Jump to content

malo pomoči....


planina

Preporučene objave

pozdrav svima..pa da neduljim radi se o sljedečem..naime kupujem stan i to kešom..sada me zanima da izbjegnem nepotrebne trpškove kupoprodajne ugovore kao i tabularnu izjavu sami bi ispunili..pa me zanima pošto kupujem kešom,kada se isplačuje prodavatelj,dali kada se ovjere kupoprodajni ugovori kod bilježnika ili nekako drugačije..i dali moram imati tabularnu izjavu od vlasnika nekretnine da mogu vršiti promjenu podataka u zemljišnim knjigama..a mislim a neka me netko ispravi da tabularna izjava netreba ako se kupuje kešom...ako netko ima iskustva sa kupovinom neka se javi i na šta posebno da obratim pozornost prilikom kupovine..mislio sam da bi prodavatelja bilo najbolje isplatiti onda kada se donesu kupoprodajni ugovori u gruntovnicu i kada podnesem zahtjev za upis vlasništva..tada je najsigurnije da me nije prevario..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

otvori PM

 

tabularna izjava je sastavni dio kupoprodajnog ugovora a osobiti ako stan plaćaš gotovinom.(čl.6. Ugovora )

 

prvo bi trebao sačiniti predugovor u kom se navodi da je vlasnik suglasan da provjeravaš stanje (zaduženost )nekretnine (isplata kapare)

zaključenim predugovorom izvršiš predbilježbu vlasništva u gruntovnici i provjeriš stanje u vlasničkom listu(izvadiš novi vlasnički list).

 

ugovor se ovjeri kod JB

ovjerene ugovore pruzima prodavatelj.

po isplati preostalog iznosa prodavatelj kupcu uruči najmanje tri ovjerna ugovora (porezna,gruntovnica i jedan za kupca)a prodavatelju ostaje jedan kupoprodajni ugovor.

 

slijedi prijava kupoprodajnog ugovora poreznoj upravi(u roku od 30 dana).

upis vlasništva u gruntovnici(potrebno: ugovor,250,00kuna za sudsku pristojbu i prijedlog za uknjižbu vlasništva koji se dobije u gruntovnici).

 

ukoliko se radi o prvoj nekretnini prije prijave poreza prijaviti prebivalište na kupljenoj nekretnini radi porezne povlastice.

 

ako na nekretnini postoji hipoteka

za vrijednost neotplaćenog djela hipoteke umanjuje se kupoprodajna cijena.

poreznoj se dostavi vlasnički list na kom je upisana hipoteka i za vrijednost hipoteke porezna umanjuje procijenu vrijednosti nekretnine.

 

Zakon o porezu na promet nekretnina

(Redakcijski pročišćeni tekst, 'Narodne novine', br. 69/97, 153/02)

Odluka USRH - 'Narodne novine', br. 26/00, Čl.172 OPZ-a -'Narodne novine' br. 127/00, 86/01 - ispravak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na savjetima..znači vrlo je važan taj predugovor zbog predbilježbe vlasništva..znači ja mogu taj pred ugovor odnijeti u gruntovno i da on nedozvoli da se u međuvremenu netko dok mi ne napravimo kupoprodajne ugovore ne uknjiži na predmetnu nekretninu..ili možemo provjeriti stanje nekretnine i kupoprodajne ugovore donijeti u gruntovno i ako tamo nije došlo do neke promjene mogu isplatiti prodavatelja..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako se dogovori .

može kuš u ruke u i ovjeren kupoprodajni ugovor (najmanje tri kom.) u ruke.

ili da prodavatelj napiše i potpiše svojom rukom priznanici o izvršenoj uplati ugovorene svote (ili ostatka).

može i na račun i kad uplatnica(kopija) bude dostavlena prodavatelju tada isti kupcu uruči ugovor.

 

način plačanja se navede u ugovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija