Jump to content

branitelji bez ikakvih prihoda


vujas

Preporučene objave

Pozdrav i poštovanje svima.

 

Imam problem, pa tko zna rijesenje ili ima bilo kakav savjet za mene neka mi kaže, jer ja više neznam šta da radim. Totalno sam razočaran u ovu državu koju sam zajedno s kolegama suborcima stvarao od 1990 do 1996.

 

Naime proveo sam 60 mjeseci po rovovima diljem Slavonije i Baranje. Sada imam 57 godina, PTSP i još neke fizičke tegobe. Nezaposlen sam več više od 10 godina.Nemogu u prijevremenu mirovinu jer mi je ustanovljena invalidnost od 15% (potrebno 20%), ali nebi mi ni palo na pamet da mogu i imam gdje raditi. Braniteljsku opskrbninu sam imao do ove godine, sad je ukinuta, razlog: Živio sam s majkom i ženom koje također nemaju nikakvih primanja, majka je umrla te je meni pripala kuća u kojoj živimo i kuća koju sam dao sinovima (nije bila za življenje, sin digao kredit da ju uredi i da žive u njoj).

 

Zbog te kuće gdje žive sinovi mi je ukinuta opskrbnina jer bi ja sinovima (jedan nezaposlen, a drugi oženjen s dvoje male djece i kreditom kojim odplaćuje hipoteku na cjelokupno imanje) trebao naplaćivati stanarinu i napraviti i od njih socijalan slučaj, što je država iovako već učinila.

 

Spomenutu kuću nemogu prepisati na sinove jer je hipoteka na cijelom imanju pa se nemože odcijepiti (kredit dignut u nekim boljim vremenima)

 

Svaki savjet je dobrodošao.

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vujas prijatelju nemoj praviti od djece socijalce nego od sebe napravi socijalni slučaj jer kako kažeš država od nas

to izgleda i očekuje

 

i ja sam nezaposlen od 94 pa svejedno hodam uspravno i nije me stid biti socijalni slučaj jer smatram da nisam kriv za situaciju u kojoj se nalazim

 

pozdrav braniteljima :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

nije bitno koliko je ko bio u ratu .

bitno je dali ispunjava uvjete za mirovinu.

godine starosti (redovna mirovina ), invaldnost (invalidska mirovina), ispunjavanje određenih zakonskih uvjeta (prijevremena mirovina).

osnovni uvjet je određene godine radnog staža.

čini mi se da je za mirovinu potrebno najmanje 17 godina radnog staža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Polako dalmatino.

 

PTSP nije Ptsp (mora biti dijagnosticiran i evidentiran u medicinskoj dokumentaciji) od strane liječnika specijalista i to višestruko, bolničko liječenje, dugotrajno liječenje, dugogodišnje kontrole pa, opet bolničko liječenje, terapije i gutanje tableta, a sve mora biti evidentirano u liječnčkom kartonu kao i u nalazima specijalista).

A i PTSP nije nikakva garancija da osoba nije nesposobna za posao.

 

Postoje tu i šifre oboljenja (ima na ovom podforumu u nekoliko tema čitave dijagnoze i to napisano gotovo sve po redu).

 

A sve to mora biti povezano sa oboljenjem vezano za Domovinski rat.

 

Na žalost, do posla u ovoj lijepoj našoj je teško doći, što si stariji to su ti šanse manje.

 

Bovu je napisao (a on, bovu - ja kao moderator, nisam primijetio da piše gluposti, već uglavnom precizno odgovara korisnicima, iako se korisnicima pojedini njegovi odgovori ne sviđaju, ali su objektivni i u većini tema na koje je odgovorio su istiniti tj .sa mogućim očekivijaćuim ishodom-kao što je i napisao).

 

Nije mi namjera da korisnika bovua hvalim (mislim da je to nepotrebno jer zna znanje) ali je do sada pomogao mnogim korisnicima u mnogim podforumina, glede razne problematike i raznih pitanja, a tako je odgovorio i na ovo vaše pitanje.

 

Ukratko, po mom mišljenju treba vam "debela" medicinska dokumentacija (čitav elaborat) da biste ostvarili pravo na invalidsku mirovinu, a stalno pišem i ponavljam da je u ovo vrijeme teško otići u invalidsku mirovinu.

 

Država je u krizi-recesiji, a vještaci i liječnici su vrlo rigorozni prilikom provjere radne sposobnosti (bili vi branitelj ili ne).

 

Bez statusa HRVI ne možete ostvariti invalidsku braniteljsku mirovinu, osim ako ispunjavate godine starosti i onda ćete imati pravo na minimalnu braniteljsku mirovinu (65 godina starosti) koja je: pogledajte na stranicama HZMO-a, ali ako dobijete profesionalnu nesposobnost, mirovina će biti manja.

 

Korisnik Vujas je u nezgodnoj situaciji, ako nije tražio utvrđivanje statusa HRVI u vrijeme kada je to mogao zakonski tražiti (a svi znamo koje je to bilo vrijem) na osnovi bolesti koju je opisao sada je zakasnio.

 

Međutim, to ne znači da ne može ukoliko je teško obolio, otići u mironviu, ne mora biti braniteljska, ali može biti i civilna, ali sve ovisi o njegovom zdravstvenom stanju i imali li uvjete temeljem svoje medicinske dokumentacije za odlazak u mirovinu (pa makar to bila i civilna - prosjek plaće unazad kusur godina, a ja to ne mogu izračunati jer ne zanam prosjek njegove plaće, a i da znam........).

 

Bem ti novu tipkovnicu...svako drurgo slovo promaših..

uređeno: od Mrljavac
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam mislio ništa osobno,znamo svi u kakvoj državi živimo da u njoj ima najmanje zakona,pravde i reda,pa ponekad puknem na ovakve stvari,Hrvatsku volim istinski i nedaj bože da opet treba opet bi uzeo pušku al brate što je previše previše je,napisao sam da pogleda oko sebe mislio sam na to koliko ima mlađih umirovljenika ,sa malo staža sa mirovinama od 6-7000 kuna ,naravno nisu za rad al jesu sposobni za igranje nogometnih utakmica 90 minuta,i sada pričati o tome da čovjek koji je bio u ratu 60 mjeseci i koji ima 57 godina života nije zaslužio bar minimalnu mirovinu je za mene gadljivo,vujas ako sam te uvrijedio moja isprika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Nisam mislio ništa osobno,znamo svi u kakvoj državi živimo da u njoj ima najmanje zakona,pravde i reda,pa ponekad puknem na ovakve stvari,Hrvatsku volim istinski i nedaj bože da opet treba opet bi uzeo pušku al brate što je previše previše je,napisao sam da pogleda oko sebe mislio sam na to koliko ima mlađih umirovljenika ,sa malo staža sa mirovinama od 6-7000 kuna ,naravno nisu za rad al jesu sposobni za igranje nogometnih utakmica 90 minuta,i sada pričati o tome da čovjek koji je bio u ratu 60 mjeseci i koji ima 57 godina života nije zaslužio bar minimalnu mirovinu je za mene gadljivo,vujas ako sam te uvrijedio moja isprika

 

 

Potpisujem ovo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

koliko ima mlađih umirovljenika ,sa malo staža sa mirovinama od 6-7000 kuna ,naravno nisu za rad al jesu sposobni za igranje nogometnih utakmica 90 minuta,i

 

I ? To bi po tebi značilo ako netko nije sposoban za rad da nije sposoban ni za sport ?

 

To su gluposti. Znači ako netko ima opću nesposobnost za rad, ne bi trebao ni hodati, ni trčati ni disati, ne bi trebao izlaziti iz kuće ili stana. A kako bi onda potrošio 7000 kn mirovine ????

 

To što netko ima 7000 a netko 3000 kn to je stvar zakona po kojem netko ima mirovinu ali i po zaslugama. Ne mogu se isto bodovati domobranske pukovnije i specijalne postorjbe mup-a ili morh-a. Tu ulogu igra i čin pa onda i status hrvi...tako da ima tu bodovanja i to je u redu jer ni u ratu nisu bili svi jednaki i prošli isto. Netko je bio u ratu i svaku veče spavao u krevetu a netko nije imao niti granu da legne na nju na - 20.

Netko je bio u ratu 60 mjeseci a netko 20 ili 30 pa je u tih 20 mjeseci prošao duplo ili troduplo više sranja od ovoga koji je bio 60 mjeseci. Nabijem ja sve koji se kurče da imaju puni ratni staž a iz Zagreba ili nekog drugog grada koji rata vidio nije nisu izašli. Takvih koliko ja znam ima najviše u MUP-u a imaju status dragovoljca i puni udio u dionicama.

 

Tako da što se tiče svega pomalo , zašto ovome ovako a onome onako ima tu razloga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I ? To bi po tebi značilo ako netko nije sposoban za rad da nije sposoban ni za sport ?

 

To su gluposti. Znači ako netko ima opću nesposobnost za rad, ne bi trebao ni hodati, ni trčati ni disati, ne bi trebao izlaziti iz kuće ili stana. A kako bi onda potrošio 7000 kn mirovine ????

 

To što netko ima 7000 a netko 3000 kn to je stvar zakona po kojem netko ima mirovinu ali i po zaslugama. Ne mogu se isto bodovati domobranske pukovnije i specijalne postorjbe mup-a ili morh-a. Tu ulogu igra i čin pa onda i status hrvi...tako da ima tu bodovanja i to je u redu jer ni u ratu nisu bili svi jednaki i prošli isto. Netko je bio u ratu i svaku veče spavao u krevetu a netko nije imao niti granu da legne na nju na - 20.

Netko je bio u ratu 60 mjeseci a netko 20 ili 30 pa je u tih 20 mjeseci prošao duplo ili troduplo više sranja od ovoga koji je bio 60 mjeseci. Nabijem ja sve koji se kurče da imaju puni ratni staž a iz Zagreba ili nekog drugog grada koji rata vidio nije nisu izašli. Takvih koliko ja znam ima najviše u MUP-u a imaju status dragovoljca i puni udio u dionicama.

 

Tako da što se tiče svega pomalo , zašto ovome ovako a onome onako ima tu razloga.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

sto posto se slažem s tobom kompa, a ovo za ZGB.braniteljske mirovine i one koji su se vratili iz dojčland 92 i prijavili se u koje kakve postrojbe ali ne na prvu liniju već u zapovjedništva i to po kratkom postupku, ti danas najviše arlauču o punom borbenom stažu na ulicama i kancelarijama u ZGB. ili drugoih gradova koji nisu rata ni vidjeli.Nekažem za poštene i časne koji su se odmah odazvali i došli na prvu crtu a to se zna koji su, srednja klasa, oni bez posla, i sirotinja jer nezaboravimo ona država nije bila bajna, ni onda nije bilo sjajno , bilo je isto mladih bez posla , podstanara koliko hočeš ,sirotinje na selu isto tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija