Jump to content

Oslobađanje od poreza na nekretninu


ale90

Preporučene objave

Poštovani,

roditelji mi prodaju stan kojemu je vlasnik otac,dali je moguće da kod kupnje novog stana otac bude oslobođen od plaćanja poreza na promet nekretninama bez obzira što je bio vlasnik prethodnog stana kojeg prodaju.Ako nije moguće za njega dali može majka onda kupiiti nekretninu pošto ona nije nikad bila vlasnik niti jedne nekretnine. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima.

 

I ja imam slično pitanje, a vezano je uz porez na kupnju nekretnine.

 

Naime,ja posjedujem stan od 37m2(nisam ga kupila već naslijedila od roditelja).

Sada prvi puta kupujem stan od 60m2. Koje se moje obaveze vezane uz plaćanje poreza? Moram li platiti porez na cijeli stan, svih 60m2 ili samo na dio? Molim vas pomoć i pojašnjenje.

Hvala puno unaprijed,

Pozdrav,

Lana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-lana- je napisao:

Pozdrav svima.

 

I ja imam slično pitanje, a vezano je uz porez na kupnju nekretnine.

 

Naime,ja posjedujem stan od 37m2(nisam ga kupila već naslijedila od roditelja).

Sada prvi puta kupujem stan od 60m2. Koje se moje obaveze vezane uz plaćanje poreza? Moram li platiti porez na cijeli stan, svih 60m2 ili samo na dio? Molim vas pomoć i pojašnjenje.

Hvala puno unaprijed,

Pozdrav,

Lana

 

ako osim nasljeđenog stana nemate i niste nikad prije imali još neku nekretninu, kod kupnje novog stana možete biti oslobođeni za 50 m2, budući nasljeđena nekretnina od 37m2 ne zadovoljava vaše stambene potrebe za jednog člana (pretpostavljam da ste samac). znači, kad kupite nekretninu, kod prijavee poreza, osim što ćete tražiti oslobođenje, morat ćete dokazati da ste vlasnik samo te nasljeđene nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ale90 je napisao:

Poštovani,

roditelji mi prodaju stan kojemu je vlasnik otac,dali je moguće da kod kupnje novog stana otac bude oslobođen od plaćanja poreza na promet nekretninama bez obzira što je bio vlasnik prethodnog stana kojeg prodaju.Ako nije moguće za njega dali može majka onda kupiiti nekretninu pošto ona nije nikad bila vlasnik niti jedne nekretnine. Hvala

u ovom slučaju nije bitno tko je vlasnik stana jer se vaši roditelji gledaju kao obitelj, kao jedno. bitna je površina stana kojeg imaju u vlasništvu (kojeg prodaju) i stana kojeg će kupiti, te takkođer da li im je to jedina nekretnina koju su imali u vlasništvu.

za konkretan odgovor potrebne su i konkretnije informacije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znaci oni prodaju stan od 82m2 a kupili bi stan do 50m2,tati je to bila jedina nekretnina koju je on imao.Još jedno pitanje ako bi ja kupovala njima stan a to bi bila moja prva nekretnina dali bi ja bila oslobođena plaćanja poreza?Ja ne živim s njima vec pet godina jedino što mi je prebivalište još uvjek na njihovoj adresi dali ima to veze pošto sam im ja kćer.hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako kupiš stan (prvu nekretninu )po potpisivanju kupoprodajnog ugovora prijaviš prebivalište na stanu (to je i obveza)temeljem kupoprodajnog ugovora a potom prijava kupoprodajnog ugovora poreznoj .

 

pet godina nesmiješ otuđiti(darovati ,prodati itd ) nekretninu za koju nije plaćen porez na promet nekretninama .

 

 

ali istu nekretninu možeš iznajmiti (ustupiti )nekome na korištenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ale90 je napisao:

znaci oni prodaju stan od 82m2 a kupili bi stan do 50m2,tati je to bila jedina nekretnina koju je on imao.Još jedno pitanje ako bi ja kupovala njima stan a to bi bila moja prva nekretnina dali bi ja bila oslobođena plaćanja poreza?Ja ne živim s njima vec pet godina jedino što mi je prebivalište još uvjek na njihovoj adresi dali ima to veze pošto sam im ja kćer.hvala

ako roditelji kupe manju nekretninu, kao što je u vas slučaj, neće biti oslobođeni plaćanja poreza, bez obzira koji roditelj sklopi kupoprodajni ugovor.

ako vi njima kupite nekretninu, odnosno vi sklopite kupoprodajni, kako vam je bovu odgovorio, trebate na toj nekretninni imati prijavljeno prebivalište i stvarno tamo boraviti, jer dobivate oslobođenje od plaćanja radi trajnog rješavanja svog stambenog pitanja. ako Porezna naknadno utvrdi da ste adresu samo formalno prijavili, utvrdit će vam plaćanje poreza jer niste ispunili uvjete za oslobađanje. U praksi se to često događa, stoga razmislite dvaput prije nego nešto konkretno napravite.

 

sretno.

i navedenu nekretninu NE SMJETE iznajmiti, jer se smatra da je niste kupili radi rješavanja stambenog prostora, dakle nisu ispunjeni zakonski uvjeti za oslobođenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o porezu na promet nekretnina

(Redakcijski pročišćeni tekst, 'Narodne novine', br. 69/97, 153/02)

 

VI. POREZNA OSLOBOĐENJA

1. Opća oslobođenja

Članak 11.

 

10. Porez iz točke 9. ovoga članka plaća se ako se stan ili kuća otuđi u roku od 5 godina od dana nabave nekretnine, odnosno ako Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu bili ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

 

 

nigdje u zakonu nije navedeno da niko drugi nesmije živiti u kupljenoj nekretnini.

u zakonu nije navedeno do kada kupac mora imati prijavljeno prebivalište na kupljenoj nekretnini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija