Jump to content

Tužba za neplaćenu alimentaciju


drale220

Preporučene objave

Poštovani,

Moja zaručnica ima maloljetno dijete i rastavljena je 2 i pol godine. U pravomoćnoj presudi o rastavi braka piše da otac mora uplaćivati alimentaciju svaki mjesec. Do sada je od 25 alimentacija uplaćeno samo 12. Bili smo na socijalnoj službi i oni su samo rekli da podignemo tužbu na Općinskom sudu. Sada me zanima kako ta tužba mora izgledati, u koliko primjeraka ide i da li se plaća neka sudska pristojba prilikom pokretanja iste? Također ne znam da li ju šaljemo preporučeno na sud ili predajemo sami. Adresa oca djeteta nam je nepoznata, odnosno ne znamo da li je u međuvremenu promijenio adresu. Da napišemo zadnju poznatu, odnosno onu iz sudske rastave?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da ne znate za adresu oca, onda možda i nećete moći doći do njega, ili će se to dosta odužiti. Možda bi bolja varijanta bila da podnesete kaznenu prijavu policiji ili državnom odvjetništvu zbog kaznenog djela povrede dužnosti uzdržavanja iz čl. 172. KZ-a, nakon čega državno odvjetništvo preuzima na sebe obvezu pronalaženja oca i njegovo kazneno procesuiranje, u sklopu kojeg postupka će sud odlučiti i o obvezi oca da plati dugovane iznose uzdržavanja, kao i da buduće obroke redovito plaća.

 

Iako, ovo neka bude zadnja opcija, pokušajte prije svega razgovorom s njim to riješiti. Međutim, ako se otac oglušuje, pitanje je da li će razgovor s njim nešto promijeniti, a s obzirom da ni ne znate gdje se trenutno nalazi, pitanje je da li je onda uopće i moguć razgovor s njim. Procijenite sami.

 

Što se tiče tužbe, ista ide na sud u onoliko primjeraka koliko ima stranaka + jedan za sud (u vašem slučaju 3X). Možete je predati sami ili poštom preporučeno poslati. Sudske pristojbe oslobođeni ste temeljem čl. 16. Zakona o sudskim pristojbama. Primjerak tužbe mislim da imate i na ovom forumu, pa potražite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako zaručnica posjeduje pravomoćnu sudsku odluku za obvezu plaćanja alimentacije

nije potrebno ponovno pokretati spor.

sudu podnijeti prijedlog za ovrhu neisplaćenih rata alimentacije (navesti sve rate alimentacije pa neka on dokazuje šta je platio a šta nije platio) uvečano za zakonaske zatezne kamate.

pošto je alimentacija u pitanju iate pravo na besplatnu pravnu pomoć.

obratite se u državnu upravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako zaručnica posjeduje pravomoćnu sudsku odluku za obvezu plaćanja alimentacije

nije potrebno ponovno pokretati spor.

sudu podnijeti prijedlog za ovrhu neisplaćenih rata alimentacije (navesti sve rate alimentacije pa neka on dokazuje šta je platio a šta nije platio) uvečano za zakonaske zatezne kamate.

pošto je alimentacija u pitanju iate pravo na besplatnu pravnu pomoć.

obratite se u državnu upravu.

 

Ispravak s moje strane. Bovu je potpuno u pravu, postupite na način koji je on napisao (uz jednu razliku - priznajte ove obroke koje je platio, nemojte igrati "prljavo"), iako je pitanje uspjeha naplate. Ako ovrha neće uspjeti, ovu varijantu sa kaznenom prijavom držite kao zadnju opciju, iako za istu valja napomenuti kako u kaznenom postupku nećete moći potraživati kamate na neplaćene obroke uzdržavanja. A i pitanje je da li (je) otac ima(o) iz čega da plati, što će biti odlučno za ocjenu njegove kaznene (ne)odgovornosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispravak s moje strane. Bovu je potpuno u pravu, postupite na način koji je on napisao (uz jednu razliku - priznajte ove obroke koje je platio, nemojte igrati "prljavo"), iako je pitanje uspjeha naplate. Ako ovrha neće uspjeti, ovu varijantu sa kaznenom prijavom držite kao zadnju opciju, iako za istu valja napomenuti kako u kaznenom postupku nećete moći potraživati kamate na neplaćene obroke uzdržavanja. A i pitanje je da li (je) otac ima(o) iz čega da plati, što će biti odlučno za ocjenu njegove kaznene (ne)odgovornosti.

 

Hvala puno. Samo još jedno pitanje. Gdje bi mogli pitati za tu pravnu pomoć? Gdhe su ti uredi? Na sudu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ured državne uprave u županiji u kojoj prebivate, odnosno ured Grada Zagreba (ako prebivate u ZG-u).

 

Predali smo zahtjev za pravnu pomoć no to je postupak koji traje. U međuvremenu smo bili na sudu u pokušaju da predamo tužbu ili ovrhu za alimentacije i primila nas je poprilično nervozna županijska državna odvjetnica koja je samo pogledala presudu o rastavi i mojoj zaručnici (sa mnom nije ni željela razgovarati) rekla da šta ga mi tužimo i nemamo osnove pošto on tada nije imao primanja. Odakle ona to zna napamet? Jedino ako ga zna privatno, a onda bi trebali tražiti izuzeće. Jel se možemo žaliti na nju ikako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predali smo zahtjev za pravnu pomoć no to je postupak koji traje.

 

Točno. I potrajat će.

 

U međuvremenu smo bili na sudu u pokušaju da predamo tužbu ili ovrhu za alimentacije i primila nas je poprilično nervozna županijska državna odvjetnica koja je samo pogledala presudu o rastavi i mojoj zaručnici (sa mnom nije ni željela razgovarati) rekla da šta ga mi tužimo i nemamo osnove pošto on tada nije imao primanja. Odakle ona to zna napamet? Jedino ako ga zna privatno, a onda bi trebali tražiti izuzeće. Jel se možemo žaliti na nju ikako?

 

Ne razumijem - išli na sud, a primila vas ŽDO? Jel ste onda podnosili kaznenu prijavu ili ...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija