Jump to content

Ugovor o doživotnom održavanju - slučaj smrti uzdržavatelja


steel47

Preporučene objave

Poštovanje,

 

situacija je slijedeća:

 

Jedan umirovljenik živi u svojem stanu. Žena mu je umrla.

Međutim 2005 godine je deda potpiso ugovor o doživotnom uzdržavanju sa jednom ženom koja ga je trebala uzdržavat a za uzvrat dobit od njega stan.

E sad ta žena je preminula prije njega.

Što se u tom trenutku događa sa tim ugovorom?

Jel se on poništava?

Da li postomstvo od te žene ima pravo na taj stan ili nešto slično (naknadu). Potomstvo nije uzdržavalo tog starca.

Starac s potomstvom nije u dobrim odnosima.

U ugovoru se ne spominje nikakvo potomstvo niti nista.

Sad umirovljenikom sam se dogovorio da bi ga uzdrzavao do njegove smrti a on bi meni ostavio njegov stan.

Sto sad treba napraviti da ja postanem uzdrzavatelj umirovljenika pošto postoji taj ugovor iz 2005 g.

 

Bio sam kod nekog odvjetnika i on je nesto rekao da mi moramo kćeri od te žene prvo poslat nešto da se ona odriče svega što ima s tim stanom. Malo mi je to čudno jer ona nema veze s tim ugovorom, a osim toga ugovor nije ispunjen jer je prošli uzdržavatelj preminuo.

 

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući da je ta gospođa uzdržavateljica umrla prije uzdržavanog, obveze i prava iz ugovora prelaze na njezina muža i na njezinu djecu, kao njezine nasljednike - i ako oni na to pristanu. Ne pristanu li na produljenje ugovora, ugovor će se raskinuti po zakonu a oni neće imati pravo na naknadu za prije dano uzdržavanje (osim u iznimnom slučaju - kada ne pristanu na produljenje ugovora jer nisu u stanju preuzeti obveze uzdržavatelja).

 

Dakle nakon što taj gospodin riješi svoje odnose s njezinim kćerima (pa dođe do raskida ugovora ili ne dođe), možete sklopiti novi ugovor o doživotnom uzdržavanju.

 

Svakako zatražite upis ugovora u ZK, kad ga sklopite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako su nasljednici spremni izvršiti ugovorenu obvezu

tada nasljednici nasljeđuju obvezu i stan (iz ugovora ).

 

ako nasljednici ne žele preuzeti obvezu po ugovoru o uzdržavanju tada nemaju pravo na stan niti na povrat troškova nastalih zbog ispunje ugovora .

 

ako uzdržavana osoba ne želi uzdržavanje od nasljednika (izvršenje ugovorene obveze)

nasljednicima treba vratiti sredstva (novac) utrošen na ispunjenje ugovora kao i naknadu za rad ostaviteljice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Chabby je napisao:

Budući da je ta gospođa uzdržavateljica umrla prije uzdržavanog, obveze i prava iz ugovora prelaze na njezina muža i na njezinu djecu, kao njezine nasljednike - i ako oni na to pristanu. Ne pristanu li na produljenje ugovora, ugovor će se raskinuti po zakonu a oni neće imati pravo na naknadu za prije dano uzdržavanje (osim u iznimnom slučaju - kada ne pristanu na produljenje ugovora jer nisu u stanju preuzeti obveze uzdržavatelja).

 

Dakle nakon što taj gospodin riješi svoje odnose s njezinim kćerima (pa dođe do raskida ugovora ili ne dođe), možete sklopiti novi ugovor o doživotnom uzdržavanju.

 

Svakako zatražite upis ugovora u ZK, kad ga sklopite.

 

9 mjeseci je prošlo da se nitko nije pojavio od djece. Muž od te žene je također preminuo.

Ima li kakve osnove da se ugovor moze poništit na temelju toga.

U kojem vremenskom periodu se oni moraju javit da bi prihvatili uzdrzavanje starca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Mislim da je ovjeravanje ugovora o doživ.uzdrž. oko 300,00 kuna na sudu, ali postoji i sigurniji način, a taj je da se ugovor solemnizira kod javnog bilježnika, a to košta ovisno o vrijednosti imovine koja je predmet ugovora.

 

Svaki ured jb može vam pomoću konkretnih podataka( iz zk izvatka) unaprijed izračunati iznos solemnizacije tako da znate prije sklapanja ugovora.

 

Solemnizirani ugovor odmah podnesite u zk odjel opć. suda radi predbilježbe prava vlasništva!

 

Onaj prijašnji ugovor više nije na snazi, a nasljednici davateljice uzdržavanja već su trebali reagirati i da imaju volju već bi bili sklopili novi ugovor s primateljem uzdržavanja.

 

hitro poduzmite radnje, sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija