Jump to content

pas branio djevojčicu od razbješnjelog stanara zgrade


b12345

Preporučene objave

Poštovani, voljela bih znati kao se pravno tretira slijedeći primentijer jer sam i sama vlasnik psa.

Evo kratkog opisa situacije: Djevojčica (15)je bila u šetnji sa psom, istina da je pas dogo argentino, međutim to je obiteljski pas koji ne jede ljude ni malu djecu. Pas je ispred zgrade obavio veliku nuždu te je djevojčica iste sekunde sadržaj pokupila u vrečicu. Fini gospodin sa prvog kata je sa svog balkona prvo izrecitirao nekoliko prosto proširenih rečenica te se trčeći spustio na ulicu kako bi djevojčici "izčupao uši". Obzirom da mu je to zaista bila namjera, rukom je vičući krenuo djevojčici prema licu. Pas ga je uhvatio za ruku i srušio na pod.

 

  1. Gospodin se prijeti tužbom i traži da se pas eutanizira?
  2. Zar ne bi roditelji trebali dići tužbu?

Hvala na vašem brzom odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za one koji ne znaju :Ovi su psi vrlo hrabri, temperamentni, izdržljivi, teritorijalni i svjesni svoje snage. Upravo zbog toga imaju potrebu dominacije, što ponekad dovodi do ispoljavanja agresivnosti koja se ne dozvoljava, pa pod pravilnim odgojem se podrazumijeva socijalizacija i ako je potrebna dresura.Tek toliko o NE krivnji vlasnika psa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za one koji ne znaju :Ovi su psi vrlo hrabri, temperamentni, izdržljivi, teritorijalni i svjesni svoje snage. Upravo zbog toga imaju potrebu dominacije, što ponekad dovodi do ispoljavanja agresivnosti koja se ne dozvoljava, pa pod pravilnim odgojem se podrazumijeva socijalizacija i ako je potrebna dresura.Tek toliko o NE krivnji vlasnika psa.

 

Pas nije svjestan ni da je veliki ni da je mali ni da je snažan, pas nije svjestan ni da je pas. On se ponaša u skladu sa okolinom i ljudima sa kojima živi. Kao i za dijecu i za psa je potrebna briga i odgoj psa (ja to ne bi zvao dresurom), naročito ako se radi o ovako snažnom psu. Mišljenja sam da je čovjek svojim nekontroliranim ponašanjem izazvao psa i da snosi veći dio krivice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za one koji ne znaju :Ovi su psi vrlo hrabri, temperamentni, izdržljivi, teritorijalni i svjesni svoje snage. Upravo zbog toga imaju potrebu dominacije, što ponekad dovodi do ispoljavanja agresivnosti koja se ne dozvoljava, pa pod pravilnim odgojem se podrazumijeva socijalizacija i ako je potrebna dresura.Tek toliko o NE krivnji vlasnika psa.

 

ZA one koji ne znaju ovo je opis gotovo 90% pasmina - Ovi su psi vrlo hrabri, temperamentni, izdržljivi, teritorijalni. Da su svjesni svoje snage je glupost. Uostalom, ovo nije predavanje o kinologiji niti standardima i karakteristikama pasmine.

 

Stvar je u tome da će gotovo svaki pas braniti vlasnika, no pitanje je kako bi to dokazali u ovom slučaju. Susjed će tvrditi da je pas sam skočio i da nije prijetio djevojčici.

 

Pas neće sigurno na eutanaziju i može si puhati u rog s tim - pas će ići na procjenu koliko je "opasan" je eventualno biti upisan u upisnik opasnih pasa, i upućen u školicu za pse.

 

Što se tiče naknade štete susjed može pokrenuti postupak no tu će se ispitivati i njegov doprinos šteti, mada vlasnici odgovaraju po objektivnoj odgovornosti.

 

Da sam na mjestu vlasnika psa, pokrenula bi kazneni postupak zbog napada na djevojčicu, naravno paziti da li se može dokazati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako dođe do sudskog postupka

isticati barem podjeljenu odgovornost.

ali namjera susjeda je bila da kazni vlasnicu psa (istrčavanje iz stana) koji je vršio svoju biološku potrebu

što je vlasnica psa počistila.

pas je samo štitio svoju vlasnicu.

 

da stanar nije napao vlasnicu psa (ili osobu koju pas smatra svojim vlasništvom )

nebi dobio to što je tražio.

očito je da je i susjed smatrao da pas nije opasan pa je napao djevojčicu u blizini psa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djevojčica nije napravila ništa loše- pas je obavio nuždu i uredno je pokupila za njim. Do cijelog incidenta ne bi ni došlo da stanar nije pokušao fizički nasrnuti na nju, pri čemu je pas nagonski reagirao da ju zaštiti. Svaki poznavatelj pasa će se složiti da u takvoj situaciji uopće nije bitna pasmina psa, jer će čak i pekinezer pokušati obraniti svog vlasnika kada osjeti da mu prijeti opasnost. Ako je stanar imao prigovor ili problem sa činjenicom da pas obavlja svoje biološke potrebe blizu zgrade, normalno bi bilo da je to pokušao riješiti sa roditeljima djevojčice, uz razgovor sa ostalim stanarima.... kako je došao do ideje da verbalno vrijeđa i pokuša fizički kazniti i nasrtati na dijete od 15 god. stvarno mi nije jasno!! Čak i u slučaju da je djevojčica odgovorila na njegove verbalne napade, fizičko kažnjavanje je nedopustivo! E sada, ako uopće dođe do sud.postupka, javit će se pitanje dokazivanja što bi moglo biti otežano ako ne postoje svjedoci cijelog događaja. Mislim da bi isto tako pomoglo malo istražiti prijašnje načine ponašanja navedenog stanara, jer se ne bih čudila da je takve agresivne i nekontrolirane ispade imao i ranije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnici pasa imaju obvezu o držanju pasa u zajedničkim prostorijama i okolo zgrada;kada bi se svi pridržavali toga ne bi bilo problema ali uvijek ima iznimaka.Mi vaši susjedi koji nemamo pse ne moramo trpjeti da npr. vaš pas skače po meni u liftu ili na hodniku a da ja ne smijem reagirati.Na koji način tko reagira to je već upitno jer sila nije primjerena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnici pasa imaju obvezu o držanju pasa u zajedničkim prostorijama i okolo zgrada;kada bi se svi pridržavali toga ne bi bilo problema ali uvijek ima iznimaka.Mi vaši susjedi koji nemamo pse ne moramo trpjeti da npr. vaš pas skače po meni u liftu ili na hodniku a da ja ne smijem reagirati.Na koji način tko reagira to je već upitno jer sila nije primjerena.

 

U ovom slucaju pas nije skakao po susjedu u liftu i hodniku, vec je reagirao na izravno predstojeci fizicki napad na svoju vlasnicu pred zgradom. Ne vidim konstruktivnost posta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnici pasa imaju obvezu o držanju pasa u zajedničkim prostorijama i okolo zgrada;kada bi se svi pridržavali toga ne bi bilo problema ali uvijek ima iznimaka.Mi vaši susjedi koji nemamo pse ne moramo trpjeti da npr. vaš pas skače po meni u liftu ili na hodniku a da ja ne smijem reagirati.Na koji način tko reagira to je već upitno jer sila nije primjerena.

 

Rudar, držte se teme, ovo Vaše nema veze s ičim. Sad će netko reći-mi bez djece ne moramo trpjeti deranje Vaše djece kroz noć niti skakanje po liftu.

 

Ili mi susjedi u penziji ne moramo trpjeti Vas mlade susjede koji volite petkom gledati tekmu malo glasnije na TV-u.

 

Da je više međusobne tolerancije ne bi muška osoba u ovom slučaju išla nasrnuti na žensko dijete, a da je više pameti ta osoba ne bi išla napraviti dok ista ta djevojčica vodi psa.

 

Postoje Pravilnik i Odluke Grada Zagreba o držanju kućnih ljubimaca i nijedna od njihovih odredbi u ovom slučaju nije prekršena, a i da je-bilo bi predmet prekršajnog postupka po postupanju komunalnog redara ili policajca.

 

Ovdje govorimo o civilnoj parnici o naknadi štete, event. podijeljenoj odgovornosti u istoj i dokazivanju u slučaju spora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija