Jump to content

odbacivanje tužbe


zmodri11

Preporučene objave

Tužiteljica je protiv mene podnijela tužbu za utvrđivanje vanbračne zajednice i podjelu bračne stečevine. U tužbi navodi da sam imao malu kučicu koju sam srušio i s njom napravio novu kuču na kat. Buduči da je na predhodnom ročištu utvrđeno da obiteljska kuča nije rušena , da je vlastita imovina, te da je nadograđena etaža u suvlasništvu mojih sinova . Pitanje za znalce? Mogu li tražit sad odbacivanje tužbe ili izmjenu tužbe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, ako sam dobro shvatio spor bi se trebao rješavati po ZV čl.156 st.1 a ne po njenoj tužbi ( gradnja na tuđem zemljištu), to je vjerojatno i razlog zašto je sud upisao spor na vlastitu imovinu i imovinu malodobne djece (nadograđeni kat). Ako misli da je ulagala to bi onda trebala rješavat po pravilima obaveznog prava? Nigdje u zakonu nisam uspio pronači tužbe protiv malodobne djece (njihove imovine) Štiti ih konvencija .

Kad se odbacuje tužba?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete tražiti što god hoćete ali ...

 

Besmisleno je tražiti odbacivanje tužbe budući da sud tužbu odbacuje po službenoj dužnosti ako je nedopuštena ili ne zadovoljava formalne pretpostavke. Budući da je sud počeo postupak po tužbi, više je neće odbaciti.

 

Na ročištu ništa nije utvrđeno nego su izneseni dokazi. Što će sud na temelju tih dokaza smatrati utvrđenim, o tome će odlučiti u presudi.

 

Spor se rješava primjenom zakonskih odredbi na tužbeni zahtjev i navode, a na temelju dokaza, dakle na temelju zakona sud odlučuje o osnovanosti ili neosnovanosti tužbe. I tužitelj i tuženik se mogu pozivati na određene konkretne zakonske odredbe, ali sud time nije vezan pri odlučivanju, već će primijeniti one za koje sud odluči da su relevantni.

 

Ne postoji posebna tužba protiv malojetne djece i ne štiti ih nikakva konvencija u tom smislu. U slučaju spora oko imovine koja pripada malojetnicima njih zastupaju njihovi zakonski zastupnici (roditelji/staratelji ...) uz posebnu ulogu Centra za socijalni rad.

 

Posebni tretman malojetnika postoji u kaznenom pravu, a u građanskom pravu se njihovi interesi štite na posebni način u postupcima koji se vode kao i drugi postupci.

 

Nadam se da imate odvjetnika, a ako nemate, svakako bih vam preporučio da ga uzmete jer bi vas u protivnom ovakvo "školovanje" kroz praksu moglo vrlo skupo stajati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete tražiti što god hoćete ali ...

 

Besmisleno je tražiti odbacivanje tužbe budući da sud tužbu odbacuje po službenoj dužnosti ako je nedopuštena ili ne zadovoljava formalne pretpostavke. Budući da je sud počeo postupak po tužbi, više je neće odbaciti.

 

Na ročištu ništa nije utvrđeno nego su izneseni dokazi. Što će sud na temelju tih dokaza smatrati utvrđenim, o tome će odlučiti u presudi.

 

Spor se rješava primjenom zakonskih odredbi na tužbeni zahtjev i navode, a na temelju dokaza, dakle na temelju zakona sud odlučuje o osnovanosti ili neosnovanosti tužbe. I tužitelj i tuženik se mogu pozivati na određene konkretne zakonske odredbe, ali sud time nije vezan pri odlučivanju, već će primijeniti one za koje sud odluči da su relevantni.

 

Ne postoji posebna tužba protiv malojetne djece i ne štiti ih nikakva konvencija u tom smislu. U slučaju spora oko imovine koja pripada malojetnicima njih zastupaju njihovi zakonski zastupnici (roditelji/staratelji ...) uz posebnu ulogu Centra za socijalni rad.

 

Posebni tretman malojetnika postoji u kaznenom pravu, a u građanskom pravu se njihovi interesi štite na posebni način u postupcima koji se vode kao i drugi postupci.

 

Nadam se da imate odvjetnika, a ako nemate, svakako bih vam preporučio da ga uzmete jer bi vas u protivnom ovakvo "školovanje" kroz praksu moglo vrlo skupo stajati.

 

Imam odvjetnika, a spor me koštao več puno živaca i kn.

Hvala za objašnjenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija