Jump to content

Odvjetnički ili sudački vježbenik - hm, pitanje je sad


anonimno

Preporučene objave

Informirajte se pravodobno!

 

Iz vlastitog iskustva mogu reći da je bolje biti odvjetnički vježbenik nego sudački vježbenik, i to iz više razloga:

 

(1) odvjetnički vježbenik može biti vježbenik najdulje pet godina (sudački vježbenik zaposlen u sudu formalno najdulje dvije kalendarske godine); odvjetnički vježbenici imaju svoju udrugu koja promiče njihova prava i interese (sudački vježbenici nemaju takvu udrugu, zapravo, nemaju nikakvu svoju udrugu); za odvjetničke vježbenike HOK organizira seminare za polaganje pravosudnog ispita barem dvaput godišnje, koji su iznimno korisni jer na tim seminarima predaju sami ispitivači na pravosudnom ispitu (za sudačke vježbenike, i prema službenoj obavijesti Ministarstva pravosuđa, organizacija takvog seminara nije na vidiku, za razliku od pravnikâ u gospodarstvu koji organiziraju isti seminar za svoje kandidate);

 

(2) Vaš osobni dojam o radnom mjestu ovisit će prvenstveno o pravosudnom tijelu u kojem biste trebali provesti vježbeništvo (raspitajte se o svekolikim uvjetima rada u tome pravosudnom tijelu); ne savjetujem Vam da u životopisu napišete da govorite neki strani jezik i da znate raditi na računalu (kada vide da znate raditi na računalu i brzo tipkati, to će i iskoristiti, tako da ćete često raditi kao daktilograf s visokom stručnom spremom);

 

(3) nemojte se pretrgnuti na radu jer ćete kući dolaziti mrtvi-umorni sa smanjenom koncentracijom za učenje za pravosudni, odnosno, suzdržavajte se od bilo kakvog posla kojeg niste dužni raditi, a svakako koji će tijekom radnog vremena bitno umanjiti vašu koncentraciju za učenje kod kuće. Da biste to ostvarili, nemajte obzira prema nikome: u sudu postoje suci i sudski savjetnici koji imaju svoje dužnosti i niste dužni raditi njihov posao (ne doslovno, jer ste se ipak dužni vježbati na konkretnim predmetima koje Vam povjeri Vaš mentor);

 

(4) kada budete primljeni u sud odnosno drugo pravosudno tijelo, budite krajnje realni. Pokazivat će Vam naklonost, motivirat će Vas za rad itd., ali nemojte se zanositi ničime: imajte na umu jedino datum kada Vam formalno prestaje vježbeništvo i nastojte u tome roku isplanirati učenje, učiti i polagati pravosudni;

 

(5) što se tiče opsega posla, radite toliko posla da Vam ne kažu da se ne trudite.

Biti odvjetnički vježbenik je zahtjevan i opsežan posao, nedvojbeno opsežniji od poslova sudačkog vježebenika, ali je ipak nešto mirniji posao od poslova sudačkog vježbenika.

 

Formula uspjeha je, dakle: radite toliko da ne kažu da ništa ne radite i, štogod radili, ne radite to sa 100%-tnom energijom. Zaista, ova formula je u skladu s odredbama Zakona o pripravnicima u pravosudnim organima i pravosudnom ispitu, koje odredbe vježbeniku u pravosudnom tijelu ne nameću nijednu konkretnu dužnost.

 

Naime, kada već po Zakonu o pripravnicima..., ZPP-u i ZKP-u (osim jedne iznimke) nemate kao vježbenik u pravosudnom tijelu nikakvih ovlaštenja u sudskom postupku, to je još jedan razlog zbog kojeg se ne biste trebali angažirati 100%.

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sudački vježbenici prođu više odjela, više budu upućeni u kazneno pravo, ali ako netko kao odvjetnički vježbenik ima dobrog principala koji ga je voljan nešto naučiti, a ne ga iskorištavati da mu služi kao potrčkalo za raznošenje papira i kao čistačica - onda odvjetnički vježbenik može nakupiti bogatu količinu znanja.

sudački su vježbenici također u boljoj poziciji jer u principu imaju više vremena za spremanje pravosudnog (ne rade dvokratno), ali nije im plaćen seminar za pravosudni... sve je to relativno, meni osobno najviše vrijedi da radim s normalnim i pristupačnim ljudima... gdje god!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam baš zašto misliš da sudački vježbenici nauče više. Iako prođu sve odjele ne znam baš koliko suci imaju vremena s njima se potezati. Kod odvjetnika (kod većine njih) koji rade većinom skoro sve, prođeš definitivno puno toga, i upoznaš kako se stvara predmet, kako napisati tužbu gdje si tanak sa dokazima, kako pokušati neke stvari sakriti, a neke istaknuti...Kao odvj. vježbenik aktivno sudjeluješ na raspravama, za svaku se moraš pripremiti, proći spis, upoznat se sa svim pokušajima odvjetnika s druge strane, sa taktikom tvog odvjetnika, itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(2) Vaš osobni dojam o radnom mjestu ovisit će prvenstveno o pravosudnom tijelu u kojem biste trebali provesti vježbeništvo (raspitajte se o svekolikim uvjetima rada u tome pravosudnom tijelu); ne savjetujem Vam da u životopisu napišete da govorite neki strani jezik i da znate raditi na računalu (kada vide da znate raditi na računalu i brzo tipkati, to će i iskoristiti, tako da ćete često raditi kao daktilograf s visokom stručnom spremom);

 

:-)

 

ja sam sudački vježbenik, i upravo sam to: daktilograf s vss!, ponekad čak i niže od toga. savjet svim sudačkim vježbenicima koji tek počinju: postavite se od početka čvrsto jer kad se svima smješkate i pristojni ste, muzu vas ko kravu. ne mislim da treba biti bezobrazan, ali postaviti se kao osoba koja će jednog dana biti sudac i koju država ne plaća da obavlja poslove za koji ti je dovoljna osonovna škola!

e da, položih pravosudni i bez ikakvih seminara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vauuu, što ste mi svi dražesni.. Trenutno nisam ni sudski ni odvjetnički vježbenik... U sudovima u mome gradu u zadnjih 50 godina nitko nije dobio posao a da nije imao veze kao i kod odvjetnika.... svoj svoga... Pa prema tome tako mi je svejedno gdje bi služio vježbenički. Zamisli, lik je napisao (i dao si dosta truda) razlike između ovoga i onoga... strašno...

 

A što da si morao još i šljakati dok si studirao, da te nisu roditelji mogli tiplati....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako možeš napisat da bi za one lijenije bilo bolje da idu u odvjetnika? Ne razumijem, jer ja u odvjetnika ( i ne samo ja nego većina mojih kolega) radim dvokratno ko crnac, non stop na relaciji ured-sud-odlasci van mjesta pisarnice-katastar-porezna-bilježnik..., dok vježbenici u sudu rade od 07-15 h (sa pauzom od pola sata do sat ovisno o sudu), imaju sve praznike, dan prije praznika rade skraćeno, spajaju vikende kad je god to moguće, imaju duži i sigurniji godišnji, a i ono vrijeme dok su na sudu mogu vrlo lako eskivirati obveze

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svaka čast odvjetničkim vježbenicima, al na sudu je radno vrijeme 8 h, na mjestu si, nemaš pripremu za pravosudni( a to je valjda za one koji nisu dosada naučili sami učiti) ali imaš 3 mj. plaćenog slobodnog dopusta no zar smo mi pravnici stvarno takvi da se bojimo raditi, sve dođe u neko vrijeme korisno i iskustvo života ostaje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I odvjetnički i sudački vježbenici svoje mišljenje o statusu temelje na iskustvu koje jako ovisi o okružju u koje su zašli. Postoje dragi i susretljivi mentori, bilo suci bilo odvjetnici koji će te uvažavati kao mladu osobu kojoj treba prakse da se razvije, postoje frustrirani gadovi koji će motriti iz prikrajka, vrebati i jedva čekati kada će na tvojoj greški pokazati svoju nadmoć. Najvažnije, postoje i mladi ljudi na početku karijere koji trebaju svih ovih okolnosti biti svjesni, čuvati živce i zdravlje i nastojati učiti na vlastitom primjeru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajde idemo reći da su i sudački i odvjetnički vježebenici ovisno o onima s kojim rade i surađuju prošli lošije odnosno bolje. Ja sam sudački vježbenik i mislim da sam imala sreće jer sam imala odreda dobre mentore, neke razgovorljive i s voljom da mi nešto objasne, a neke koji nisu takvi, ali barem nisu neugodni. Pomalo me smeta što se stalno moraš ispočetka nekome smješkati i upoznavati, a i često se osjećam vrlo beskorisno jer sam radila prije suda u jednoj firmi gdje su me cijedili 8h svaki dan.Ne znam jedino na kakv plaćeni dopust od 3 mjeseca misli kolega s foruma? Dopust za pravosudni ili ? Ja sam upravo dobila obavijest da ću dobiti 1 mjesec za spremanje pravosudnog pa ću taj rok malo produžiti uz pomoć neiskorištenog godišnjeg...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Ovo sam tek sad procitala, da nisam ne bi vjerovala da je netko ovako popvršan.

Prije svega ako nisi radio i u odvjetništvu i u sudstvu kao vježebnik (ja jesam!) nemaš pojma o čemu pričaš.

 

1) seminar za pravosudni nije iznimno koristan. Uz pirtanja na legalisu od svih ispitivača i uz učenje seminar ti je posve nepotreban. A ovo da predaju ispitivači? Sad je nea seminaru bio Grbin koji ne predaje. A što će ti predavanje od Jasenkovića kad pita 50 pitanja?

 

Udruga vježbenika postoji samo za druže4nje. Jesi li vidio neku konkretnu akciju koja bi išla za pobećanjem statusam od. vježebnika?

Plaćnje prekvremenog rada?

zabrana noćnog rada (ja znala radit do 11 naveče, a nismo radili u smjenama)?

poštivanje smjenskog rada ako već postoji?

Obveza puštanja na učenje za pravosudni? obveza poštibvnja godišnjeg odmora? Regres (nije puno al čovjeka veseli?)

 

2), 3) 4) 5)

A ova gluparija da se ne pretrgneš na radu jer ti zakon ne propisuje nikakve obveze i jer ti je krajnji cij pravosudni i da zato treba imati na umu formalni kraj vježbeništva samo pokazuje krajnje neznanje: vježebništvo u pravosudnim organima prema zakonu koji je sad na snazi prestaje 6 mjeseci nakon polaganja pravosudnog ispita, a istekom tog roka vježebnici se u pravilu (ako ima mjesta u tijelu, a u pravi.lu ima) raspoređuju u savjetnike. I zato je jako bitno pokazat trud i raditi jer se vidi kakva je tko bez obzira što ti mislio o tome.

 

A ovlaštenja vježebnika u sudskom postupku??!! Hello!? POod nadzorom mentora oni vode rasprave, pišu presude, rješavaju poštu... Ne bi da odv. vježebnika piše ugovore o preuzimanju društva i da ga šalju na jako bitne rasprave.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitam ovu stranicu i ne mogu vjerovati. Kao mala djeca. Čija je igračka bolja i čiji tata je jači. Pa kad upišu fakultet - čiji je teži - ekonomija ili pravo. Pa dođe neko s medicine i kaže da su prednje navedeni tečajevi. Pa ovaj s Pravnog fakulteta u Zagrebu ODGOVORNO tvrdi da je to najteži fakultet, da se na ostalim Pravnim fakultetima poklanjaju ocijene. Pa se zaposle i onda filozofiraju kome je teže - odvjetničkim ili sudačkim vježbenicima. Hello? Nikad vam nije palo na pamet da su neki ljudi jednostavno po osobinama ličnosti predodređeni za neko radno mjesto? Da i unutar generalizacije, recimo odvjetničkih vježbenika - postoje ogromna odstupanja? Ja sam evo skoro odvjetnik, od prvog dana radim ko konj, i da - radio sam povećanje temeljnog kapitala na 6 mil kuna u prvih 20 dana radnog staža. Išao na rasprave diljem lijepe naše, napisao više ugovora u prvih mjesec dana nego neko u 2 g. S druge strane, znam ljude koji rade u odvjetnika i koji im i nakon 2 g rada pišu upute što reći na raspravi. Dajte, ne generalizirajte. Koliko god sam radio ko konj, znam da bi ne bi mogao raditi na HZMO-u ko pravnik. Niti na sudu. I ne mislim da je njima lakše/teže več je jednostavno drugačije. I ne mogu govoriti kako je biti sudački vježbenik jer to nisam nikad bio. Isto kao što uvijek okrenem glavu sa smješkom kad mi neko ko radi na sudu pokušava objasniti kako je to biti odvjetnički vježbenik...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mislim da lažeš nego a pruveličavaš.

Jer ovo povećavao sam temeljni kapital mi zvuči isto kako kad mi je kolegica rekla "osnivala sam društva". Ja mislio vau, ko zna što je, kako je ona super, ali kad sam nakon 5 dana i ja to radio, shvatiš da i nije baš nešto s čim bi se trebala busat u prsa "ja osnovala!" jer kao što i sam znaš to je nešto što na temelju obrazaca koji već postoje može napraviit svaka inteligentna osoba koja zna par pojmova iz ztd-a.

Dakle ukoliko nisi sam! sastavio ugovor o povećanju, ali onako ispočetka, a ne imao obrazac od kolege, i ukoiko nisi sam napravio obrasce odluka, sam sastavio prijavu, pričaj nekom drugom "ja povećavao".

Ovo isto i za ostale ugovore koje si pisao nakon 20 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kokolino, care,

ma u pravu si. Mislim za obrasce i to. I ne pada mi na pamet nastavljati ovakvu diskusiju - tipa što je bilo prvo kokoš ili jaje. Po mom mišljenju, svi današnji pravnici bi se trebali pokriti ušima - imamo kompjutere, sve internet pretraživače, zakone na netu... Gdje su ona vremena kad se lupalo po pisaćoj mašini, s indigom između listova, kad si fakat trebao proučavati zakone (fizički)... Kaj ne? :)

Nema nikakvog busanja u prsa s moje strane, samo sam se bio referirao na prijašnje postove kako se u odvjetništvu ništa ne radi pa sam svojim primjerom htio pokazati da se ipak radi. Koliko je to (tebi) (ne)zahtjevan rad, to je drugo. Uostalom, što je to danas teško napraviti?

Pozdrav, i ne žesti se toliko na nepoznate ljude, a kritičnost je ipak puno bolja ako ima prefiks SAMO.

 

Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija