Jump to content

nasljeđivanje bračnih drugova


pero17

Preporučene objave

Supruga i ja imamo stan (koji je u gruntovnici zaveden na moje ime) i nešto obične pokretnine.

Roditelji nam nisu živi a potomaka nemamo. Supruga ima brata, a ja sestru, žive.

Želimo cjelokupnu imovinu naslijediti: ja suprugu odnosno supruga mene.

Pitanje: da li ispunjenje naše želje u potpunosti osigurava Zakon o nasljeđivanju ili treba nešto poduzeti da se ona ispuni (oporuka i sl.)

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 9. Zakona o nasljeđivanju

(1) Ostavite­­lja nas­­ljeđuju prije svih ­­nje­gova djeca i ­­nje­gov bračni drug.

(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka nas­­ljeđuju na jednake dijelove.

 

:kavica:

 

dakle ako ima bračni drug i dijete ostali ne dolaze u obzir kod nasljeđivanja.

iza vaše majke nasljednici su - bračni ili izvanbračni drug sa kojim je živjela u trenutku smrti, djeca i unučad (ako je dijete umrlo prije, onda na njegovo mjesto stupaju njegova djeca...)

majčin brat nije pozvan na nasljedstvo osim ako mu ona sama oporukom nešto ne ostavi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakone ne treba čitati tako da se pojedini članci biraju a la carte, već u cjelini.

 

Konkretno, status bračnog druga po Zakonu o nasljeđivanju je specifičan, jer je definiran kao nasljednik i u prvom i u drugom nasljednom redu, ovisno o okolnostima.

 

U ovom slučaju mjerodavan je čl. 11:

 

2. Drugi nasljedni red

 

Ostaviteljevi roditelji i bračni drug

 

Članak 11.

 

(1) Ostavitelja koji nije ostavio potomke nasljeđuju njegovi roditelji i njegov bračni drug.

(2) Ostaviteljevi roditelji nasljeđuju jednu polovicu ostavine na jednake dijelove, a drugu polovicu ostavine nasljeđuje ostaviteljev bračni drug.

(3) Ako su oba roditelja umrla prije ostavitelja, bračni drug nasljeđuje cijelu ostavinu.

(4) Ako iza ostavitelja nije ostao bračni drug, ostaviteljevi roditelji nasljeđuju cijelu ostavinu na jednake dijelove.

(5) Ako je jedan ostaviteljev roditelj umro prije ostavitelja, dio ostavine koji bi mu pripao da je nadživio ostavitelja nasljeđuje drugi roditelj.

 

Dakle, bračni drug je nasljednik prvog nasljednog reda kad ostavitelj ima potomke, a drugog kad potomaka nema.

 

Osim, toga za roditelje koji nasljeđuju kao nasljednici drugog nasljednog reda ne vrijedi načelo reprezentacije, tj. ako su umrli onda na njihovo mjesto ne stupaju ostali njihovi potomci (braća i sestre ostavitelja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija