Jump to content

kupnja kuće prije dovršene legalizacije?


kiawaki

Preporučene objave

Pozdrav! Nadam se da mi netko može dati savjet skoro, jer bih trebala donijeti odluku čim prije. Želim kupiti jednu roh-bau kuću, međutim ona još uvijek nije legalizirana. Vlasnik obećaje da će zahtjev podnijeti u roku, ali s obzirom da je u financijskoj stisci, želi da potpišemo ugovor što prije, tako da onda od tog novca može financirati legalizaciju. Kuća je građena u građevinskoj zoni i vrlo solidno - vlasnik je građevinski inženjer po struci. Čak je i septička jama građena prema propisima. Nema baš nekog razloga da sumnjam da će proći legalizaciju, ali ipak mi se ledi krv u žilama kad pomislim da bi nešto moglo poći ukrivo. S druge strane, kuća mi se sviđa i ne bih htjela da mi je možda netko drugi kupi pred nosom. Kuća se počela graditi još krajem devedesetih, tako da je obuhvaćena ovim novim zakonom. Razmišljala sam o tome da dam sada kaparu i potpišem predugovor, pa da se potpis konačnog ugovora uvjetuje dovršenjem legalizacije, ali s obzirom da će do konačnog rješenja proći barem 8 mjeseci ako ne i više, sumnjam da će vlasnik na to pristati (a ne bih ni ja baš voljela toliko čekati). Ima li tko kakvu ideju kako to riješiti na obostrano zadovoljstvo? Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

puno je nepoznanica. ja se nebi upuštao u takvu rabotu.

dali je objekat izgrađen u građevinskom području? (radi mogućnosti legalizacije).

predpostavljam da objekat nema građevinsku dozvolu, nacrt.

nisu plaćeni doprimosi.

svi ti troškovi uz kaznu iznose barem 1/2 cijene objekta.

isplatiti ugovorenu cijenu i čekat da bivši vlasnik legalizira objekat ????

to ti je isto kao da kokošinjac povjeriš lisici na čuvanje.

bivši vlasnik prestaje biti stranka u postupku.

 

od tržišne cijene objekta odbij troškove legalizacije. legalizaciju treba osobno obaviti.

predpostavljam da prodavatelj traži punu tržišnu cijenu. ako kupac pristane na te uvjete nešto nije u redu sa kupcem.

 

ako se ipak i unatoč problemima pristupa sklapanju kupoprodajnog ugovora treba se dobro zaštititi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je, radi se o građevinskoj zoni. Možete li napraviti računicu otprilike na koji to način ispadne legalizacija 50% od cijene objekta? Znam da se plaća arhitekt, geometar, naknada za zadržavanje (vlasnik kaže da bi to bilo nešto manje od 7 000 kn), vodni i komunalni doprinos. Ja ne bih isplatila sve odmah, nego bih htjela napraviti predugovor u kojem se prodavatelj obavezuje da dovrši sve potrebno i barem preda zahtjev prije konačnog ugovora. Ono što me brine je može li doći do problema nakon što je on to sve odradio i predao zahtjev.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko mi je poznato uvjet za legalizaciju nije vlasništvo (ja mogu legalizirati susjedovu kuću), ali nemoj me držati za riječ...

 

Ako hoćeš mirno spavati kupi kuću s čistim papirima, jer puno toga može poći po zlu.

 

Mi smo bili prodavatelji kuće, tip došao kao potencijalni kupac, dok se čekala naša legalizacija uvalio se s obitelji u kuću...u 6. mjesecu imamo ročište...

 

Nažalost mogu ti samo dati savjet na osnovu vlastitog iskustva.

 

Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bubili1.

ponudi tipu ugovor o najmu (pismeno preporučeno i sa povratnicom)

ako ne primi pismeno ili odbije potpisati ugovor o najmu

bez pravne osnove koristi kuću.

tužbom tražite najam (unazad ),uvečano za zakonske zatezne kamate i iseljenje iz kuće tj. predaju kuće bez osoba i stvari.

 

na taj način puno prije nepoželjni stanar bude izbačen iz kuće.

 

sad ste ga pustili u kuću. u kući živi uz vaše odobrenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav bovu!

 

Ponudili smo ugovor o najmu, odbio je...čovjek se u kući baš fino udomaćio: obojao zidove, izbušio rupu za kuhinjsku napu, podrezao vrata, na naš ispravan laminat postavio svoj, naš namještaj izbacio u šupu i postavio svoj...a jedino što je smio napraviti uz naše dopuštenje je da deponira svoje stvari u kući do zaključenja kupoprodaje.

 

Ne znam, ali čini mi se da kod nas svatko može raditi što hoće. Ja nikad nisam iznajmljivala kuću već sam je imala na prodaju preko agencije (tako je i tip došao do nas).

 

Sad ispada da mi svaka šuša(ispričavam se na izrazu) može ući u kuću, obojati zidove u pink, vrata u zeleno, po zidovima nacrtati slonove i žirafe...i to se smatra pozitivnim promjenama a ja kao vlasnik kuće mogu se žaliti upravi vodovoda!

 

Ljudi na svakakve načine "rješavaju" svoje stambeno pitanje.

 

Svaka škola košta - i novaca i živaca. Nemam pojma kak bude ovo moje završilo, ali u jedno sam sigurna: od sad kupoprodaja kod mene ide po sistemu "ti meni lovu, ja tebi kuću". Sve drugo može te dovesti na psihijatriju i na prosjački štap.

 

Moj monolog završen...hvala bovu i lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na ročištu pokaži ponudu o najmu stana (ili bolje dostavi u sud na broj predmeta)

na raspravi izjavi da nezakonito (bez ugovorta o najmu) koristi kuću.

traži vračanje kuće u prvobitno stanje. raove je izvodio bez odobrenja vlasnika.

traži najamninu (unazad) uvečanu za akonske zatezne kamate (stjecanje bez osnova)

stručna osoba bi bila poželjna. za zastupanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija