Jump to content

nasljedno pravo


sanjaskreblin

Preporučene objave

NUŽNI NASLJEDNICI su:

- ostaviteljevi potomci i bračni drug: nužni dio iznosi 1/2 onoga što bi inače dobili po zakonskom nasljeđivanju

- ostaviteljevi roditelji, posvojitelji i ostali pretci - samo ako su trajno nesposbni za rad i nemaju nužnih sredstava za život: nužni dio iznosi 1/3

 

 

 

Link:

 

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=18741&forum=23

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moj pokojni djed je imao 3 djece i ostavio oporuku u koju piše da mom tati dok je bio živ djed mu je dao jednu parcelu.i sve ostalo tj.kuća 2 maslenika i polj.zemljište od 5000m2 pušta drugim sinovima.ali ono što je moj tata dobio nije bilo od mog djeda nego nasljedstvo od moje pok.bake nestečeno u braku,ja imam i pismene dokaze,u tom slučaju dali je oporuka nevaljana jer je napisana u zabludi?dali u tom slučaju može tata tražit da se sve dijeli na 3 dijela ili tražit nužni dio nužni dio?kako se provodi taj nužni dio mora netko to procijenit ili šta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moj pokojni djed je imao 3 djece i ostavio oporuku u koju piše da mom tati dok je bio živ djed mu je dao jednu parcelu.i sve ostalo tj.kuća 2 maslenika i polj.zemljište od 5000m2 pušta drugim sinovima.ali ono što je moj tata dobio nije bilo od mog djeda nego nasljedstvo od moje pok.bake nestečeno u braku,ja imam i pismene dokaze,u tom slučaju dali je oporuka nevaljana jer je napisana u zabludi?dali u tom slučaju može tata tražit da se sve dijeli na 3 dijela ili tražit nužni dio nužni dio?kako se provodi taj nužni dio mora netko to procijenit ili šta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je baka bila živa u trenutku sastavljanja oporuke i da li je po njezinoj smrti provedena ostavinska rasprava?

 

Tko je bio odnosno tko je kao vlasnik imovine za koju tvrdite da je bila bakina upisan u zemljišnim knjigama?

 

Općenito, ako je u oporuci navedena imovina koja nije vlasništvo ostavitelja, na tu imovinu se ne mogu primijeniti odredbe oporuke, ali to ne znači automatski samo po sebi da oporuka ne vrijedi za ostalu ostavinu. No, može se pobijati i u tom ostalom dijelu ako je očigledno da je ostavitelj bio u zabludi ili iz drugih razloga.

 

Za to pobijanje postoje rokovi.

 

Na nužni dio nužni nasljednik ima pravo u svakom slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vlasnik je bio moj pradjed baka je bila umrla i ostale su još 3 sestre koje su sve pustile mom tati ibrača mog tate su dobili nešto novca da bi se odrekli.a kako se moze provodit nužni dio.imovina je 1070m2 kuća put i maslenik to je 1 parcela,maslenik od 1200m2 i oranica od 5000m2 auto od 92,1 puška i grobno mijesto ima i bankovni rač od 77000eura 91 000kn i 900 eura šta onda mogu zatraziti ako ima pravo na nužni dio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija