Jump to content

Molim pomoć vezano za čl. 13 zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira


vidak

Preporučene objave

Poštovani,

 

Na početku bih Vam opisao što se desilo.

 

17.07.2013. g. sam otišao u policiju prijaviti fizički napad na mene i prijetnje.

 

Iz zapisnika izdvajam sljedeće : "već godinama trpim psihičko maltretiranje i lupanje od stanara koji žive iznad mene. Danas je to eskaliralo fizičkim napadom na mene i prijetnjama. Konstantno mi lupaju odozgora, pa tako i danas. Ja sam pojačao glazbu da ih ne čujem. Nakon nekog vremena ja sam iznerviran lupanjem, par puta njima zalupao. Na to se čovjek sjurio niz stepenice do mojih ulaznih vrata i počeo lupati po njima. Ja sam otvorio i tu je počela svađa tko kome prvi lupa, vrijeđanje mene da sam lud itd... Dotični gospodin me počeo naguravati i na kraju me ugurao u moj stan, uhvatio za vrat i počeo gušiti i govoriti da će mi otrgnuti grkljan. Ja sam njega uhvatio za ruku da se pokušam istrgnuti, ali nisam uspio. Na to je gđa koja živi iznad mene rekla čovjeku da me pusti i on je to nakon nekog vremena učinio. Ja sam otrčao u kuhinju da pobjegnem od nasilnika. Nakom par sekundi sam se vratio do ulaznih vrata i viknuo na čovjeka da siđe dolje jer se on bio povukao na kat. On je sišao, a ja sam mu rekao neka me udari, na što je on rekao da će radije biti u zatvoru nego da ja postojim. Ja sam na to rekao da je baš lijepo biti u zatvoru i da ću ga prijaviti za napad. Bojim se za sebe i svoju imovinu."

 

18.07.2013. su me zvali iz policije da dođem potpisati obavijest da sam ja tužen za počinjeni prekraj iz čl. 13 Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, citiram : " što sam dana 17.07.2013. oko 12 h narušavao javni red i mir vikom.". U policiji su mi rekli da je čovjek koji je mene napao, u iskazu pred policijom priznao da me uhvatio za vrat ali iz razloga što sam ja njemu opsovao majku (što nije istina).

 

Moja pitanja su slijedeća :

1) što mi je dalje činiti, tj. da li ja moram angažirati odvjetnika iz razloga što su oni mene tužili ?

2) čovjek koji me napao je policiji dao lažan iskaz jer je rekao da sam ja njemu opsovao majku. Ja sam bio sam, a njih su bili dvoje (čovjek koji me napao i gđa koja je to sve slušala na hodniku na katu). Njih dvoje će pred sucem zasigurno tvrditi moje navodno psovanje, a kako sam ja bio sam, nemam svjedoka koji bi potvrdili moju stranu priče. Kako da ja dokažem da sam napadnut bez razloga i da sam ovdje ja žrtva ?

3) Ukoliko se desi da me sud proglasi krivim, da li bi se kod vađenja potvrde iz MUP-a o nekažnjavanju to vidjelo ?

 

Puno hvala na odgovorima i savjetima.

 

S poštovanjem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) što mi je dalje činiti, tj. da li ja moram angažirati odvjetnika iz razloga što su oni mene tužili ?

 

Vaša odluka. Prema ovome što ste napisali, i vi i on počinili ste prekršaj protiv javnog reda i mira. Da li ćete samo vi odgovarati ili i on, vidjet ćete na sudu.

 

2) čovjek koji me napao je policiji dao lažan iskaz jer je rekao da sam ja njemu opsovao majku. Ja sam bio sam, a njih su bili dvoje (čovjek koji me napao i gđa koja je to sve slušala na hodniku na katu). Njih dvoje će pred sucem zasigurno tvrditi moje navodno psovanje, a kako sam ja bio sam, nemam svjedoka koji bi potvrdili moju stranu priče. Kako da ja dokažem da sam napadnut bez razloga i da sam ovdje ja žrtva ?

 

Vaša riječ protiv riječi dvoje. Matematika je jasna. Usto, on je vas prijavio prvi, pa će se onda ovaj vaš naknadni postupak tumačiti vindiktivnim, jer će se postaviti pitanje - zašto vi onda njega niste odmah prijavili. Međutim, imate mogućnost da ga kazneno prijavite za prijetnju, koju je on indirektno i priznao pred policijom.

 

3) Ukoliko se desi da me sud proglasi krivim, da li bi se kod vađenja potvrde iz MUP-a o nekažnjavanju to vidjelo ?

 

Ne, potvrda o nekažnjavanju isključivo je vezana za kaznene postupke u tijeku, i kao takva nema veze sa prekršajima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Hvala Vam na brzim odgovorima.

Vezano za Vaš odgovor br. 2 : Ja i jesam njih prvi prijavio na način da sam prvi pozvao policiju otprilike 30 min nakon što se incident desio, policija je prvo od mene uzela izjavu, potom je otišla u stan iznad mog gdje nije bio čovjek koji me napao, te je policija uzela izjavu od gđe koja tamo živi. Zatim je policija otišla do čovjeka koji me napao i tamo uzela njegovu izjavu.

Tek sutradan sam ja pozvan od strane policije da potpišen obavijet da oni mene tuže.

Sukladno tome, da ja nisam prvi zvao policiju, oni niti ne bi mene prijavili za navodno psovanje i vikanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, to je vaša strana priče, nažalost uvjek vidimo samo jednu stranu priče,a ne cijeli predmet. Zbog čega ste reagirali pojačavanjem muzike , mislim da to nije način da rješite problem. Jeste li postavili sebi pitanje smetate li i vi tim ljudima nečim što vam ne pada na pamet. Netko kada zove policiju zove je jer na drugi način ne može riješiti problem, možda ste i vi napravili nešto što ovdje niste spomenuli, ali tada lažete sami sebe. Dobro je da niste vi išli na njegov posjed, još ako je tamo bilo više svjedoka, jer tada bi zakopali sami sebe. Problem se neće riješiti, ako vi namjerno lupate ili pojačavate muziku. Sto se tiče potvrde o nekažnjavanju, ovaj prekršaj na to neće utjecat, ali niste spomenuli imate li od prije nekakvih kaznenih djela, npr. Prijetnji i sl. Nadam se da niste prije bili kažnjavani za narušavanje jrm-a, odnosno da niste asocijalna osoba, jer se i takve stvari navode u optužnom prijedlogu. Tuženje je dugotrajan proces, dugo traje i puno košta, razmislite sto radite, al ono što je najbitnije sudržite se od činjenja kaznenih djela i prekršaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija