Jump to content

Naknadno pronađena imovina


plug

Preporučene objave

več sam prije pisao o ovom problemu na temi DOSTJELOST a sada imam nova saznanja u vezi jedne čestice na mojoj parceli koja se vodi na pokojnu osobu sada sam sasvim slučajno našao osobu koja bi trebala biti zakonski nasljednik {sin pokojne. pa sada ja mislim dali bi bilo jadnostavnije pokrenuti raspravu za naknadno pronađenu imovinu kod bilježnika pa da ta česica pripadne zakonskom nasljedniku , a on ju poslije prepiše na mene ,ili se može kod bilježnika on možda odreči u moju korist , mislim da bi to bilo bolje i jeftinije nego pokretati sudski postupak .molim vaša mišlenja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Iz Vašeg posta jasno je ,da Vi niste vlasnik 1/1 na čestici ,već ste suvlasnik s nekom umrlom osobom .Naime , ne može biti čestica na parceli,već se može reći dio čestice ili parcele .

U Vašem slučaju ako taj dio koristite duže vrijeme bez ometanja možete pokrenuti ispravni postupak i taj nasljednik priznati će da je njegov prednik samo formalno upisan a stvarni vlasnik da ste Vi.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

več sam prije pisao o ovom problemu na temi DOSTJELOST a sada imam nova saznanja u vezi jedne čestice na mojoj parceli koja se vodi na pokojnu osobu sada sam sasvim slučajno našao osobu koja bi trebala biti zakonski nasljednik {sin pokojne. pa sada ja mislim dali bi bilo jadnostavnije pokrenuti raspravu za naknadno pronađenu imovinu kod bilježnika pa da ta česica pripadne zakonskom nasljedniku , a on ju poslije prepiše na mene ,ili se može kod bilježnika on možda odreči u moju korist , mislim da bi to bilo bolje i jeftinije nego pokretati sudski postupak .molim vaša mišlenja

 

ZK ispravni postupak je kompliciran,dugotrajan i postupak koji podosta zavisi od suca koji ga provodi pod uvjetom da zk sud uopće donese rješenje za provedbu istog.Za zahtjev prvenstveno trebate imati adekvatne javno ovjerovljene isprave temeljem kojih dokazujete pravo na upis u zk,koji međutim nije provediv.

Naknadno pronađena imovina je tehnički puno brži i jednostavniji postupak,tu bi nasljednik taj dio mogao direktno ustupiti Vama ,gdje ste naravno obavezni platiti porez na promet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Treba vidjeti tko je osim Vas upisan na tom dijelu čestice.Naknadno pronađena imovina u ostavinskom postupku dijeli se u skladu sa ranijim rješenjem ,pa ako ima više nasljednika i taj se postupak može zakomplicirati .

Tužba za utvrđenje prava vlasništva temeljem dosijelosti i kupoprodaje po novom trebati će se rješavati vrlo brzo.

Imam više primjera u kojima je taj postupak trajao ne više od 1 godine.Porez je 5% od tržišne cijene nekretnine i to 1 kuna iz ugovora o kupoprodaji poreznoj ne znači ništa ,jer porezna ima cijenik po kojemu radi .Vi trebate prijaviti porez u roku od 30 dana od kada postanete vlasnikom.

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz dužno poštovanje ja sad ovdje nešto ne razumijem?

Komentar je bio upućen u odnosu na ZK ispravni postupak i naknadno pronađenu imovinu.

Tužba za dosjelost je pak opet nešto drugo.U pravnom svijetu tužba za dosjelost općenito kotira kao skuplja varijanta u odnosu na ZK ispravni postupak.

Po mojem subjektivnom mišljenju za svaku pravnu stvar treba preferirati, ako je moguće dogovorno rješenje. U ovom slućaju to je naknadno pronađena imovina.Naravno da u cijeloj priči treba provjeriti tko su zakonski nasljednici osobe suvlasnice vaše čestice,te dali su spremni Vama ustupiti taj dio.Ako je to tako što se iz Vašeg pitanja moglo zaključiti,stvar je riješena.Naknadno pronađena imovina(2-3 tjedna nakon predaje prijedloga+još toliko uknjižba) govorim primjerice za općinski g. sud u Zagrebu i pod pretpostavkama da se podaci o osobama u ispravama podudaraju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija