Jump to content

Pretplata za nepostojeći uređaj


mdusko

Preporučene objave

Neki dan sam u haustoru pronašao hrpu računa Hrt-a (period od 01.2012. do danas)

Korisnik sam uličnog lokala koji sam unajmio za svoje doo. U haustor zgrade ne ulazim, ključ nemam.

Negdje krajem prošle godine (mislim u studenom) su mi u lokal (kemijska čistionica) došla dvojica iz HRT-a. Čuli su radio. Razgovarali smo i rekao sam im slijedeće: Lokal smo unajmili 01.07.2011. te u njemu nismo radili nego ga opremali strojevima i infrastrukturom sve do 21.09. kad smo počeli raditi.

Nakon što je jedan od njih zatražio da platim 400 kn za dotadašnje korištenje, jer se on uhvatio za datum 01.07. pa otad 4 mj. ja sam taj stari tranzistor pred njima bacio (to je kao i još nekoliko stvari ostalo od bivšeg korisnika prostora). Kakva 4 mjeseca, pa doo (koji oni terete za pretplatu) sam osnovao u 09.mjesecu. Dakle, teretiš doo staro 2 mj. da ti duguje za 4 mj. Međutim, jedan od njih dvojice vrlo drzak zaključivao je po svome, prijetio s odvjetnicima ("nije vam u interesu sukobiti se s NJIMA jer oni uvijek dobiju spor", "pa ja sam sad došao iz Istre gdje su mi ljudi morali platiti, a nemaju ni signala" itd.

Izbacio sam ih van. I jasno rekao da nikakvog radija više nema niti će biti.

I sad odjednom, računi za period kad nikakvog radija i tv.a nije bilo.

Kako sad postupiti?

Mislim, što ja imam odjaviti kad ništa nije ni prijavljeno kako valja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čekaj rješenje za ovrhu .

na rješenje se žalu u zakonskom roku (8 dana ).obvezno.

osporavaj potraživanje i traži prijavu sa tvojim potpisom .

ako na prijavi nema tvog potpis nisi dužan plaćati pristojbu.

ili je krivotvoren protiv inkasatora podnesi kaznenu prijavu (ODO)zbog krivotvorenja potpisa.

a možeš i od HRT-a tražiti prijavu (pismeno )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani,

dali mislite da bi se na sudu moglo osporiti potraživanje i već aktivirana ovrha HRT-a za RTV pristojbu, ukoliko HRT ne posjeduje valjanu i potpisanu prijavu od strane vlasnika prijamnika? Dali mi je HRT dužan taj dokument (ako ga imaju) dostaviti?

Također, i odjava zaduženja za pretplatu napravljena je od strane HRT-a po nekom automatizmu, opet bez ikakve prijave osobe koju HRT tererti za pretplatu.

Inače, nisam reagirao i na vrijeme tražio zastaru iz razloga jer na adresi nitko niej stanovao niti bio u prilici zaprimite ovršne dokumenta suda i javnog bilježnika.

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

a možeš i od HRT-a tražiti prijavu (pismeno )

 

Ovo je logično, ali nažalost neostvarivo. Tražili smo pisanim putem kopiju ili scan navodne prijave pretplatnika, na kojem je vidljiv njegov potpis i stigao je sljedeći odgovor (mailom):

Poštovana,

traženu dokumentaciju dostavljamo na zahtjev suda.

 

S poštovanjem,

RJ RTV pristojba

 

 

I tko je sad tu lud?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tražili se pismeno kopiju prijave rtv prijemnika .

a stiglo mailom ?

 

ponovo (pismeno preporučeno i sa povratnicom ,potvrdu o preporučenoj pošiljci i povratnicu čuvate )tražite kopiju prijave.

čekajte rješenje o ovrsi i na iso u zakonskom roku(8 dana )uložite žlbu po uputi o pravnom lijeku .

na raspravi predložite sudu da traži dokaz prijave rtv uređaja .

ako niste potpisali prijavu

osporavajte potraživanje i tražite vještačenje rukopisa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tražili se pismeno kopiju prijave rtv prijemnika .

a stiglo mailom ?

 

 

Pismeno znači i skenirani originalni zahtjev, s potpisom poslan na njihov službeni mail odjela pristojbe. Ipak smo u 21. stoljeću. Ali bez obzira na to, da se zahtjev poslao poštom (preporučeno), vjerojatno bi došao isti odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ipak smo u 21. stoljeću.
U 21. stoljeću isporuka elektroničke pošte nije garantirana. U nekim slučajevima gdje je i to bitno, može se argumentirati čak i da je elektronička pošta otvoreni komunikacijski kanal koji može biti prisluškivan, poruka presretnuta i izmijenjna ili zaustavljena.

 

Čak i ako ti jesi, sud može biti i u 20. stoljeću - u smislu da postoje čak i zakoni koji reguliraju postupanje i tajnost pošanske komunikacije i odgovornost isporučitelja iste, dok za elektroničku poštu nešto ekvivalentno ne postoji.

 

Preporučeno pismo s povratnicom dokazuje da nešto jest poslano i primljeno.

 

Samo pojašnjavam u skladu sa svojom strukom, računarstvom - naravno, ako misliš da je gore dani savjet za takvo slanje promašen, ili moje tumačenje neuvjerljivo, ti ćeš postupiti po svome nahođenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U 21. stoljeću isporuka elektroničke pošte nije garantirana. U nekim slučajevima gdje je i to bitno, može se argumentirati čak i da je elektronička pošta otvoreni komunikacijski kanal koji može biti prisluškivan, poruka presretnuta i izmijenjna ili zaustavljena.

 

Čak i ako ti jesi, sud može biti i u 20. stoljeću - u smislu da postoje čak i zakoni koji reguliraju postupanje i tajnost pošanske komunikacije i odgovornost isporučitelja iste, dok za elektroničku poštu nešto ekvivalentno ne postoji.

 

Preporučeno pismo s povratnicom dokazuje da nešto jest poslano i primljeno.

 

Samo pojašnjavam u skladu sa svojom strukom, računarstvom - naravno, ako misliš da je gore dani savjet za takvo slanje promašen, ili moje tumačenje neuvjerljivo, ti ćeš postupiti po svome nahođenju.

 

Sve što si napisao je točno i znam kako se "tretira" elektronička pošta na sudu, ali ovdje nije bila riječ o dokazivanju nepostojanja RTV pretplate na sudu, već je samo na uvid tražen taj obrazac. Službenica koja je odgovorila mail-om nije napisala da se to mora tražiti na način da im original zahtjev dođe poštom, već je navela kako je uvid u sam obrazac moguć isključivo ako ga stranka zatraži preko suda. Po meni je to čista nebuloza, jer ako fizička osoba (pa čak i pravna) negdje stavi svoj potpis (ili pravna pečat), ne vidim razlog zašto to ne može onda i vidjeti nakon nekog vremena. Bilo je slučajeva kad su ljude teretili za navodne ugovore (pretplate) sklopljene s raznim mobilnim operaterima i oni su ih bez problema dobili na uvid ili su im poslane kopije, ukoliko je takav ugovor zaista postojao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se. Moj je odgovor u dijelu bio općenit - u smislu da možda jesmo u 21. stoljeću kalendarski, ali ne svi. A u dijelu i konkretan - institucije s kojima komuniciramo vole zakomplicirati stvari koliko mogu u slučajevima gdje je druga strana ta koja mora pokretati postupak - ništa ih ne košta. Tako banke vole na pisane upite odgovarati telefonski, osiguravajuća društva preko e-maila budu vrlo benevolentna i sl. Čini mi se da kao potencijalni tužitelj, što si čovjek skupi više direktnih i čvrstih dokaza (dokaza za koje ne treba naknadno vještačenje), to bolje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemam pojma. Ali prvo bi trebalo vidjeti na kome je u tom slučaju teret dokaza. A potom kakav bi dojam takve tvrdnje ostavile na suca. Jer mislim da te povratnice zapravo u prvom redu služe kao argumentacija za suca, a laganje na sudu (tko god da u tom slučaju laže, a nvj. da jedan svjesno laže) je ozbiljno kazneno djelo. Treba biti faca, pa imati dobar posao na HRT-u ili bilo kojoj drugoj firmi, a onda lagati na sudu. S druge strane, kriminalcima i čestim gostima suda se ionako ne šalju preporučena pisma s povratnom adresom.

 

Ja znam da sam tamo gdje mi je stvarno bilo važno, pismo dao javnom bilježniku da ga on pošalje u moje ime. ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
čekaj rješenje za ovrhu .

na rješenje se žalu u zakonskom roku (8 dana ).obvezno.

osporavaj potraživanje i traži prijavu sa tvojim potpisom .

ako na prijavi nema tvog potpis nisi dužan plaćati pristojbu.

ili je krivotvoren protiv inkasatora podnesi kaznenu prijavu (ODO)zbog krivotvorenja potpisa.

a možeš i od HRT-a tražiti prijavu (pismeno )

 

Dugo se nije ništa događalo

Sad je stvar došla do Trgovačkog suda (jer smo firma, a građanski se sud proglasio nenadležnim) koji je tražio da se Hrt očituje o mom prigovoru, a da se zatim ja očitujem o njihovim dokazima.

Iznenadio sam se jako - imaju moj ili "moj" potpis (tako sam se zaista potpisivao nekad, dosta davno) kojim sam ja prijavio uređaj.

Pa ako sam ih izbacio van i svađao se s njima zar sam lud da svojim potpisom sam prijavim uređaj?

Dakle ili su baš potpisali umjesto mene ili su negdje pitaj Boga gdje i kako našli moj ("starinski") potpis pa ga nekakvim grafičkim inženjeringom smjestili na prijavu

I što sad?

Moram li ja osporavati potpis, moram li ih tužiti, što mi je najbolje napisati i poslati Sudu...

Ja samo znam da nisam potpisao prijavu uređaja.

Nadalje, kako se radi o poduzećima, ima li propusta i nepravilnosti proceduralno pravnog tipa na koje bih se pozvao jer ne vjerujem da je dovoljan potpis kad na sve drugo što ugovaram pa i kad primam poštu od suda moram staviti i pečat.

Što mi je naj jednostavnije u ovoj situaciji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako nisi ispunio i potpisao prijavu za pristojbu potraži pomoć odvjetnika u svom mjestu.

pregledat će sve sve potrebne podatke i dobit ćeš odgovor.

 

možda je prijava za uređaj koji plaćaš u kućanstvu.

pogledaj datum, naziv prijemnika , tvornički broj prijemnika , godinu proizvodnje.

 

ako dobiješ spor imaš pravo tražiti povrat nužnih troškova.

sudska priostojba, trošak odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema podataka o prijemniku, samo piše "radio". Dakle nema ni marke ni modela, a kamoli tvorničkog broja i godine proizvodnje. Nema pečata mog poduzeća za koje sam kao potpisao prijavu. Pa ne mogu ni službenu poštu primiti bez pečata, nikakav ugovor zaključiti, a tu nije potreban?

Nisam nikakav primjerak ničega tada dobio od njih

 

Definitivno nisam niti ispunio niti potpisao "Prijavu prijamnika"

Pa kažem, svađali smo se, pred njima sam bacio radio (vidi moj prvi post)

 

Sad u ovom času je pitanje što napisati i poslati sudu i Hrt-u a to moram sutra.

Sud (Trgovački) je donio Rješenje da se oni očituju pa zatim ja. "Izvan ročišta". Sutra mi je osmi dan od primitka njihovog podneska.

Sad mislim još nije vrijeme za odvjetnika.

Pitanje je što je najbolje napisati, na što se pozvati...

Dakle, Trgovački sud, odnos je između 2 pravna subjekta i pitam se da li se tako zasnivaju ugovori (ovo bi po meni bila neka vrsta ugovora) bez pečata, bez opisa uređaja...

Ja bih neki savjet što je najbolje u ovom trenutku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

puno nepoznanica ?

 

osporavaj ovršnu ispravu .osporavaj platni nalog donešen temeljem ovršne isprave .

ako prijava glasi na ime i prezime osporavaj nadležnost trgovačkog suda.

ako prijava glasi na firmu tada treba sadržavat i pečat (a gde je pečat).

dali je u pitanju firma ili obrt ? vlasnik odgovara za dugove obrta.

pozovi se na promašenu pasivnu legitimaciju (ovrhu ili šta več je trebala glasiti na firmu a ne na ime).

 

puno je nepoznanica. odvjetnik u mjestu bi temeljem odgovarajuče dokumentacije mogao zaključiti o čemu se radi .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija