Jump to content

porodiljna naknada - ugovor na odrđeno


hervis

Preporučene objave

Poštovani!

Radim na Ugovor na određeno koji se produžuje svka 3 mjeseca. Termin poroda mi je u drugom mjesecu 2011.

Poslodavac mi je spreman produžiti ugovor do termina poroda, ali ne i do kraja porodiljno jer ga je neki pravnik uvjerio da je to protuzakonito i varanje države.

Koliko sam ja upućena ako mi ne daju ugovor do kraja porodiljnog, automtski se počinjem voditi kao nezaposlena ćime gubim i porodiljnu naknadu u punoj visini (dakle moja plača prvih 6 mjeseci) i dobijam onaj mimnimalac svih 12 mjeseci.

Molim nekoga od Vas da mi napiše na koji način se jedino mogu zaštiti tako da cijelo vrijeme trajanja porodiljnog imama punu naknadu i zdrvstevno osiguranje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, imam 9 mjeseci neprekinutog radnog staza,i 9 isplaćenih plaća

od cca.3100 kuna.Svaki dan trebam roditi i zanima me da li će mi porodiljna

naknada u prvih 6 mjeseci biti obračunata po tim plaćama,i dobit ću oko 3000

kuna ili cu primati minimalac od 1660 kuna.Hvala vam.

Ili je se zakon promijenio i za punu plaću moram imati 1 godinu staža.AJME MENI AKO JE TAKO,spast cu na minimalac

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ovako,

koliko sam sama proučila Zakon, trudnice koje su na određeno imaju sva prava kao i one na neodređeno.

Dakle, tzv. čuvanje trudnoće - naknada u visini prosjeka 6 zadnjih plaća i isto tako za prvih 6 mj. porodiljnog.

Dalje nisam sigurna.

Ako nisam u pravu, molim da me se ispravi i objasni točno.

Hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

ako se raskine ugovor o radu na određeno vrijeme za vrijeme trajanja porodiljnog dopusta, imate sva prava na porodiljnu naknadu stečenu iz radnog odnosa do godine dana djeteta, ali po isteku ugovova o radu morate se obavezno javiti u nadležnu ispostavu HZZO-a kako biste regulirali svoja prava. Tako je baram bilo samnom kada sam bila u takvoj situaciji ( to je bilo prije nekoliko godina).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pošto sam u međuvremenu sve morala saznati u tančine o ovom slučaju, želim to napisati pa nek se nađe za druge s istim pitanjem.

Dakle, ako raditi na ugovor na ODREĐENO vrijeme i trudni ste, poslodavac vam u bilo kojem trenutku može otkazati takav ugovor, nakon čega se vi u roku od 30 dana morate prijaviti na HZZO. Ako vam ugovor istiće za vrijeme porodiljnog ista stvar.

Malu malverzaciju možete izvesti tako da se PRIJE otvaranja bolovanja zbog komplikacija u trudnoći ili prije otvaranja porodiljnog (ovo prije je jako važno) prebacite u neku drugu firmu (ako znate da cete ostati bez ugovora za vrijeme porodiljnog). Npr. zamolite nekoga tko ima firmu da vas prijavi kao ispomoć (tada su davanja minimalna) i da vam napravi ugovor do kraja porodiljnog jer vam onda stalno ide staž i max. naknada. Platite mu doprinose za jedan mjesec i ubrzo nakon toga otvorite bolovanje. Tako od države dobijate naknadu za bolovanje do otvaranja porodiljnog, a nakon toga prosjek zadnjih 6 mjesečnih plača. S tim da ako npr. na regularni porodiljni odlazite u 12 mjesecu, u prosjek vam ulazi plača od 10, 9, 8, 7, 6 i 5 mjeseca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novčanom kaznom u iznosu od 70.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba koja podnese prijavu na obvezno zdravstveno osiguranje na temelju zaključenog

ugovora o radu čija svrha nije bila obavljanje poslova u skladu s tim ugovorom već isključivo ostvarivanje prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja.

 

Novčanom kaznom u iznosu od 8.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se odgovorna

osoba u pravnoj osobi i fizička osoba za navedeni prekršaj-

 

Radi utvrđivanja točnosti podataka i činjenica o kojima ovisi ostvarivanje prava iz

obveznoga zdravstvenog osiguranja Zavod ima pravo kontrole poslovnih knjiga,

financijske dokumentacije i drugih evidencija obveznika uplate doprinosa.

Porezna uprava, Središnji registar osiguranika, tijela državne vlasti i druga nadležna

tijela obvezni su Zavodu dostavljati podatke kojima raspolažu i o kojima vode

službene evidencije potrebne za ostvarivanje prava iz obveznoga zdravstvenog

osiguranja.

 

jel ovo dosta ili ti treba daljnje obrazloženje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija