Jump to content

Jedini nasljednik, molim pomoć!


Zdenka Ivančić

Preporučene objave

Za nekoliko dana imam ostavinsku u bilježnika, nakon smrti majke. Ja sam jedino dijete i jedini nasljednik. U imovini je tek. račun(mirovina), stan i grobnica. S mojom majkom je zadnje vrijeme živjela moja kći, a i dok nije živjela kod nje, stalno joj je pomagala u svemu šta je trebala. Zadnjih mjeseci kad je bila nemoćna, moja kći je plaćala razliku od mirovine do cijene doma, djelomično renovirala stan. Moja majka je uvijek govorila da će mojoj kćeri za to ostaviti stan, sa čime se ja u potpunosti slažem, ali nema nikakve oporuke, osim usmene u mojoj prisutnosti i još neke rodbine. Mene zanima, ako se ja, kao jedini nasljednik slažem s time, a ujedno sam i svjedok, da li je moguće da na temelju toga moja kći odmah u bilježnika bude zavedena kao oporučni nasljednik. Zbunjena sam, jer mi je jedan odvjetnik rekao da to ne ide tako, već da moja kći mora preko suda tražit to svoje pravo, bez obzira na to što se ja slažem i potvrđujem. Da li je istina da mi po želji moje majke ne možemo postupiti odmah u bilježnika? Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na raspravi kod javnog bilježnika daj izjavu daje ostaviteljica stan ostavila unuci (navesti kojoj ako ih ima više).

jedini ste nasljednik i javni bilježniik nema razloga sumanjati u izjavu.

 

Zakon o nasljkeđivanju

Usmena oporuka

 

Članak 37.

 

(1) Oporučitelj može očitovati svoju posljednju volju usmeno pred dva istodobno nazočna svjedoka samo u izvanrednim okolnostima zbog kojih nije u stanju oporučiti ni u jednom drugom valjanom obliku.

 

(2) Usmena oporuka prestaje vrijediti kad protekne 30 dana od prestanka izvanrednih okolnosti u kojima je napravljena.

 

Svjedoci usmene oporuke

 

Članak 38.

 

Svjedoci usmene oporuke mogu biti samo osobe koje mogu biti i svjedoci javne oporuke, ali ne moraju znati ni moći čitati ni pisati.

 

ako usmenu oporuku nema ko osporavati (nasljednici) javni bilježni bi trebao uvažiti izjavu .

sastaviti rješenje u skladu sa usmenom oporukom ostaviteljice.

kao nasljednica nasljeđujete imovinu koja preostane nakon usmene oporuke.

 

ali i vi možete nakon primitka rješenja o ostavinskoj

darovati stan svojoj kćerki, po želji njene bake.

osi ako je u pitanju ovrha i mogućnost da ovrha bud provedena na nasljeđenoj imovini.

u tom slučaju seodričete nasljedstva u korist sljedečeg nasljednika (navesti ime unuke )ako je samo ona sljedeći nasljednik .

poreza, u slučaju nasjeđivanja ili dara, između predaka i potomaka nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete se u ostavinskom postupku odreći nasljeđivanja u svoje ime (ovo je važno: u svoje ime!). U tom slučaju na vaše mjesto stupa vaša kćer, pa pod pretpostavkom da je ona jedina bakina nasljednica ako se vas preskoči, naslijedit će bakinu ostavinu.

 

Međutim, ovo odricanje ne može biti djelomično, tj. ne može se odnositi samo na stan nego na cijelu ostavinu.

 

Ako biste se odrekli nasljedstva bez isticanja da je to samo u vaše ime onda bi se odricanje odnosilo i na vaše potomke pa bi nasljedstvo pripalo nasljednicima višeg nasljednog reda ili, ako takvih nema, državi.

 

Ako se odlučite na ovo, prije definitivne izjave provjerite s javnim bilježnikom hoće li učiniti kako sam opisao. Također morate biti sigurni da je vaša kćer jedina nasljednica u takvom slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vezano za pocetnu objavu teme:

Po pitanju usmene oporuke nitko od svjedoka ne smije biti srodnik oporučitelja (potomci, usvojenici, njihovi potomci, bračni drug, svi preci, srodnici u pobočnoj liniji do četvrtog stupnja), ali isto tako nesmije imati nikakve koristi od oporuke kod koje je sudjelovao u svojstvu svjedoka. Ako postoji bilo koji od navedenih nedostataka, oporuka je nevaljana..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija