Jump to content

Punomoć za vozilo i problemi sa registracijom


realitylord

Preporučene objave

Poštovani,

 

odmah na početku se ispričavam na podužem postu, no, pokušat ću biti što kraći, a ujedno iznjeti i sve činjenice.

 

Da počnem.

 

1. DGU (Državna geodetska uprava) oglašava u NN prodaju vozila

2. moj kum predaje ponudu za jedno od tih vozila

3. iz firme kuma obavještavaju da ide na teren početkom 4. mjeseca

4. kum meni daje punomoć da mogu dovršiti kupoprodaju u njegovo ime, potpisati ugovor, platiti porez, obaviti registraciju, po potrebi prodati vozilo itd. (napominjem da u punomoći nije naveden broj šasije vozila jer ga nismo znali u trenutku davanja punomoći, tako da punomoć glasi u stilu: po ponudi predanoj u moje ime pri DGU za vozilo Renault Kangoo bla, bla)

5. DGU donosi odluku da prihvaća njegovu ponudu za to vozilo (kum je već odavno na terenu u tom trenu)

6. kum internetom plaća vozilo

7. sad nastupam ja, odlazim u DGU i bez problema na temelju punomoći i potvrde o uplati sklapam kupoprodajni ugovor u njegovo ime koji ovjerava jb i ja dobivam sve papire vozila (prometna, tehnička, polica osigranja itd.)

8. na poreznoj plaćam porez na promet vozila, također bez problema

9. u prometnoj policiji nastupa problem. kažu da se iz punomoći ne vidi da je riječ o točno tom vozilu i da ne mogu obaviti registraciju vozila niti ništa :(

 

Budući da je kum na terenu u nekoj Norveškoj zabiti u arktičkom krugu maltene, opcija koju su mi ponudili (nek ode u hrv. veleposlanstvo u Norveškoj i tamo napravi novu punomoć) otpada jer je ima 500+ kilometara do Osla, a logistika takvog poduhvata je... zbrkana.

 

Palo mi je na pamet nek on napiše izjavu tipa:

 

Ja (Ime Prezime) iz (adresa) sa trenutnim prebivalištem u (adresa, Norveška) ovim putem izjavljujem da se punomoć, ovjerena kod (podaci o javnom bilježniku), te zavedena pod brojem (oznaka pod kojojm je jb zaveo tu punomoć) odnosi na vozilo: Renault Kangoo, br. šasije: (broj šasije vozila)

 

Budući da nisam u mogućnosti ovu izjavu ovjeriti u hrv. veleposlanstvu, potpisujem je pred dva svjedoka koji me poznaju i mogu potvrditi moj identitet i da izjavu potpisujem svojevoljno i bez prisile.

 

(Ime Prezime) (potpis)

1. svjedok (Ime Prezime, Adresa, Potpis)

2. svjedok (Ime Prezime, Adresa, Potpis)

 

pa nek mi je pošalje poštom, poštu ipak imaju i tamo gdje se trenutno nalazi.

 

Ono što me zanima, da li ovakva izjava ima pravnu valjanost?

Možda sam propustio neke podatke koji su bitni (npr. broj osobne ili nešto)?

 

Ili mi možda netko može predložiti neki drugi način na koji bi mogli postići da mi policija dozvoli da obavim sve do kraja, a bez daljnjih torškova kao što su norveški notar, prijevod te punomoći iz norveške i sl? Naime, vozilo je trenutno na javnom parkiralištu bez tablica i bojim se da ga netko ne prijavi komunalnom redaru te bih želio što prije priču zaključiti bez šlepanja vozila negdje na sigurno itd.

 

Zahvaljujem unaprijed na odgovorima i prijedlozima.

 

P.S. ovaj post nisam stavio u promet jer mislim da je riječ o problemu ostvarenja prava na uživanje imovine više nego prometnih problema, no, molim moderatore da ga premjeste ako smatraju da ima potrebe.

 

Hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija