Jump to content

Brak sa stranim državljaninom


Tea100

Preporučene objave

Ovako, zanima me štomi treba da sklopim brak sa stranim državljaninom.On je iz Makedonije i vjenčali bi se iduće godine. Zanima me što nam treba od papira. Koliko ja znam treba da on nije tamo u braku, rodni list i potvrda o državljanstvu makedonskom. Ai zanima me da li kad se mi oženimomozemo krenuti zivjeti zajedno tu u Hrvatskoj ili opet treba neka procedura? Ne znam s kim o tome mogu popričati. Naime,trudna sam s njim, i iduce godine dobiti cemo bebicu. Zanima me da li cemo morati zivjeti odvojeno zbog zakona ili ce on moći doci zivjeti kod mene kad se oženimo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav. Da se odmah predstavim ja sam Alen prvi put na ovome forumu.Bas gledam vas post i mislim da trebate isto sto sam i ja trebao. Ipak ja nemam veze sa Makedonijom, ali ja sam već sredio moje stvari. Ja inace zivim u Istri, a trenutno sam u Kolumbiji,ja i moja buduca imamo vjencanje 14.2.2013. Meni je trebalo ovako: Rodni list preveden na spanjolski i apostille, Potvrda o nekažnjavanju preveden i apostille, Potvrda da nisam oženjen preveden i apostille. Potvrda o drzavljanstvu, mislim da tu treba imat samo putovnicu i oni će napravit kopiju..to je meni trebalo i nista vise..Mislim da će moci zivjeti kod Vas jer koliko sam razumio vjenčat će te su u HR..ili ćete morati dati zahtijev za privremeni boravak..mozda grijesim unaprijed se ispricavam ako je netocno.Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

pozdrav,

supruga mi je kubanka .Sada, proučavao sam zakone i sve što postoji medjutim informacije sa strane MVPEI i MUP-a su stvarno kontradiktorne. Jedni kažu da može u HR sa turističkom vizom i onda možemo predat zahtjev za privr. boravište a drugi da sve mora preko veleposlanstva. Iskreno imam osječaj da oni uopče nisu koordinirani

Ali ok, pustimo to. Stvar je u tome da smo več predali zahtjev za vizu i sad bi istovremenopredali i zahtjev za boravište. Medjutim, došli bi do situacije da one bude u HR i da viza istekne dok boravište još nije riješen?

Šta da radimo? Jel se može produžit viza u slučaju da treba? Možda bi bilo najbolje da tražimo najprije boravište a tek onda, kad bude odobren, i vizu za HR !

Vjerujte mi da bi bilo lakše da ja idem tamo nego ona ovdj :-(

I plsu toga, koja je razlika izmedju obrazac 1a(Zahtjev za izdavanje odobrenja za privremeni boravak, stalni boravak i autonomni boravak ) i obrazac 2B Zahtjev za izdavanje boravišne iskaznice za člana obitelji državljana države članice EGP-a koji nije državljanin države članice EGP-a ?

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav,

supruga mi je kubanka .Sada, proučavao sam zakone i sve što postoji medjutim informacije sa strane MVPEI i MUP-a su stvarno kontradiktorne. Jedni kažu da može u HR sa turističkom vizom i onda možemo predat zahtjev za privr. boravište a drugi da sve mora preko veleposlanstva. Iskreno imam osječaj da oni uopče nisu koordinirani

Ali ok, pustimo to. Stvar je u tome da smo več predali zahtjev za vizu i sad bi istovremenopredali i zahtjev za boravište. Medjutim, došli bi do situacije da one bude u HR i da viza istekne dok boravište još nije riješen?

Šta da radimo? Jel se može produžit viza u slučaju da treba? Možda bi bilo najbolje da tražimo najprije boravište a tek onda, kad bude odobren, i vizu za HR !

Vjerujte mi da bi bilo lakše da ja idem tamo nego ona ovdj :-(

I plsu toga, koja je razlika izmedju obrazac 1a(Zahtjev za izdavanje odobrenja za privremeni boravak, stalni boravak i autonomni boravak ) i obrazac 2B Zahtjev za izdavanje boravišne iskaznice za člana obitelji državljana države članice EGP-a koji nije državljanin države članice EGP-a ?

hvala

 

obje informacije su tocne,no buduci da ste predali zahtjev za vizu za ukazak u HR,cekajte odobrenje i kad dodjete u RH podnesite zahtjev za izdavanje boravisne iskaznice(obrazac2B). Ukoliko zahtjev nebude rijesen a viza bude istekla ,u tom slucaju vasa supruga moze ostati do okoncanja postupka,znaci nece morati napustiti HR.UKoliko supruga dodje cim dobije vizu,vrlo vjerojatno ce njen zahtjev biti rijesen u tih 90 dana. Obavezno neka supruga izvadi uvjerenje o nekaznjavanju na Kubi jer ce joj to trebati za prilikom podnosenja zahtjeva. To uvjerenje cete morati prevesti i ovjeriti kod sudskog tumaca u Hrvatskoj.Bilo bi dobro ako mozete to uvjerenje dobiti na engleskom jer cete puno lakse naci tumaca za engleski nego za spanjolski jezik.isto tako ukoliko ste brak sklopili na KUBi ili negdje u inozemstvu,to morate prijaviti maticnom uredu prema mjestu prebivalista u Hrvatskoj. Morate izvaditi medjunarodni vjencani list i to predloziti zahtjevu za upis braka u maticnom uredu u Hr.

Vasa supruga mora promjeniti svoje prezime u svojoj putovnici ukoliko je uzela vase prilikom braka ili ako ima dvojno.Sto se tice razlike izmedju privremenog,autonomnog i stalnog ,te kategorije od 1.7.2013 vise ne postoje u tom obliku. Naime,boravisan iskaznica(obrazac2B) zamjenjuje privremeni boravak. Stalni boravak se dobiva nakon 5 punih godina neprekidnog boravka u Hr. Autonomnog boravka vise nema. On se izdavao strancima u slucaju smrti supruznika koji hr drzavljani pod uvjetom daje taj brak trajao najmnaje 3 god u HR.

Inace,vazno za napomenuti je da se boravisna iskaznica izdaje po novome na 5 god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvar je u tome da smo več predali zahtjev za vizu i sad bi istovremenopredali i zahtjev za boravište. Medjutim, došli bi do situacije da one bude u HR i da viza istekne dok boravište j

I plsu toga, koja je razlika izmedju obrazac 1a(Zahtjev za izdavanje odobrenja za privremeni boravak, stalni boravak i autonomni boravak ) i obrazac 2B Zahtjev za izdavanje boravišne iskaznice za člana obitelji državljana države članice EGP-a koji nije državljanin države članice EGP-a ?

Prvo ste trebali dat zahtjev za privremeni boravak a onda bi po njegovom odobrenju bila izdana i viza za ulazak u RH (u veleposlanstvu RH).Vaša supruga ispunjava obrzac 1a jer se na nju ne odnosi izdavanje boravišne dozvole.Ide standarsna procedura izdavanja/odobravanja privremenog pa stalnog boravka(nakon ispunjvanja određenih uvjeta).
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pozdrav,

upravo takvi odgovori sam dobio :-)

dake, u veleposlanstvo su mi rekli isto kao i neretva1953 a na MUP-u ono što kaže sivko!

Dakle, mi smo predali zahtjev za vizu jer takav je bio dogovor sa veleposlanstvom ( viza tamo a prijava ovdje) ,ali u medjuvremenu otišao sam do MUP-a da vidim šta oni kažu i tako je počela cijela prića .

Sada, viza još malo pa je gotova, platio sam avion i sve što treba pa bi mi bilo žao odustat sada , tako da ako je ta opcija moguća i u HR ja bo tako!

Upravo bio jutros na MUP (umag) i potvrdili da možemo predat zahtjev ovdje.

Sada, primjetio sam da ako pitanje nije formuliran 100% kako treba , odgovori mogu biti različiti ali eto, takva je ta birokracija i nema druge.

Usput, brak je sklopljen na KB, ali to je več sredjeno i prijavljeno kod nas !

Ništa, da budem iskren nisam 100% siguran ali neću ni biti dok ne prodjemo čitavu proceduru jer ti zakoni se dosta (čak i previše) interpretiraju pa eto, vidjet ćemo i to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo ste trebali dat zahtjev za privremeni boravak a onda bi po njegovom odobrenju bila izdana i viza za ulazak u RH (u veleposlanstvu RH).Vaša supruga ispunjava obrzac 1a jer se na nju ne odnosi izdavanje boravišne dozvole.Ide standarsna procedura izdavanja/odobravanja privremenog pa stalnog boravka(nakon ispunjvanja određenih uvjeta).

 

@sivko,od 1.7 .2013 doslo je do odredjenih promjena zakona o strancima. naime,po novome nema privremenog boravka u onom smislu koji je postojao do 1.7 i ne obnavlja se svake godine. Od 1.7 stranac koji nije drzavljanin clanice EPG koji je u braku sa drzavljaninom HR predaje zahtjev za izdavanje boravisne iskaznice takozvani 2B obrazac i ukoliko zahtjev bude pozizivno rijesen,boravisna iskaznica ce se izdati na 5 god. To znam po tome jer je moja podstanarka drzavljanka Kosova a njen suprug drzavljaninHR. Buduci da on radi po cijele dane a ona negovori hrvatski tako dobro dabi se mogla sporazumjeti sa sluzbenicom ,ja sam sa njom osobno isla na mup po informacije i pomagala joj ispuniti zahtjev i sjecam se jako dobro daje bila rijec o obrazcu 2B.

To mozete vidjeti i na sluzbenim strancinam mupa u rubrici stranci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

e da, to mi je promaklo ! upravo pišem listu šta sve mora donijet sa sobom i negdje sam vidio da traže uvjerenje a negdje ne ( mislim na netu) ali nije problem .

problem(trošak) je za prijevod i legalizaciju ali eto, to je druga priča :-)

 

ja sam nedavno (prije 2 mjeseca cirka) bila na mupu i saznala da traze uvjernenje o nekaznjvanju ali to se trazi samo prvi put prilikom podnosenja zahtjeva.Vi imate srece sto predajete po novome zakonu jer je po starom bilo puno kompliciranije jer se svake godine bilo potrebno produzavati privremni boravak i svaku put ste morali platiti oko 570kn plus 245 kn ako ste htjeli imati i osobnu iskaznicu za stranaca. Sada po novome boravisna iskaznica kosta 240kn i vrijedi 5 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ah, izgleda da ne mogu poslat privatne poruke :-)

 

- što se tiče osiguranja , vrijedi putno zdravstveno dok nije odobren boravak. Čim je odobren , idem do hzzo-a i tamo radim sve

- što se tiče primanja, hvala bogu sam dobro plaćen pa se nisam fokusirao oko toga, medjutim imam tabelu kod kuće pa ću poslat malo kasnije

 

Ova vaša prijateljica ( sa Kosova ako se ne varam) je isto ovdje sa tur. vizom ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
obje informacije su tocne,no buduci da ste predali zahtjev za vizu za ukazak u HR,cekajte odobrenje i kad dodjete u RH podnesite zahtjev za izdavanje boravisne iskaznice(obrazac2B). Ukoliko zahtjev nebude rijesen a viza bude istekla ,u tom slucaju vasa supruga moze ostati do okoncanja postupka,znaci nece morati napustiti HR.UKoliko supruga dodje cim dobije vizu,vrlo vjerojatno ce njen zahtjev biti rijesen u tih 90 dana. Obavezno neka supruga izvadi uvjerenje o nekaznjavanju na Kubi jer ce joj to trebati za prilikom podnosenja zahtjeva. To uvjerenje cete morati prevesti i ovjeriti kod sudskog tumaca u Hrvatskoj.Bilo bi dobro ako mozete to uvjerenje dobiti na engleskom jer cete puno lakse naci tumaca za engleski nego za spanjolski jezik.isto tako ukoliko ste brak sklopili na KUBi ili negdje u inozemstvu,to morate prijaviti maticnom uredu prema mjestu prebivalista u Hrvatskoj. Morate izvaditi medjunarodni vjencani list i to predloziti zahtjevu za upis braka u maticnom uredu u Hr.

Vasa supruga mora promjeniti svoje prezime u svojoj putovnici ukoliko je uzela vase prilikom braka ili ako ima dvojno.Sto se tice razlike izmedju privremenog,autonomnog i stalnog ,te kategorije od 1.7.2013 vise ne postoje u tom obliku. Naime,boravisan iskaznica(obrazac2B) zamjenjuje privremeni boravak. Stalni boravak se dobiva nakon 5 punih godina neprekidnog boravka u Hr. Autonomnog boravka vise nema. On se izdavao strancima u slucaju smrti supruznika koji hr drzavljani pod uvjetom daje taj brak trajao najmnaje 3 god u HR.

Inace,vazno za napomenuti je da se boravisna iskaznica izdaje po novome na 5 god.

 

Molim Vas ako mi možete reći da li je potrebno taj zahtjev predat po prvi put u konzulatu. Naime moja supruga je državljanka Kolumbije, i iz konzulata u Brazilu su mi rekli da je najbolje predat odmah zahtjev za boravište pri predaji zahtjeva za izdavanje vize. Je li to mora biti tako po prvi put,ili mogu čekati da dođe u RH i onda predati zahtjev na policiji.

I da li tko zna kojom je relacijom najbolje putovat iz Kolumbije prema RH, a da se izbjegne države poput Franc,Njemačke poradi tranzitne vize za te zemlje,dok RH još nije potpuna članica schengeskog prostora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Molim vas, vezano za sklapanje braka za BiH drzavljaninom, a ja takodjer boravim u BiH, ali imam HR drzavljanstvo - je li obavezno osobno ici zakazati termin vjencanja ili se moze uciniti putem maila ili telefonskim putem? Koji dokumenti su potrebni? Trebaju li biti prevedeni, medjunarodni, nesto trece... Jesu li svjedoci obavezni ili se moze zamoliti nekoga iz maticnog ureda da bude svjedok s obzirom da se radi o jako jednostavnom sklapanju braka. :-) I da, dakle, ne radi se ni o kakvom preseljenju u HR, samo o sklapanju braka. Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim vas, vezano za sklapanje braka za BiH drzavljaninom, a ja takodjer boravim u BiH, ali imam HR drzavljanstvo - je li obavezno osobno ici zakazati termin vjencanja ili se moze uciniti putem maila ili telefonskim putem? Koji dokumenti su potrebni? Trebaju li biti prevedeni, medjunarodni, nesto trece... Jesu li svjedoci obavezni ili se moze zamoliti nekoga iz maticnog ureda da bude svjedok s obzirom da se radi o jako jednostavnom sklapanju braka. :-) I da, dakle, ne radi se ni o kakvom preseljenju u HR, samo o sklapanju braka. Hvala unaprijed.[/quote

 

Ukoliko se vi zelite vjencati u Bosni,potreban vam je izvod iz matice rodjenih iz HR,potvrdu o slobodnom bracnom stanju,osobna iskaznica ili putovnica. Dokumenti se nemoraju prevoditi jer je hrvatski jezik jedan od sluzbenih u Bosni.Morate uplatiti taksu.Nakon sto sklopite brak,dobit cete vjencani list i sa njim otici u maticni ured prema mjestu prebivalista te izvrsiti upis u maticu vjencanih te potom promjeniti osobne dokumente ukoliko mjenjate i prezime.

Svjedoke morate imati i to moze biti bilo tko.Ako bas nemate nikoga tko bi to htio biti,mozete i na ulici naci dvoje ljudi(nebitam spol),dati im po 5 maraka za kavu i problemm rijesen.

Sto se tice zakazivanja termina to morate osobno zakazati. nemorate ici oboje,moze i samo jedno od vas.Po zakonu vjencanje se mora zakazati minimalno 30 dana ranije ali kako je rijec o Bosni onda to moze ici i brze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mozda nisam dobro precizirala -obrnuti je slucaj - vjencanje u Hrvatskoj. :-) Oboje boravimo u BiH, samo sto ja imam dvojno drzavljanstvo, a on samo BH drzavljanstvo. Hvala puno![/QUOT

 

Procedura je manje vise ista. njemu treba rodni list,potvrda o slobodnom bracnom stanju te putovnica.Dokumenti se ne moraju prevoditi osim ako nisu pisani na cirilici.Ukoliko je vas momak upisan na podrucju republike srpske,onda neka zatrazi papire na latinici. nakon vjencanja oboje morate napraviti prijepis vjencanog lista u BiH prema mjestu rodjenja,tj prema mjestu upisa u maticnom uredu na teritoriju BiH.

sto se vas tice,vama treba isto sto i njemu samo sto vi vase dokumente vadite u HR ukoliko se vjencavate kao drzavljanka HR odnosno u Bosni u koliko cete se vjencati kao drzavljanka BiH.

Svjedoke morate imati. Sto se tice procedure,mislim da je isto najava 30 dana prije termina. U svakom slucaju,najbolje bi bilo da kontaktirate nadlezni maticni ured na podrucju RH za detaljnije informacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

je teško oženit se u RH ili BIH, teško Vam otići u matični ured pitati šta Vam treba. Neretva1953, čekam ja EDITIRAO MODERATOR da mi kažete za moj upit već 2 mjeseca pa ništa.

 

Alenmrki, sljedeću ovakvu objavu ću vam brisati u cijelosti, a vas poslati na "hlađenje".

uređeno: od G-man
neprimjereno izražavanje
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Postovani,

ako vas mogu zamoliti za misljenje.

Naime, situacija je slijedeca. Moj buduci suprug je drzavljanin Hrvatske i zivi u Dalmaciji. Ja imam dvojno drzavljanstvo BiH i Hr. Rodjena sam u Sarajevu, tu sam prijavljena i radim. Zelimo se vjencati na Bracu medjutim tu nastaju komplikacije. Nakon sto je on otisao u opcinu da pita sto nam treba od dokumenata oni su mu rekli da moram imati ili prebivaliste ili da moram ici u Zg da me upisu u maticu rodjenih sto mi nema logike jer sam rodjena u Sarajevu. S druge strane, ja nazovem Hr konzularni ured u Sarajevu i oni nemaju pojma o cemu govorim i da mi to provjerimo, a vec je bio kod dvije razlicite osobe. Naime, ja u Zg definitivno ne mogu putovati jer sam trudna uz komplikacije i strogo mi je zabranjeno putovanje. Da li me zaista moraju upisati u tu maticu rodjenih iako sam rodjena u Sarajevu ili se mogu vjencati pod BiH dokumentima jer imam i pasos i sve?

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani,

ako vas mogu zamoliti za misljenje.

Naime, situacija je slijedeca. Moj buduci suprug je drzavljanin Hrvatske i zivi u Dalmaciji. Ja imam dvojno drzavljanstvo BiH i Hr. Rodjena sam u Sarajevu, tu sam prijavljena i radim. Zelimo se vjencati na Bracu medjutim tu nastaju komplikacije. Nakon sto je on otisao u opcinu da pita sto nam treba od dokumenata oni su mu rekli da moram imati ili prebivaliste ili da moram ici u Zg da me upisu u maticu rodjenih sto mi nema logike jer sam rodjena u Sarajevu. S druge strane, ja nazovem Hr konzularni ured u Sarajevu i oni nemaju pojma o cemu govorim i da mi to provjerimo, a vec je bio kod dvije razlicite osobe. Naime, ja u Zg definitivno ne mogu putovati jer sam trudna uz komplikacije i strogo mi je zabranjeno putovanje. Da li me zaista moraju upisati u tu maticu rodjenih iako sam rodjena u Sarajevu ili se mogu vjencati pod BiH dokumentima jer imam i pasos i sve?

Unaprijed hvala.

 

 

Mislim da se mozete vjencati kao drzavljanka BiH u HR ali u maticnom nemojte spominjati da imate i hr drzavljanstvo.

Sto se tice upisa u maticu rodjenih u HR to bi trebaju uraditi svi oni koji su rodjeni u inozemstvu a posjeduju hr drzavljanstvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da se mozete vjencati kao drzavljanka BiH u HR ali u maticnom nemojte spominjati da imate i hr drzavljanstvo.

Sto se tice upisa u maticu rodjenih u HR to bi trebaju uraditi svi oni koji su rodjeni u inozemstvu a posjeduju hr drzavljanstvo.

 

Hvala na odgovoru. Medjutim sad me zanima nesto drugo. Buduci da zbog trudnoce ne mogu putovati morali smo svadbu prebaciti u BiH. Ovdje mu izmedju ostalih papira treba i tzv potvrda Nulla Ostea, odnosno potvrda da nema zakonskih prepreka da se vjenca sa drzavljankom BiH. Gdje on moze izvaditi tu potvrdu. Zivi u Nereziscu na Bracu.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Medjutim sad me zanima nesto drugo. Buduci da zbog trudnoce ne mogu putovati morali smo svadbu prebaciti u BiH. Ovdje mu izmedju ostalih papira treba i tzv potvrda Nulla Ostea, odnosno potvrda da nema zakonskih prepreka da se vjenca sa drzavljankom BiH. Gdje on moze izvaditi tu potvrdu. Zivi u Nereziscu na Bracu.

Hvala.

 

Koliko je meni poznato,ta potvrda se vadi u maticnom uredu u HR.

Jedna napomena,nakon sto sklopite brak u BiH vas suprug treba napraviti prijepis vjencanog lista u HR.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija