Jump to content

Razvod i darovanje stana pod kreditom


Garfield5

Preporučene objave

Sa suprugom dogovaram detalje sporazumnog razvoda i podjele bračne stečevine, pa bih trebala savjet.

Suvlasnici smo stana (1/2). Dio novaca za kupnju stana dala sam ja osobno, a dio suprug otplaćuje putem stambenog kredita.

Pregovaramo da mi suprug daruje svoj dio stana, te da ja preuzmem otplatu kredita.

Da li se sporazum o darovanju može potpisati čim je pokrenuta brakorazvodna parnica ili tek po njezinom završetku?

Da li to što bih ja preuzela otplatu kredita spada pod "stjecanje nekretnine darovanjem uz naknadu" i kao takvo podliježe plaćanju poreza?

Ako da, na koji način podijeliti bračnu stečevinu bez plaćanja poreza?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako darovanje izvršite nakon razvoda braka plaćate porez na darovani dio stana iako prema dogovoru otplaćujete kredit.

darovanje u vrijeme trajanja braka nema poreza.

 

prije razvoda braka možete zaključiti ugovor o darovanju uz preuzimanje duga, otpatu kredita.( ugovor ne dostavljate prema poreznoj upravi, svojom rukom ga pišete i potpišete, bez ovjere kod javnog bilježnika koji ima zakonsku obvezu ugovore dostaviti poreznoj upravi )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru!

Ali u tom slučaju, s kojim dokumentom odnosno na koji način mogu u vlasničkom listu promijeniti vlasništvo u 1/1?

 

sklopite ugovor o darovanju kako to odredjuje ZOO,.

u konkretnom slucaju se vrsi prenos prava vlasnistva na nekretnini,a da bi takav ugovor bio podoban za upis u zemljisne knjige,zna se cija je ovjera nuzna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija