Jump to content

Ovrha temeljem presude o smetanju posjeda - propušten rok


loptica

Preporučene objave

Kao što naslov kaže.....kao prava biserka, propustila sam rok u kojem je trebalo pokrenuti ovrhu temeljem presude o smetanju posjeda (radilo se o smetanju posjeda na međi). Što je sada najpametnije učiniti? Podnijeti prijedlog za uređenje međe i presudu o zadnjem mirnom stanju posjeda koristiti kao dokaz u izvanpar. postupku za uređenje međe? To je prvo što mi je palo na pamet.... Ima li itko kakav pametan prijedlog jer me skoro srce strefilo kad sam shvatila da mi je protekao rok......:(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što naslov kaže.....kao prava biserka, propustila sam rok u kojem je trebalo pokrenuti ovrhu temeljem presude o smetanju posjeda (radilo se o smetanju posjeda na međi). Što je sada najpametnije učiniti? Podnijeti prijedlog za uređenje međe i presudu o zadnjem mirnom stanju posjeda koristiti kao dokaz u izvanpar. postupku za uređenje međe? To je prvo što mi je palo na pamet.... Ima li itko kakav pametan prijedlog jer me skoro srce strefilo kad sam shvatila da mi je protekao rok......:(

 

Ponavljanje postupka ne dolazi u obzir jer (pretpostavljam) nisu ispunjene pretpostavke iz članka 421. stavka 1. točke 2. i 3.

 

Ono što me zanima jest:

Koliki je sudac odredio paricijski rok (rok za dobrovoljno ispunjenje)? Kada je presuda donesena/dostavljena, i konačno, je li vam sudac odredio u rješenju da podnošenje žalbe ne zadržava ovrhu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ponavljanje postupka ne dolazi u obzir jer (pretpostavljam) nisu ispunjene pretpostavke iz članka 421. stavka 1. točke 2. i 3.

 

Ono što me zanima jest:

Koliki je sudac odredio paricijski rok (rok za dobrovoljno ispunjenje)? Kada je presuda donesena/dostavljena, i konačno, je li vam sudac odredio u rješenju da podnošenje žalbe ne zadržava ovrhu?

 

Hvala na brzom odgovoru :). Ponavljanje postupka....ne, nemam osnovu. Ma vjerujem da je definitivno "profulan" rok jer je presuda dostavljena u travnju, a koliko se sjećam na pamet (presuda mi nije u uredu) mislim da je ostavljen paricijski od 15 dana. Jedino se ne sjećam da li je sudac napisao da žalba ne zadržava ovrhu....ali kako je presuda u međuvremenu postala pravomoćna, mislim da se niti za to ne bi mogla uhvatiti.

 

Mislim da mi je jedina šansa zapravo pokrenuti drugi postupak. Izvanparnični za uređenje međa (pa ovu pravomoćnu presudu u kojoj je utvrđeno smetanje posjeda koristiti kao dokaz za činjenicu zadnjeg mirnog stanja posjeda)?

 

Ilii.....kolegica mi je dala još jednu dobru ideju....da idem sa vlasničkom tužbom zbog uznemiravanja pomicanjem ograde na međi. I tu će vjerojatno druga strana osporiti među, no međa se opet određuje (ako nema suglasnosti stranaka) prema zadnjem mirnom stanju posjeda.

 

Ili.......ako netko ima kavu ideju, bilježim se sa štovanjem :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zar zastara ovrhe po pravomoćnoj sudskoj odluci ne nastupa nakon 10 godina

 

Tražbine utvrđene pred sudom ili drugim nadležnim tijelom

Članak 233. (ZOO )

(1) Sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Član 444.ZPP

Tužitelj gubi pravo da u ovršnom postupku zahtijeva ovrhu rješenja kojim se tuženiku po tužbi zbog smetanja posjeda nalaže ovrhu određene radnje, ako nije zahtijevao ovrhu u roku od trideset dana nakon proteka roka koji je rješenjem određen za ovrhu te radnje.

 

da, to je ta "vesela" odredba koju uopće nisam skužila u ZPP-u....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, to je ta "vesela" odredba koju uopće nisam skužila u ZPP-u....

 

povodom tuzbe zbog smetanja posjeda sud nedonosi presudu,vec rjesenje,iz razloga sto se takvim vidom tuzbe nerjesavaju nikakva prava stranki u postupku,odnosno posjed nije pravo vec fakticka vlast.

Imate mogucnost vlasnicke tuzbe,povracaj vlasnistva u posjed,u tuzbi istaknuti prijedlog za vjestacenje po vjestaku geodetske struke,zadrzavajuci pravo da do zakljucenja glavne rasprave precizirate tuzbeni zahtjev,upravo iz razloga misljenja i nalaza vjestaka,sto ce ciniti sastavni dio presude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija