Jump to content

Izvanredni otkaz i ponovno zapošljavanje djelatnika


djurdja007

Preporučene objave

Poštovani,

molim za savijet:

Imali smo djelatnika kojem smo uručili izvanredni otkaz ugovora o radu. Međutim napravili smo previd pa nismo napravili pismeni zapisnik o njegovoj obrani. Radnik nam je poslao zahtjtv za zaštitu radnika kojim zahtjeva povratak na svoje radno mjesto.

Sada slijedi ono što me zanima:

POšto bismo sudski spor izgubili odlučili smo ga ponovo zaposliti, Radnik se danas javio u našu firmu i na sastanku nam je rekao da bi se on vratio u našu firmu, ali da ga novi poslodavac mora prvo odjaviti. Znači radnik je po otkazu ugovora o radu otišao raditi u novu radnu organizaciju kako ne bi imao prekid staža. Da li ga mi sada moramo ponovo zaposliti pošto se dotična osoba više ne vodi kao nezaposlena osoba?

Molim Vas da mi što hitnije odgovorite na pitanje jer već dva tjedna muku mučimo s tim čovjekom i željeli bismo to što prije okončati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da biste svakako trebali.

U slučaju spora on bi osporavao dopuštenost vaše odluke o otkazu, a u odnosu na dopuštenost odluke o otkazu nije od značaja činjenica da se on ponovno zaposlio. Uostalom, zašto se i ne bi zaposlio čovjek koji je bez posla, a kojem je pružena takva mogućnost.

 

Međutim, niste ni vi uvijek dužni omogućiti mu da iznese svoju obranu ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano to očekivati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite što možda postavljam glupa pitanja jer do sada nisam imala ovakav slučaj pa možda djelujem malo glupa ali da li to znači da ga moramo ponovo primiti na posao? Mislim čovjek se zaposloi nsatavno s danom kada smo ga odjavili što je uredu pošto je dobio otkaz, ali obzirom da je on sada u radnom odnosu kod druge osobe zašto bismo ga mi morali vraćati na posao? Ili to jednostavno nije tako pred zakonom. I kako možemo staviti otkaz ugovora o radu kao ništavan kad on ima već novi posao. Odnosno nemože imati nsatavno osiguranje u našoj firmi kad si je već našao novi posao.

Baš smo se upetljali.

 

Znam da svi radnici imaju svoja prava, ali mislim da je žalosno što poslodavac ne može lošem radniku dati otkaz bez procedure od koje boli glava.

 

Hvala na savijetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to što on radi negdje drugdje nema veze..ako on osporava dopuštenost vašeg otkaza i sud presudi da je otkaz nedopušten vi ga morate vratiti na posao..jer po vašem razmišljanju on ne bi smio naći drugi posao sve dok sud ne donese odluku a to može potrajati.(a od čega da živi u tom razdoblju.)

-i dobro ste rekli baš ste se upetljali, al što je tu je!

sve se može riješiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se iskreno nadam da to neće doći do suda. Znači čovjek bi se trebao odjaviti s posla tu gdje je trenutno prijavljen i mi bismo ga nastavno trebali prijaviti? Da li sam dobro shvatila? Sad ćete reći da nisam normalna, ali zaboravila sam spomenuti još jednu činjenicu za koju nisam sigurna da li je bitna, ali od viška informacija glava ne boli. Kada je gospodin kod nas dobio otkaz s idućim danom je otvorio bolovanje(kod nas je već bio odjavljen). Da li ga je novi poslodavac smio zaposliti ako je na bolovanju i da li ga mi moramo zaposliti ako je još uvijek na bolovanju? Sorry ali Gordijski čvor nikako da se otpetlja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djurdja,

iako ja nisam moderator, moram te upozoriti da se tvoj način "posluživanja" portalom Legalis nije najspretniji.

Dakle ti si:

-23.09 otvorila temu "izvanredni otkaz ugovora o radu. 27.09. dobila si cjelovit odgovor jer je u njemu u konačnici sudjelovao i g. Floki sa svojom konstatacijom oko čl.111 Zakona o radu "presudio" vašem radniku.

-06.10. i danas 12.10. ponovo otvarala (dvije teme) o istom problemu i istom radniku.

To nikao nije dobro jer izazivaš zabunu i nisu svi na ovoj stranici "visilice" kao ja, pa neznaju da se radi o istoj epizodi. dakle ako si kaj štela pitati trebala si nastaviti na onoj temi koju si prvu pokrenula ,jer se radi o istoj pr. stvari. To je jedan par cipela.

Drugi par je da se tvoj radnik može žaliti i uložiti zahtjev za zaštitu kako je i učinio, ali je nejasno čega si se ti i tvoji tamo prestrašili kad ste dobili odgovor g. Flokija vezano za zakonitost vašeg otkaza i kad smo konstatirali ,naročito eminencija da je otkaz valjan i da ga sud neće proglasiti nezakonitim.

Ti si sad tražila neko novo mišljenje i do ti ga je Mario SB (i to krivo),ali nije znao da smo to već raspravili.

To kaj si napravila i vratila radnika na posao je bez veze jer si zabadava tražila savjet. Kužiš,vratit ste ga mogli i bez da ste tražili savijet na Legalisu.

:palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo,

ovaj put ja tebi moram odgovoriti da očigledno ne čitaš najbolje, a i tvoji odgovori i na ostala pitanja su prilično "zajedljivi" i odgovori su ti u zadnje vrijeme kao da smo na placu. Ovo je slobodna zemlja i imam pravo postaviti jedno pitanje i sto puta ako nisam sigurna da sam odgovor dobro razumjela ako se ne varam. Moje pitanje je u konačnici bilo da li čovjeka sada moramo vratiti na posao ako je on već stupio u radni odnos u drugu firmu. Ako znaš odgovor molim te da mi odgovoriš sa da ili ne, a ako neznaš suzdrži se od komentara ili nije bitno što se piše već samo da se piše. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djurdjice draga,

ja neznam čim si ti "pogođena". Naime ako nisi promjetila ja sam se potrudio da nekaj kaj neznam, saznam od onog tko to zna za tvoju dobrobit ,od g.Flokija koji je zasigurno najjača faca za radno (a i šire) na ovom portalu.Osim toga znaš, nije sramora ne znati, sramota je ne htjeti naučiti.A ti si ono kaj te je Floki savjerovano "prolila" i ne želiš učiti.

I umjesto da moje "upozorenje" oko uzastopnig ponavljanja i otvaranja više tema za jednan te isto pravni slučaj, shvatiš kakvo je i bilo ,dobronamjernim i da nešto o radu na portalu načiš, ti se ljutiš i počinješ lupetati o "slobodnoj zemlji". A na to kaj veliš da su moji odgovori neki put zajedljivi ,jesu jer su pitanja još "gora" i nemaju veze sa mojim znanjem nego sa bedastočama o kojima koji put zakoni raspravljaju a i pitatlji oko toga pitanja postavljaju. A to da se razgovaram kaj da smo na "placu" ,je pa i legalis je neka vrst placa...muva se puno nekih čudnih likova...neki viču ,neki mešetare,neki "kupuju" drugi "prodaju"...šaroliko je to duštvo svih fela,obrazovanja i iamnja,društvo u pravnom muvingu...baš kak na trešnjevačkom placu aj ajako volim taj plac ,pa odatle valjda volim i legalis......

A ti lepo pitaj odvjetnika svog radnika kaj moraš,pa bu ti on rekel. Ja sam ti rekel, al ne slušaš. I ak ti nije baš važno kaj sam ja rekel,trebalo bi ti biti važno kaj ti je rekel g. Floki. Zdravo ti meni bila.:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prihvačam mogučnost da sam pogriješio cigo al mi sad reci gdje??ja sam napisao da ako bi izgubili na sudu da bi morali vratiti tog radnika,a to što on negdje radi nema veze.pitanje je bilo da li radnika treba vratiti na posao iako je on u radnom odnosu kod drugog poslodavca.(a gospođa sama tvrdi da bi na sudu izgubili).vidim da ste imali neke rasprave prije al ja sam dao odgovor na ovo pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo mene ponovo,

pošto želimo riješiti zavrzlamu s tim čovjekom samo da Vas obavijestim bez obzira na sve gospodina smo vratili na posao s današnjim danom pa što bude. Na greškama se uči (barem onaj tko je voljan učiti). Idući put nećemo napraviti pogrešku već čemo o eventualnim "budućim"prekršajima dotičnog upozoravati pismenim putem kao što ćemo ga i tražiti da se pismeno očituje o svojoj krivnji (ukoliko naravno bude potrebe za time). Ako se netko našao uvrijeđen ja se ispričavam ali ja sam rađe dosadna pa pitam isto pitanje i nekoliko puta ako nisam sigurna da sam shvatila odgovor nego da nešto krivo napravim. Ova zavrzlama je riješena- bar za sada.

Ja sam na našoj pogrešci prilikom davanja izvanrednog otkaza naučila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@djurdja,

sve OK. Taj tvoj radnik "naletel" bu vam ponovo. Takvi se nepopravljaju.

@Mario SB,

možda sem se ja malo krivo odrazil.U konkretnoj situaciji ti si u knačnici i dobro odgovorio pitateljici,kako i sam tvrdiš. Samo su neke stvari predhodile tom otkazu i otkaz bi bio zakonit da je stvar došla na sud.

No kako bilo,djurdja je riješila kak je riješila i sad bu paaaziiila kaj se radi i kak se postupa pri mogućem otkazivanju. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djurdja007 je napisao:

Ja se iskreno nadam da to neće doći do suda. Znači čovjek bi se trebao odjaviti s posla tu gdje je trenutno prijavljen i mi bismo ga nastavno trebali prijaviti? Da li sam dobro shvatila? Sad ćete reći da nisam normalna, ali zaboravila sam spomenuti još jednu činjenicu za koju nisam sigurna da li je bitna, ali od viška informacija glava ne boli. Kada je gospodin kod nas dobio otkaz s idućim danom je otvorio bolovanje(kod nas je već bio odjavljen). Da li ga je novi poslodavac smio zaposliti ako je na bolovanju i da li ga mi moramo zaposliti ako je još uvijek na bolovanju? Sorry ali Gordijski čvor nikako da se otpetlja.

Pozdrav svima...zanima me što je taj radnik dobio time što je dan nakon otkaza otvorio bolovanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da bude ponovo naletio na minu. To ste dobro rekli vuk dlaku mijenja , ali ćud nikada. Pretpostavljam da će se sad neko vrijeme primirit dok njegova narav ponovo ne ekspolira. A tada ćemo znati kako postupiti da nam ne stvara probleme. Dovoljno Vam govori podatak o njemu da smo mu rekli da donese radnu knjižicu kako bismo ga mogli prijaviti, a on ponovo poslao zahtjev za zaštitu prava radnika. Pa nismo ga mogli prijaviti s jučerašnjim ili prekojučerašnjim danom kad je bio u radnom odnosu kod drugog poslodavca. Čovjek se s jučerašnjim danom odjavio , a mi ga danas prijavljujemo.A jučer mu je odvjetnik pisao Zahtjev.

Razumijete li o čemu pričam ? Neznam kako ću moći radit s njim ponovo.

 

A sada Cigo, kako ste mislili da bi otkaz bio zakonit. Koliko sam ja shvatila, a vidite da sporo shvaćam svi odgovori koje sam dobila su upućivali na to da je greška u koracima bila što mu nismo dali pismenu opomenu i da otkaz radi toga ne drži vodu. Sad mi ništa nije jasno . Ako Vam se da možete mi to malo pojasniti da znam za ubuduće (makar se nadam da mi neće trebati) jer od viška znanja glava ne boli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tko će u ovoj državi napraviti reda:

1. Postoje vrijedni radnici koji rade besplatno ili za mizerne plaće i nikom ništa.

2. Postoje ljenčine koje rade najviše u državnim tvrtkama (to ne znači da su tamo same ljenčine, to znači samo da ih tamo najviše ima - iako je to jedna moja pretpostavka koju ne mogu potkrijepiti statistikom odnosno dokazima), a koje su zaštićene kao lički medvjedi.

3. Postoje poslodavci bogataši koji eksploatiraju radnike kao u najgorem feudalizmu.

4. Postoje političari koji žive na proračunu i nastoje zadovoljiti sve moguće struje i dobro napuniti svoje džepove.

itd, itd.

Tko će napraviti reda, to vas ja pitam? Ima li svjetla na kraju tunela?

(demokracija = anarhija)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1)imate IZVANREDNI OTKAZ-taj otkaz se daje u roku 15 dana od saznanja za činjenicu na kojoj se otkaz temelji.kod te vrste otkaza poslodavac treba pozvati radnika i omogučiti mu da iznese svoju obranu.o tome je dobro sastaviti zapisnik kako bi poslodavac imao dokaz da mu je dao mogućnost da iznese obranu.sam poziv da iznese obranu mu dostavite preporučeno s povratnicom da imate dokaz da ste ga pozvali.Poslodavac nije dužan radniku omogučiti iznošenje obrane ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati da to učini.(te okolnosti nisu navedene i svaki sudac ih sam procjenjuje)al je bolje radniku omogučiti iznošenje obrane jer će te tako ispuniti sve zahtjeve u postupku otkazivanja.

 

2)imate i OTKAZ UVJETOVAN SKRIVLJENIM PONAŠANJEM RADNIKA

npr:radnik kasni na posao svaki dan.vi mu date pismenu opomenu i upozorite da ćete u slučaju ponavljanja ovakve ili slične povrede otkazati ugovor o radu.nakon dva tjedna on opet kasni i vi mu onda možete dati "otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A sada Cigo, kako ste mislili da bi otkaz bio zakonit. Koliko sam ja shvatila, a vidite da sporo shvaćam svi odgovori koje sam dobila su upućivali na to da je greška u koracima bila što mu nismo dali pismenu opomenu i da otkaz radi toga ne drži vodu. Sad mi ništa nije jasno . Ako Vam se da možete mi to malo pojasniti da znam za ubuduće (makar se nadam da mi neće trebati) jer od viška znanja glava ne boli.

 

djurdja,

"greške u koracima" je bilo ali nam je g.Floki pojasnio odredbe čl.111 iz sudske prakse (g. Floki ima iskustvo u takvoj praksi) pa je 26.09 rekao sljedeće:

Floki

#6

Re: Izvanredni otkaz ugovora o radu Veteran

 

 

Registriran: 19.9.2007

Mjesto:

Broj objava: 2018 U članku 111. ZOR-a postoji drugi dio rečenice koji glede obveze da se radnika pisano upozori kaže:

 

"osim ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da to učini."

 

Činjenica da je radnik u nekoliko navrata prije otkaza bio upozoravan da promijeni svoje ponašanje i odnos prema radu, a to unatoč usmenim upozorenjima nije učinio - okolnost je zbog koje nije opravdano od poslodavca očekivati da radnika upozori pisanim putem.

 

Jednako vrijedi i u slučaju zakonske odredbe koja propisuje obvezu poslodavcu da radniku omogući iznošenje obrane.

_________________

 

 

Objavljeno: 26.9.2010 9:29

 

Daskle je g. Floki ustvrdio da će sud uzeti u obzir činjeniniče koje kažu da ste upozoravali radnika na propuste a ovaj ih nije slušao pa je to OKOLNOST zbog koje nije OPRAVDANO očekivati da poslodavac radnika upozori pisanim putem. Dakle pri takvim okolnostima u slučaju da vas je radnik tužio, sud bi presudio u vašu korist. To je htio reči g. Floki.

Nadam se da smo sada razriješili nedoumice oko tog otkaza,no međutim svakako je bolje pisano upozoriti radnika pa nakon dva ili više takovih upozorenja, donijeti odluku o Izvanrednom otkazu.

I djurdja taj je vaš čovjek zasigurno neradnik. Budite strpljivi. Izvršavajte svoje obveze i čekajte. Ja sam radio u mnogim proizvodnjama i znam kako je teško sa nekim ljudima. Znaju prava, al obaveze Bože sačuvaj. Zato sve po propisima. Zakon i jest,između ostalog pisan i za one koji norme ponašanja u nekom segmentu življenja, nisu skloni poštivati. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

djurdja007 je napisao:

Zezno se.DA ga je otovrio dan prije dobio bi puno toga, a to nije mogao jer je uredno bio na poslu.

A sad je dobio novi ugovor o radu i baš će uživati.

 

Ne možete mu dati nepovoljniji ugovor, morate ga vratiti na poslove koje je ranije obavljao (prije otkaza) a ako tih poslova nema, onda na poslove najsličnije tima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radik nije dobio nepovoljniji ugovor. Štoviše dobio je ugovor o radu na istom radnom mjestu i istom plaćom kao i do sada. Samo je razlika u tome što je do sada pošto radni na terenu mogao koristiti stanje da je na pauzi duže od 30 min ili da kako da se izrazim "zabušava" a da za to nitko nezna. Sada s njim ide njegov poslovođa koji ga više kontrolira i "malo više mu puše za vrat" što se tiče izvršenja njegovih obveza. Dakle za njega nema više zabušavanja niti minute.

I kada smo mu sastavljali novi ugovor- malo smo ga pravno bolje poboljšali tako da se ne može baš izmotavati da nije bio upoznat sa svim svojim ptavima, ali naravno i obavezama spram svog poslodavca. Sada točno zna po kojim stavkama Zakona o radu i Pravilniku o radu naše tvrtke može dobiti otkaz i kako se smije odnosno nesmije ponašati.

A mislim da je g.Igla pitao što bi bilo da je otišao na bolovanje s zadnjim radnim danom u firmi- nebismo ga mogli niti smjeli odjaviti jer se radniku nesmije otkazivati ugovor o radu za vrijeme trajanja bolovanja. Mislim da je to moguće jedino ako je radnik primljen na određeno vrijeme pa se u takovom slučaju može dati otkaz po isteku ugovora o radu - ali to ovdje nije bio slučaj.

Budite mi pozdravljeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A mislim da je g.Igla pitao što bi bilo da je otišao na bolovanje s zadnjim radnim danom u firmi- nebismo ga mogli niti smjeli odjaviti jer se radniku nesmije otkazivati ugovor o radu za vrijeme trajanja bolovanja. Mislim da je to moguće jedino ako je radnik primljen na određeno vrijeme pa se u takovom slučaju može dati otkaz po isteku ugovora o radu - ali to ovdje nije bio slučaj.

 

@djurdja,

nije točno da niste smjeli i niste mogli otkazati radniku za vrijeme bolovanja. Ništa vas u tome nije priječilo jer zakon nigdje ne zabranjuje otkaz za vrijeme privremene nesposobnosti ta rad, osim u slučajevima:

-ozljede na radu

-profesionalne bolesti

a to nigdje nisi spominjala.

Jedini što nije dopušteno,a to sam igli i napisao, jest da je otkaz kojem bi RAZLOG bio privremene nesposobnost. Dakle da ste mu otkaz dali, zato što je na bolovanju. U vašem slučaju je razlog bio drugi pa je sa te strane vaš otkaz dopušten.

 

@igla,

dakle je onako kako sam napisao,ništa se nebi promjenilo time da radnik ode na bolovanje nadan kad je dobio otkaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo mene ponovo s mojim problematičnim radnikom.

Pošto smo radnika koji je dobio izvanredni otkaz ponovo vratili na posao desila se sljedeća situacija. Taj djelatnik koji je po struci majstor i ima svog pomoćnog radnika koji s njim radi svaki dan zadužuje službeni auto. Jučer je za vrijeme radovnog dežurstva otišao kući, a službeni automobil je dao na korištenje svom pomoćnom radniku koji nema vozačku dozvolu. Da bi stvar bila gora pomoćnika je direktor vidio kako upravlja autom bez vozačke dozvole. Kada ga je direktor pitao zašto vozi službeni auto koji nije zadužio u firmi i još bez vozačke dozvole, ovaj mu je odgovori da mu je majstor rekao da mora. Zanma me da li sada tom radniku možemo dati opomenu pred otkaz- naravno u pismenom obliku i ako možemo kako ju sročiti da bi na sudu bila pravovaljana. Dakle zanima me strogo slovo zakona kako nebismo ponovo imali problema. I prilični je hitno.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija