Jump to content

pitanje iz kp-a


ladyM

Preporučene objave

To sa posebnim dijelom KZ i mene zanima, kako ispituju, da li moramo mi znati cijelu definiciju i zakonsko obilježje djela ili ga dobijemo na kartici.

Čini mi se da mi je netko rekao da na kartici bude zakonsko obilježje djela, ali nije provjereno.

I zanima me još koliko ukupno treba imati bodova na pismenom za prolaz, odnosno da li na svakoj radnji moraš ostvariti neki minimalni broj bodova .

Javite se tko zna, please!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ladyM je napisao:

Kolege,

da li netko zna odgovor na 62 pitanje iz Kaznenog prava-neodređene vrijednosti kao zakonsko obilježje kaznenog djela? :misli:

 

Iz stručnog rada mag. iur. Ane Garačić "Neki neobjašnjeni pojmovi kao zakonsko obilježje kaznenog djela", http://www.vsrh.hr/EasyWeb.asp?pcpid=384

 

U Kaznenom zakonu, kod stvaranja zakonskoga bića pojedinih kaznenih djela zakonodavac koristi dosta pojmova koji u čl. 89. Kaznenog zakona, u kojem je navedeno značenje izraza u tome zakonu, nisu definirani. Osim nedefiniranih pojmova zakonodavac koristi i različite neodređene vrijednosti kao obilježje kaznenoga djela. Radi pobližeg određivanja tih vrijednosti Kazneni odjel Vrhovnoga suda je donio nekoliko načelnih stavova u kojima su neodređene vrijednosti novčano iskazane, kao pomoć sudovima kod definiranja što one predstavljaju. Objašnjenja zakonskih izraza koji u Kaznenom zakonu nisu pojašnjeni ponekad nalazimo i u drugim zakonima, međutim, ta pojašnjenja se rijetko mogu izravno uporabiti jer za područje kaznenoga prava imaju različito značenje, nego što ga imaju u onom zakonu u kojem su pojašnjeni.

Na primjer, iako je Zakon o oružju definirao što sve spada u oružje, pa tako i uspostavio kategoriju „hladog oružja“, ipak se u nekim slučajevima javlja problem razgraničavanja hladnog oružja od opasnog oruđa.

 

Kazneni odjel Vrhovnoga suda Republike Hrvatske donio je pravna shvaćanja da će zakonska obilježja kaznenog djela ako je ukradena stvar male vrijednosti postojati ako vrijednost ukradene stvari, nanesena šteta ili pribavljena korist ne prelazi 1.000,00 kn. Stvar velike vrijednosti kao zakonsko obilježje postojati će onda ako vrijednost ukradene – utajene ili oštećene stvari, prelazi 30.000,00 kn. Zakonsko obilježje imovina većega opsega postojat će kada vrijednost imovine prelazi 100.000,00 kn. Zakonsko obilježje imovinska šteta velikih razmjera, odnosno materijalna šteta velikih razmjera postojat će kada vrijednosti štete prelazi 300.000,00 kn.

 

Zakonski izrazi „veći broj osoba“ i „veći broj građana“ u zakonu nisu definirani, premda se oni pojavljuju kao zakonsko obilježje više kaznenih djela. Da li je zakonodavac kod zakonskog obilježja spomenutih kaznenih djela, pod pojmom „veći broj osoba“ i „veći broj građana“ mislio na najmanje dvije osobe ili najmanje pet osoba, teško je odgovoriti, no s obzirom na pravnu prirodu ovih kaznenih djela, smatra se da bi taj pojam trebalo tumačiti kao sinonim za skupinu ljudi, što je najmanje pet osoba ili više njih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

karla0 je napisao:

To sa posebnim dijelom KZ i mene zanima, kako ispituju, da li moramo mi znati cijelu definiciju i zakonsko obilježje djela ili ga dobijemo na kartici.

Čini mi se da mi je netko rekao da na kartici bude zakonsko obilježje djela, ali nije provjereno.

 

I zanima me još koliko ukupno treba imati bodova na pismenom za prolaz, odnosno da li na svakoj radnji moraš ostvariti neki minimalni broj bodova .

Javite se tko zna, please!

 

Za posebni dio KZ-a zakonski tekst bude na kartici. Tako je bilo kada sam ja slušala a tako su nam i na predavanjima rekli da će biti.

Ti odgovaraš o obliku krivnje, da li je to djelo moguće počiniti činjenjem ili nečinjenjem, da li je to jednostavno ili složeno kazneno djelo itd. - ono šta piše u komenataru KZ-a za to djelo.

Znaju pitati do koliko se može ublažiti kazna kod tog konkretnog djela i može li biti u stjecaju sa tim i tim djelom...

 

Za prolaz moraš imati minimum 6 bodova iz svake radnje, jedino ne znam šta je sa trećom, neki su pričali da ta nije eliminacijska, ali ne znam je li to točno, nisam provjeravala u zakonu???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, bambola i binka tinka!

Pretpostavljam da imate više informacija od mene koja sam tek počela spremati pravosudni, pa me zanima u odnosu na treću radnju, pročitala sam u Pravilniku o polaganju ...da to ne mora biti presuda već da može biti rješenje, tužba, odgovor na tužbu , pa čak i žalba. Zanima me da li je osim presude netko imao i ovakve podneske na trećoj radnji? I što najčešće dolazi iz upravnog prava za treću radnju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija