Jump to content

pravo na nasljedstvo


cat33

Preporučene objave

poštovani,

situacija je sljedeća:

-teta i tetak za života nisu imali djece i napravili su oporuke u korist supružnika za imovinu stečenu u braku

-tetak je prvi preminuo i teta je nasljedila sve stečeno u braku,a ostalog njegovog nasljedstva se odrekla u korist njegove obitelji.

-teta je uknjižena kao vlasnik nekretnina stečenih u braku

-nedavno je preminula i mi smo njen najbliži rod

-zanima me ima li obitelj pok. tetka pravo dio ostavštine??

unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvaljujem na odgovoru.

-teta je sestra moje bake(umrla) a imaju i polusestru(umrla)

pa me zanima da li su nasljednici od polusestre u istom rangu kao i moj otac.

-teta nije imala nikakvog nasljedstva od svojih roditelja a sa nasljednicima od polusestre nije imala nikakvih kontakata.

 

unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što nije ništa naslijedila nakon smrti svojih roditelja, i što sa nekim nije kontaktirala u nema veze sa zakonskim nasljeđivanjem (zato je u takvom slučaju dobro napisati oporuku i ostaviti onome kome se želi..)

Sestru Vaše bake naslijeđuju nasljednici 2. Nasljednog reda (njeni roditelji)

 

članak 12. Zakona o nasljeđivanju, (mislim da on odgovara Vašoj situaciji)

 

(1) Ako je jedan ostavite­­ljev rodite­­lj umro prije ostavite­­lja koji nije ostavio bračnog druga, dio ostavine koji bi mu pripao da je na­­dživio ostavite­­lja nas­­ljeđuju ­­nje­gova djeca (ostavite­­ljeva braća i sestre), ­­nje­govi unuci i praunuci i ­­nje­govi da­­lj­­nji potomci, po pravilima za slučaj kad ostavite­­lja nas­­ljeđuju ­­nje­gova djeca i ostali potomci.

(2) Ako su oba ostavite­­ljeva rodite­­lja umrla prije ostavite­­lja koji nije ostavio bračnog druga, dio ostavine koji bi svakome od ­­njih pripao da je na­­dživio ostavite­­lja nas­­ljeđuju potomci, kako je određeno u stavku 1. ovoga članka.

(3) U svim slučajevima ostavite­­ljeva braća i sestre samo po ocu nas­­ljeđuju na jednake dijelove očev dio ostavine, braća i sestre samo po majci nas­­ljeđuju na jednake dijelove majčin dio, a braća i sestre nas­­ljeđuju na jednake dijelove s braćom i sestrama po ocu očev dio, a s braćom i sestrama po majci majčin dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispravite me ako griješim - umrla vam je teta koja je imala polusestru i sestru (vašu baku)?

 

Malo kompliciran slučaj, ali ako se ne varam, nasljednici iza polusestre imaju pravo na 1/4 ostavine iza Vaše tete. Evo zašto:

 

Iza smrti Vaše tete, naslijedili su je njeni roditelji, svaki u 1/2 dijela. Pretpostavljam da su oni umrli već ranije.

 

Hipotetski, da je Vaša teta imala dvije "prave" sestre tada bi potomci iza jedne sestre imali pravo na 1/2 dijela ostavine, a potomci iza druge sestre pravo na ostalu polovicu.

 

Međutim, ovdje je slučaj da naslijeđuju polusestra i sestra, pa se sukladno čl. 12. st. 3. ZN-a (gore citiran), ostavina dijeli na način da

- 1/2 ostavine koja pripada majci ostaviteljice dijeli između potomaka vaše bake i potomaka polusestre, svaki u 1/4, dok

- drugu polovicu, koja pripada ocu ostaviteljice, ne nasljeđuju potomci polusestre već samo potomci vaše bake.

 

Ovo sam napisao pod pretpostavkom (jer niste napisali) da su imale zajedničku majku ali ne i oca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravilu se primjenjuje načelo reprezentacije. Međutim, kod ovako dalekog nasljeđivanja "unatrag", da tako kažem, pitanja koja se postavljaju jesu: nisu li rodonačelnici, koje predstavljaju sadašnji potencijalni nasljednici, jednom i sami bili pozvani na naljedstvo iste ostavine ili barem jednog njenog dijela, te, što u slučaju kada su se po prethodnom postupku koji se vodio u vezi određene ostavine, a koja eventualno ponono ulazi u ostavinu, rodonačelnici odrekli nasljedstva, u svoje ime i u ime svojih potomaka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija