Jump to content

Obavjest o prekršaju , podatci o vozaču !


pop84

Preporučene objave

Prvo isprika , ako je tema već postoji ( nisam je vidio )

Prije nekoliko dana vozio sam skuter , bez kacige . Pri samom skretanju u park ( gdje je zabranjena vožnja skuterom ) pokušala me zaustaviti policija . Nisam ih vidio , neko kada sam već počeo skretati zatrubili su na običnu sirenu u autu ( ne "službenu " sirenu ili kako se to već zove ) a drugi policajac ( suvozač ) kroz otvoren prozor na vozilu samo je kažiprstom pokazivao prema dole .Ja se nisam zaustavio nego sam otišao o svom poslu .Naravno došlo je ovo što je u naslovu teme ( Obavjesz o prekršaju , podatci o vozaču , traži se..) Iako sam 100 % siguran sam da me je policija prepoznala ( nisam uopće čest prekršitelj , nego živim u malim gradiću ) , nije ništa došlo na moje ime , nego traže podatke . Sada su mi natovarili , vožnju bez kacige , vožnja gdje to nije dopušteno ( park ) i nezaustavljanj i bjeg od policije . Molim savjet ( petpetica ili netko tko zna ) kako da se izvučem od plaćanja tih kazni . Znam da me nisu po propisu zaustavljali .

uređeno: od petpetica
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da su vas prepoznali jednostavno bi došla kazna na vaše ime i u njoj bi pisalo da je identitet utvrđen osobnim poznavanjem policijskog službenika.

 

Ovako kada je stigao taj dopis očito su propustili tu šansu i u boljoj ste situaciji.

 

Ipak će te se morati bolje potruditi i pronaći temu na ovom forumu, ako ne umijete pripremite par stotina kuna za rijetkog dobrog odvjetnika koji se kuži u prekršaje bez nepotrebnog kompliciranja.

 

Izuzetno se lako izvući po pitanju identiteta vozača, postoji par metoda od kojih najefikasniji baš i nisu moralni radi čega ih neću napisati, morat će te uložiti malo više vlastitog truda.

 

Evo link teme nešto manje efikasnog ali nekog normalnog načina obrane:

 

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/28643-Multanova!?highlight=multanova

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da su vas prepoznali jednostavno bi došla kazna na vaše ime i u njoj bi pisalo da je identitet utvrđen osobnim poznavanjem policijskog službenika.

 

Ovako kada je stigao taj dopis očito su propustili tu šansu i u boljoj ste situaciji.

 

Ipak će te se morati bolje potruditi i pronaći temu na ovom forumu, ako ne umijete pripremite par stotina kuna za rijetkog dobrog odvjetnika koji se kuži u prekršaje bez nepotrebnog kompliciranja.

 

Izuzetno se lako izvući po pitanju identiteta vozača, postoji par metoda od kojih najefikasniji baš i nisu moralni radi čega ih neću napisati, morat će te uložiti malo više vlastitog truda.

 

Evo link teme nešto manje efikasnog ali nekog normalnog načina obrane:

 

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/28643-Multanova!?highlight=multanova

 

Hvala na odgovoru i lijep pozdrav !!!!

 

Ali moram vas pitati . Zašto mi ne biste pomogli sa odgovorom o "najefikasnijom" metodom . Jasan i glasn odgov da ga svi mogu pročitati . Shvaćam i poštujem vaše moralne principe . Ali ipak je ovo pravni forum . Ma koliko bilo nemoralno , ali ako je u okvirima zakona , zašto bi se uskrati odgovor ako ga već znate ?

 

Ovo sam kasnije napisao , pa još jednom lijep pozdrav !!!!

uređeno: od pop84
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru i lijep pozdrav !!!! Ma koliko bilo nemoralno , ali ako je u okvirima zakona , zašto bi se uskrati odgovor ako ga već znate ?

 

Ovo sam kasnije napisao , pa još jednom lijep pozdrav !!!!

Neznam što je tu nemoralo, što se tiče obavijesti koje policija dostavlja vlasnicima vozila da daju podatke o osobi koja upravlja njihovim vozilom, kada je tim vozilom počinjen prekršaj u prometu (pitanje je koliko je moralo to uopće tražiti od vlasnika vozila, al' dobro.....)

Dakle, ako je vozilom upravljao netko od vaših članova obitelji ili rodbine, date točne podatke te osobe (ime prezime, ime oca, adresu i sl.), Policija u tom slučaju za učinjeni prometni prekršaj tereti tu osobu, ona dobija poziv kao okrivljenik, a eventualni svjedok možete biti samo Vi. Obzirom da se okrivljenik može na sudu braniti na razne načine (šutnjom, lažima i sl.). Sud još nije utvrdio da li je upravo ta osoba upravljala vozilom, zove Vas kao svjedoka.

Vi kao svjedok morate govoriti istinu, ali možete i odbiti svjedočiti, ako se radi o vašoj supruzi, sinu, majci, ocu, nekom rođaku i sl.

Dakle, sud još nije utvrdio tko je upravljao vozilom, kada je njime učinjen prometni prekršaj, a daljnjih dokaza nema.

U takvom slučaju Sud, osobu koju ste naveli u prije spomenutoj obavijesti, oslobađa optužbe zbog nedostatka dokaza (čl. 182. st. 1. toč. 3. Prekršajnog zakona). :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
Gdje sa može naći zakonska definicija što je to vjerodostojan podatak ( koji traži policija o davanju identiteta vozača )

Hvala

Zakon ne poznaje takvu definiciju.

Policija se poziva u većini slučajeva na to da, ako se daju podaci neke osobe koja nema prebivalište, niti boravište na području Republike Hrvatske, da bi ih trebalo potkrijepiti ovjerenom izjavom te osobe kod nadležnog tijela ili za to ovlaštene osobe, pa bi po njima to bio "vjerodostojan dokaz" da je upravo ta osoba upravljala vozilom...... što je po meni nelogično.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon ne poznaje takvu definiciju.

Policija se poziva u većini slučajeva na to da, ako se daju podaci neke osobe koja nema prebivalište, niti boravište na području Republike Hrvatske, da bi ih trebalo potkrijepiti ovjerenom izjavom te osobe kod nadležnog tijela ili za to ovlaštene osobe, pa bi po njima to bio "vjerodostojan dokaz" da je upravo ta osoba upravljala vozilom...... što je po meni nelogično.

 

Evo ja sam na njihov upit u podatcima o vozaču stavio : Vozilom je upravljao uži član obitelji , te ga svojom izjavom ne želoim inkriminirati . Da li je to vjerodostojan podatak ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo ja sam na njihov upit u podatcima o vozaču stavio : Vozilom je upravljao uži član obitelji , te ga svojom izjavom ne želoim inkriminirati . Da li je to vjerodostojan podatak ?

Nažalost takav podatak policija neće uzeti kao vjerodostojan, morali ste navesti točne podatke koji se od vas traže (ime, prezime, ime oca, prebivalište, datum i mjesto rođenja, adresa prebivališta, uica i kućni broj)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo pojašnjenje:

 

Imate posla s 2 zakona - Zakonom o sigurnosti prometa na cestama i Prekršajnim zakonom.

 

Policija od vas traži podatke o vozaču temeljem Zakona o sigurnosti prometa na cestama. U tom zakonu nema razlike između rodbine i ne-rodbine, a ne možete se izvlačiti niti na zaborav. Po tom zakonu vi morate znati tko je vozio vaše vozilo npr. i 3 godine unatrag, a to da je to objektivno nemoguće je nevažna sitnica. ("Zaboravili" su propisati obavezno vođenje evidencije o korištenju osobnog automobila, kao što to vrijedi za službene automobile. Razmišljanje u ovom smjeru nastavite po želji ...:-) Dakle, ili imenujte nekoga ili ste sami okrivljeni.

 

Međutim, kad se postupak nastavi pred Prekršajnim sudom, vrijede odredbe Prekršajnog zakona (točnije, Zakona o kaznenom postupku koje se primjenjuju u prekršajnom postupku) koje vam dopuštaju da ne svjedočite protiv članova svoje obitelji i bliskih rođaka. Štoviše, možete i povući ranije takvo svjedočenje čak i ako je ono dano u potpunosti u skladu sa zakonom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo pojašnjenje:

 

 

 

Međutim, kad se postupak nastavi pred Prekršajnim sudom, vrijede odredbe Prekršajnog zakona (točnije, Zakona o kaznenom postupku koje se primjenjuju u prekršajnom postupku) koje vam dopuštaju da ne svjedočite protiv članova svoje obitelji i bliskih rođaka. Štoviše, možete i povući ranije takvo svjedočenje čak i ako je ono dano u potpunosti u skladu sa zakonom.

 

Hvala . Podatak policiji sam dao onako kako sam naveo ( uži član obitelji ) Sad , nije mi jasno ovo da mogu povući svjedoćenje , i da li postoji šansa da se nakon takve izjave policiji izvučem na sudu .Ako ne , što je najpametnije učiniti da se prođe što blaže . Odgovor bi trebao što prije , jer 8 dana polako istiće .Još jednom hvala

PS

Što da napišem na prigovoru na obavezni prekršajni nalog , sa obzirom na situaciju kakava je trenutno ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što ste dali policiji nije svjedočenje nego podatak o vozaču, taj podatak (bez imena itd.) - kao što vam je već objašnjeno - policija neće prihvatiti nego će nastaviti postupak protiv vas osobno. Dakle, nemate što povući. Štoviše, čini mi se da vas mogu kazniti zbog nedostavljanja podatka, kao što vam je vjerojatno u dopisu kojim su podaci o vozaču zatraženi navedeno.

 

U prigovoru na prekršajni nalog možete napisati isto, a kako će sud u takvoj situaciji odlučiti, o tome osobnog iskustva nemam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što ste dali policiji nije svjedočenje nego podatak o vozaču, taj podatak (bez imena itd.) - kao što vam je već objašnjeno - policija neće prihvatiti nego će nastaviti postupak protiv vas osobno. Dakle, nemate što povući. Štoviše, čini mi se da vas mogu kazniti zbog nedostavljanja podatka, kao što vam je vjerojatno u dopisu kojim su podaci o vozaču zatraženi navedeno.

 

U prigovoru na prekršajni nalog možete napisati isto, a kako će sud u takvoj situaciji odlučiti, o tome osobnog iskustva nemam.

puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija