Jump to content

alimentacija - molim pomoc!


vepoka

Preporučene objave

poštovani,

imam 19 godina,redovita sam studentica.

moj otac mi je do 5.mj zakljucno placao alimentaciju za koju smo se jedva izborili tuzbom. ( prije 4-5 god)

Na njegovu osobnu molbu moja majka mu je u dogovoru s odvjetnikom dopustila da on odluceni iznos alimentacije(930 kn) uplacuje mjesecno sam na racun moje majke,a ne da mu se samo skida s place kako bi on mogao otplacivati kredit za auto,motor i jos nesto!

on je u 5.mj ove godine postao nezaposlen,sporazumnim otkazom,sto znaci da nema pravo na nikakvu naknadu s biroa.

on mi odbija uplacivati bilo kakav iznos,izvlaci se da nema odakle i sl. iako ja dobro znam da laze no nazalost ne mogu mu nista kad je to dogovoreno da on sam uplacuje :/

no,on otplacuje kredit za auto,koji istice za 2 godine..(iznos mj. oko 1200 kn)

nije mi jasno s cega mu se to skida ako nema nikakva primanja?odgoda kredita ili sta?

on trenutno je u procesu odlaska u braniteljsku mirovinu,mora na nekakvu komisiju jos i par sitnica.

govori kako ce on meni opet placati neki iznos kad sve to bude gotovo itd,ali on ne zeli platiti zaostatke za ovih zadnjih 5.mjeseci ( racunam i duze jer to je jos u procesu )

mogu li ja to kako dobiti a da ne moram dizati novu tuzbu?

i jos me zanima mogu li ja traziti povecanje alimentacije s obzirom na vece potrebe?

molim Vas za bilo kakvu pomoc..ja sam postala ocajna,kao i moja majka a moj otac ne zeli suradivati i stalno se izvlaci i laze...

mi smo stvarno spremne na sve,ali ne znamo kome se obratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što rade djeca kad su im roditelji u braku a jedan od njih ostane bez posla? Posebno punoljetna djeca? Malo smanje svoje potrebe i malo se strpe za sve osim za ono osnovno. A punoljetna i rade preko raznih studentskih i inih organizacija kako bi pomogla sebi i svojim roditeljima. Zaista ne uspijevam dokučiti zašto bi bilo drugačije kad su razvedeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pardonček, ali djeca bi trebala biti na redu prije auta i sl. stvari koje nisu najneophodnije, punoljetna ili maloljetna, ako ih je roditelj dužan uzdržavati...

Savim je druga stvar što se nema (trenutno) od kojeg prihoda prisilno naplatiti prije iznosa kredita za auto, što ne znači da u dogledno vrijeme neće biti prilike (ili sada/kasnije ovrhom nad imovinom).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije uopce stvar u tome da ja ne bih htjela raditi ali mi ne pada na pamet da si ja sama zaradujem za kruh dok moj otac kupuje novi auto,motor i odlazi na putovanja,a ja idem pjeske svako jutro na fakultet jer nemam za mjesecnu kartu.

to nema smisla.

ja sam zakonski priznato dijete i redovno se skolujem sto znaci da mi je on duzan placati uzdrzavanje.

on zivi sa svojom "curom" ciju djecu uzdrzava i njima glumi oca a mene i moju sestru ne dozivljava kao svoje.

molila sam pomoc u vezi sudskih pitanja,a nisam trazila da mi netko od vas drzi lekciju o samostalnom odgoju i sta bih ja trebala i kako bih trebala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbi ti je dala dobar savjet samo nisi skužila. zapitaj se da li voliš svoga oca ili ti je on samo krava muzara. očito nevoliš, kada ste spremne na sve. znači mama te pumpa protiv oca što nije uredu ma kakav bio. još koja godina pa će proći fax,a onda ti više neće trebati tata? pročitaj još jedanput što je napisala bartleby pa pokušaj dokučiti. ja bih pokušao sam nešto zaraditi dok stari ne dobije mirovinu ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bit će lazare da ipak netko drugi nije dobro shvatio newbinu poruku, a ne vepoka. pa, da citiramo:

 

"Pardonček, ali djeca bi trebala biti na redu prije auta i sl. stvari koje nisu najneophodnije, punoljetna ili maloljetna, ako ih je roditelj dužan uzdržavati..."

 

nadam se da će me newbie osobno ispraviti ako griješim, ali niti drugi dio njezina posta ne abolira oca od zakonskih obveza, niti vepoki savjetuje da digne ruke od svojih potraživanja i sama se nastavi brinuti za ono što joj je otac DUŽAN osigurati.

 

"Savim je druga stvar što se nema (trenutno) od kojeg prihoda prisilno naplatiti prije iznosa kredita za auto, što ne znači da u dogledno vrijeme neće biti prilike (ili sada/kasnije ovrhom nad imovinom)".

 

a što se bartlebyja tiče, okrenimo stvari malo drugačije: što rade roditelji kad su u braku, a jedan ostane bez posla? natjeraju djecu da rade umjesto njih, ili ipak malo smanje svoje potrebe, odreknu se automobila jer ne mogu plaćati rate kredita i sl., a sve kako bi dijete, bez obzira na uzrast, što manje na svojoj koži osjetilo posljedice?

 

procjene tko koga i koliko voli i treba, tko koga i da li huška i na što su sve ljudi spremni (na što to zapravo? tražiti ono što im po zakonu pripada? ma fuj, fuj, kako li ih samo nije sram :zao:) na pravnom je forumu mudrije zadržati za sebe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

daj ne budite smijesni,tko uopce moze huskati osobu od 19.godina na nesto.

i nije na vama da preipitujete moje emocije prema ocu.

stvarno ste na dnu dna.

svi ste odjednom moralno prosvijetljeni i nasli ste se na nekom forumu prosipat stavove o obiteljskim vrijednostima.

stvarno FUJ.

zao mi je sto sam uopce i posjetila ovaj forum trazezi pravnu pomoc kad vidim da tu ima osoba kojima je potrebna neka druga vrsta pomoci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Premlada si da brineš brige kakve imaš sada.Na žalost,majka sam kćeri koja ima 22 godine,studira i radi,upravo radi takvog oca kao što je tvoj.To ne razumije nitko tko to ne proživljava.I ja se pitam,da smo u braku isto bi digao ruke od svog djeteta?Prijave za oca koji to prestane biti rastavom-naučna fantastika,nadležni savjetuju da se strpimo,on je takav.To je stvarnost.Nisi sama u svom problemu,ali oca nitko ne može prisiliti da bude otac,bar po obavezama-na žalost.Čuvaj se,ja se ponekad divim svojoj kćeri kako to sve naizgled,stoički podnosi.Znam da ju boli,ali lijeka nema.Sve je to lijepo na papiru,zajednička skrb,bla bla,.Ružna šala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Premlada si da brineš brige kakve imaš sada.Na žalost,majka sam kćeri koja ima 22 godine,studira i radi,upravo radi takvog oca kao što je tvoj.To ne razumije nitko tko to ne proživljava.I ja se pitam,da smo u braku isto bi digao ruke od svog djeteta?Prijave za oca koji to prestane biti rastavom-naučna fantastika,nadležni savjetuju da se strpimo,on je takav.To je stvarnost.Nisi sama u svom problemu,ali oca nitko ne može prisiliti da bude otac,bar po obavezama-na žalost.Čuvaj se,ja se ponekad divim svojoj kćeri kako to sve naizgled,stoički podnosi.Znam da ju boli,ali lijeka nema.Sve je to lijepo na papiru,zajednička skrb,bla bla,.Ružna šala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajmo kočnica.

 

Postoji odluka suda o uzdržavanju.

Obveze nitko nije oslobođen.

Stvar nije podložna subjektivnom tumačenju roditelja je li baš jako dužan uzdržavati ili baš i nije.

 

Ako ćemo lamentirati, onda bi se moglo pretpostaviti da bi stvar možda bila drugačija da je otac kćeri pristupio u stilu: "Čuj, ne radim trenutno ali činim sve da što prije počnem raditi. Molim te se strpi par mjeseci (3,6,9...) jer ne bih rado prodavao auto, motor itd baš odmah sada. Nadoknadit ću ti čim počnem raditi, a sada ću ti uplaćivati nešto manje od iznosa kakav je u odluci i za tih 500tinjak kn ću se već snaći." i time nakratko odgodio svoju obvezu koja itekako postoji.

 

Koliko se dalo primjetiti, ugovor o radu je otkazan sporazumno (slijedom toga nema pravo na naknadu sa zavoda, a ima ponešto manje ponuđenih prilika za zaposlenje, taman na određeno i kraće vrijeme, bilo kakav). Koliko poduzima ne bi li ponovno počeo raditi, to ne znamo, ali lako moguće da bi se moglo govoriti i o izbjegavanju zaposlenja. S druge strane, nije da nema nikakve imovine koja bi se dala unovčiti. Možda bi bila korisna kaznena, čisto odgojno da shvati kako obveza uzdržavanja, maloljetnog ili punoljetnog djeteta, je dužnost roditelja sve do trenutka dok se ne utvrdi prestanak te obveze, pa tek onda dolaze na red sporedne stvari.

 

U dodatku: istina da su vremena teška, teže se zaposliti, ogromnom broju ljudi nedostaje novca za život, ali obveza uzdržavanja postoji, a dužnost i obveza ne ići pješice još uvijek nije svijetu poznata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija