zajednicom ) nema po pitanju bračne stečevine istu težinu kao " prava " bračna zajednica .

Ili ?

Želim vjerovati da je Josip zbilja riješio svoj problem .

To će ustanoviti , najkasnije , nakon završetka sudskog spora .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar u tom primjeru, koji nema veze s ovim, nije bila riječ o trajanju izvanbračne zajednice kraćem od 3g (odnosno kraće ako je rođeno dijete) kada se stječu imovinska prava jednaka imovinskim pravima u bračnoj zajednici, a više je stečeno u onoj prethodnoj?

I kakve bi to veze imalo s ovom temom?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Činjenica je da su Giričeki živjeli bez prekida , što u vanbračnoj , što u bračnoj zajednici 35 mjeseci u kojoj je rođeno dijete .

Sud je poštivao odredbu ObZ - a , koja očito predstavlja rupu u Zakonu .

Odvjetnica Večerina , koja zastupa gospođu , je zatražila reviziju na Vrhovnom sudu i predmet će , poznavajući borbenost odvjetnice Večerine , doći i do Ustavnog suda .

( ako gospođa Giriček nije u međuvremenu odlučila drukčije ).

Sa Josipovim predmetom ima veze jer se i kod njega radi o najosjetljivijem pitanju kod rastave braka . A to je dokazivanje bračne stečevine i njezine diobe .

Zato smatram da njegova ovjerena darovnica nije dostatan dokaz da taj novac nije bračna stečevina .

I da bi Josip mogao mirnije spavati kada bi roditelji kupili stan . I darovali ga sinu .

No , ljudi žele iskoristiti oslobađanje od plaćanja pet posto poreza na promet nekretnine .....

Što je njihovo pravo .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajmo ne brkati kruške i jabuke, u primjeru koji iznosite, traži se što se traži, prvenstveno jer je nešto postojalo i trajalo ukupno od-do. I upravo za taj period, niti prije niti poslije.

 

U primjeru upitopostavljača, novac i stan koji potječe od darovanog iznosa nekako bi postao stečen radom (ili od igara na sreću ili imovinske koristi od autorskih prava...), ali istovremeno i svakako ni sud ne bi umio razlikovati postojanje bračne zajednice i period nakon prestanka njenog postojanja kada se bračnu stečevina ne stječe. U toj i baš takvoj kombinaciji bi svakako bio problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Ajmo ne brkati kruške i jabuke, u primjeru koji iznosite, traži se što se traži, prvenstveno jer je nešto postojalo i trajalo ukupno od-do. I upravo za taj period, niti prije niti poslije.

 

U primjeru upitopostavljača, novac i stan koji potječe od darovanog iznosa nekako bi postao stečen radom (ili od igara na sreću ili imovinske koristi od autorskih prava...), ali istovremeno i svakako ni sud ne bi umio razlikovati postojanje bračne zajednice i period nakon prestanka njenog postojanja kada se bračnu stečevina ne stječe. U toj i baš takvoj kombinaciji bi svakako bio problem.

 

Kako može stan za koji su roditelji dali novac sinu darovnicom može biti tretiran kao stečen radom?

Bračna zajednica je prestala danom podnošenja zahtjeva za razvod braka. Dva mjeseca odvojenog života i mjeseci prije kad smo živjeli zajedno pro forma mogu se dokazati na sudu.

Ne razumijem ovo: "ni sud ne bi umio razlikovati postojanje bračne zajednice i period nakon prestanka njenog postojanja", sumnjam da netko podnese zahtjev za rastavu braka, a pritom nastavi živjeti skupa i trudi se da što više zaradi u "bračnoj zajednici" :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obilježja bračne stečevine su da je:

1. stečena radom ( ili dobici na igrama na sreću ili prihodi od autorskih prava)

2. za trajanja bračne zajednice

- ili od te i takve imovine potječe

 

Novac su vam darovali roditelji.

Stan ćete kupiti tim novcem, vaša imovina (stan) će potjecati od toga.

U krajnjem slučaju, niti jedno, niti drugo se nije dogodilo za trajanja bračne zajednice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie, nisam shvatio tvoj post pa sam zato postavio dodatno pitanje, sorry. Malo mi je neobično što su mi ljudi koji se bave istom strukom, odvjetnici, dali tako oprečne odgovore. Valjda su zakoni pisani tako da ih se tumači samo na jedan način ili su nam i tu zakoni puni rupa pa se mogu tumačiti ovako ili onako. U matematici je uvijek 2+2=4

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 248.

Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine.

 

Članak 252.

Dobitak od igara na sreću bračna je stečevina.

 

Članak 253.

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).

 

Članak 254.

(2) Imovinska korist od autorskog prava i autorskom pravu srodnih prava ostvarena tijekom bračne zajednice bračna je stečevina.

 

Dakle, nemate pravomoćnu presudu o razvodu braka. Imat ćete je jednog dana kasnije i brak je tek tada razveden.

Bračna zajednica je prestala postojati prije pravomoćnosti presude o razvodu braka, što nije neka neuobičajena stvar. Kada, to ćete morati dokazati, ako bude zatrebalo. Kao i od čega potječe vaša imovina (stan).

Ovo nećete rješavati u okviru brakorazvodnog postupka nego kad i ako vaša žena u sasvim drugom postupku pred sudom to zatraži. Da bi imala kakva prava, imovina bi doista morala imati obilježja bračne stečevine, pa ako bi i bilo upitno jeste li stan kupili baš sa tih npr.100.000E koje su vam darovali roditelji u te svrhe ili od nekih drugih i trećih 100.000E: da bi bio bračna stečevina, stan bi svakako morao biti stečen (a) za trajanja bračne zajednice ili (b) potjecati od onog što se smatra da ste zajedno stekli tada.

 

Vrlo ozbiljan problem biste mogli imati da ste za trajanja bračne zajednice zajedno stekli npr. vikendicu, prodali je, taj novac vam ostao dostupan pa kupujete sebi stan.

Ili ste npr. napisali hit hitova i zgrnuli novce dok je trajala bračna zajednica, koji su ostali vama pri ruci i sada kupujete stan.

Ili ste sebi prigrabili ušteđevinu od rada za vrijeme trajanja bračne zajednice, pa sad kupujete stan.

To bi ostavljalo prostora dvojbi jeste li ga kupili darovanim vam iznosom (pod uvjetom da nije dokazivo) ili možda potječe od bračne stečevine.

Ali, kažete da za to vrijeme niste stekli ništa.

Eh da, i dodatak: ili ste osvojili jackpot na lottu, ludo vam se posrećilo na kladionici, ali to niste nikome rekli, pa će dokazati da ipak jeste i stan zapravo kupujete time, a ne...

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Vrlo ozbiljan problem biste mogli imati da ste za trajanja bračne zajednice zajedno stekli npr. vikendicu, prodali je, taj novac vam ostao dostupan pa kupujete sebi stan.

Ili ste npr. napisali hit hitova i zgrnuli novce dok je trajala bračna zajednica, koji su ostali vama pri ruci i sada kupujete stan.

Ili ste sebi prigrabili ušteđevinu od rada za vrijeme trajanja bračne zajednice, pa sad kupujete stan.

To bi ostavljalo prostora dvojbi jeste li ga kupili darovanim vam iznosom (pod uvjetom da nije dokazivo) ili možda potječe od bračne stečevine.

Ali, kažete da za to vrijeme niste stekli ništa.

Eh da, i dodatak: ili ste osvojili jackpot na lottu, ludo vam se posrećilo na kladionici, ali to niste nikome rekli, pa će dokazati da ipak jeste i stan zapravo kupujete time, a ne...

:namiguje:

 

Ništa od navedenog. Za vrijeme bračne zajednice imali smo normalan život ali ne i višak novaca za nekakve velike investicije. Ono što bi se moglo dijeliti je bijela tehnika i sl. aparati ali u tome i nisam vidio prevelika smisla pa sam to jednostavno ostavio supruzi.

Darovani iznos je ovjeren kod j.b. pa je dokaziv, a iduću uplatu lota namjeravam obaviti kada budem imao rješenje od suda. I još da dobijem jack pot sreći nikad kraja :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Bračna zajednica je prestala postojati prije pravomoćnosti presude o razvodu braka, što nije neka neuobičajena stvar. Kada, to ćete morati dokazati, ako bude zatrebalo.

Dajte osigurajte i ovo (iako ste rekli da nije problem), bolje prije nego poslije.

Dvostruko osiguranje, čisto... just in case (F. je F., al' dvaput' je dvaput' :-P )

 

:mase1:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Newbie

 

 

...Ili ste sebi prigrabili ušteđevinu od rada za vrijeme trajanja bračne zajednice, pa sad kupujete stan.

To bi ostavljalo prostora dvojbi jeste li ga kupili darovanim vam iznosom (pod uvjetom da nije dokazivo) ili možda potječe od bračne stečevine.

Ali, kažete da za to vrijeme niste stekli ništa.

Eh da, i dodatak: ili ste osvojili jackpot na lottu, ludo vam se posrećilo na kladionici, ali to niste nikome rekli, pa će dokazati da ipak jeste i stan zapravo kupujete time, a ne...

 

 

 

Ovo vec spada u ono zvano "probatio diabolica", medjutim, morala bi nesto od svega navedenog i bivsa dokazati! :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija