Jump to content

Nuzni dio i vrijednost nekretnine


Elune

Preporučene objave

Moze li netko malo pojasniti kako bi se isplatio nuzni dio u slijedecoj situaciji:

 

Prije 3 godine mama je putem darovnog ugovora prepisala stan na mene. Stan se u to vrijeme otplacivao, nakon upisa novog vlasnistva ja sam nastavila otplacivati i sada je stan potpuno otkupljen i u mojem vlasnistvu.

 

Poznato mi je da moj brat ima pravo na nuzni dio nakon mamine smrti i da se darovni ugovor moze ponistiti odnosno da brat moze traziti nuzni dio vrijednosti stana iako je sada u mojem vlasnistvu.

Zanima me na koji nacin bi se odredila ta vrijednost za nuzni dio?

U vrijeme darovanja stana mama nije bila potpuni vlasnik jer se stan jos uvijek otplacivao. Da li bi se samo iznos koji je do tada uplatila za stan uzimalo u obzir kao njena imovina?

 

Osim troskova pokopa, sto bi jos utjecalo na iznos imovine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 71. Zakona o nasljeđivanju -

 

"(1) Vrijednost ostavine na temelju koje se izračunava vrijednost nužnog dijela utvrđuje se na sljedeći način:

 

1. Najprije treba popisati i procijeniti sva dobra koja je ostavitelj imao u času smrti, računajući tu i sve ono čime je raspolagao oporukom, kao i sve njegove tražbine, pa i one koje ima prema nekom nasljedniku, osim tražbina koje su očito nenaplative.

 

2. Od utvrđene vrijednosti dobara koja je ostavitelj imao u času smrti odbija se iznos ostaviteljevih dugova, iznos troškova popisa i procjene ostavine i troškova pokopa ostavitelja.

 

3. Tako dobivenom ostatku pribraja se vrijednost svih darova koje je ostavitelj učinio na bilo koji način nekom zakonskom nasljedniku bez obzira nasljeđuje li ostavitelja, pa i darova učinjenih nasljednicima koji se odriču nasljedstva, kao i onih darova za koje je ostavitelj naredio da se ne uračunaju nasljedniku u njegov nasljedni dio.

 

4. Tome se pribraja i vrijednost darova koje je ostavitelj u zadnjoj godini svoga života učinio drugim osobama koje nisu zakonski nasljednici, osim manjih uobičajenih darova.

 

(2) Neće se uzimati u ovaj račun te se neće pribrajati vrijednost darova učinjenih za postignuće općekorisnih svrha, kao ni darova koji se na temelju samoga zakona ne uračunavaju nasljedniku u njegov nasljedni dio."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je između ostaviteljice i jednog od nasljednika sklopljen ugovor koji su ugovorne stranke nazvale ugovor o darovanju prema kojem ostaviteljica daruje nasljedniku stan koji je otkupila kao nosilac stanarskog prava, a nasljednik preuzme obvezu ostaviteljice da će otkupljeni stan otplaćivati kroz vrijeme od xx godina, onda se ne radi o daru koji mora vratiti radi namirenja nužnog dijela,jer se ne radi o raspolaganju imovinom bez naknade.

Županijski sud uBjelovaru, Gž-2212/05-2, od 2. III. 2006..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 71. Zakona o nasljeđivanju -

 

"(1) Vrijednost ostavine na temelju koje se izračunava vrijednost nužnog dijela utvrđuje se na sljedeći način:

 

1. Najprije treba popisati i procijeniti sva dobra koja je ostavitelj imao u času smrti, računajući tu i sve ono čime je raspolagao oporukom, kao i sve njegove tražbine, pa i one koje ima prema nekom nasljedniku, osim tražbina koje su očito nenaplative.

 

Mama nema nista, osim ovog stana kojeg je meni darovala. Nema oporuke. Nema dugova.

 

 

 

2. Od utvrđene vrijednosti dobara koja je ostavitelj imao u času smrti odbija se iznos ostaviteljevih dugova, iznos troškova popisa i procjene ostavine i troškova pokopa ostavitelja.

 

Dakle od vrijednosti stana odbijat ce se samo troskovi pokopa? A nema veze sto ja za mamu nadoplacujem smjestaj u Dom? S obzirom da mama nema ostavine da li to znaci da nece biti troskova popisa i procjene ostavine?

 

3. Tako dobivenom ostatku pribraja se vrijednost svih darova koje je ostavitelj učinio na bilo koji način nekom zakonskom nasljedniku bez obzira nasljeđuje li ostavitelja, pa i darova učinjenih nasljednicima koji se odriču nasljedstva, kao i onih darova za koje je ostavitelj naredio da se ne uračunaju nasljedniku u njegov nasljedni dio.

 

Znaci jedino sto ce se racunati je vrijednost stana kojeg je meni darovala jer nema niceg drugog?

 

4. Tome se pribraja i vrijednost darova koje je ostavitelj u zadnjoj godini svoga života učinio drugim osobama koje nisu zakonski nasljednici, osim manjih uobičajenih darova.

 

Toga nema.

 

(2) Neće se uzimati u ovaj račun te se neće pribrajati vrijednost darova učinjenih za postignuće općekorisnih svrha, kao ni darova koji se na temelju samoga zakona ne uračunavaju nasljedniku u njegov nasljedni dio."

 

Ovaj dio me jako zbunjuje jer ne pise konkretno kakvi su to darovi i o cemu se tocno radi. Dakle kakvi su to darovi za postignuce opcekorisnih svrha - da li tu pripada cinjenica da je mama meni darovala stan da se osigura moje dijete koje je u tom stanu od rodenja?

I koji su to darovi koji se na temelju zakona ne uracunavaju nasljedniku u njegov nuzni dio?

 

Mene najvise zanima da li ce se racunati pocetna cijena stana kada je mama potpisala ugovor o kupnji stana. Taj iznos je zaista jako mali. Da li ce se stan procjenjivati nakon mamine smrti - izuzetno visoki iznos nakon toliko godina plus sto sam ga ja kompletno modernizirala, renovirala, dekorirala, ili kao sto sam vec pitala da li ce se u ostavinu racunati samo iznos kojeg je mama otplatila za stan sve do darovanja?

Bila bi jako zahvalna ako mi mozete konkretnije pojasniti, hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako je mama živa još uvjek je moguće napraviti aneks ugovora s obvezom plaćanja troškova za smještaj u domu kao naknada za darovani stan. na taj način darovni ugovor je u biti ugovor o doživotnom uzdržavanju koji isključuje nasljeđivanje pa i nužni dio.

treba sačuvati sve račune o ulaganju u stan (povečanje vrijednosti)

što se odbija od trenutno procijenjene vrijednosti stana. kao i rate za otkup stana.

od ostatka se može tražiti nužni dio (1/2 od djelakoji bi nasljedio)

sve navedene dokaze treba čuvati i ako bude postavljen zahtjev za nužnim djelom

priložiti dokaze o ulaganju u stan (povečanju vrijednosti),uplate za smještaj u domu.

 

smatram da bi i uplatnicama za dom (ako si upisana kao osoba koja plaća) bilo moguće dokazati da se radi o darovanju s obvezom

tj. ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je između ostaviteljice i jednog od nasljednika sklopljen ugovor koji su ugovorne stranke nazvale ugovor o darovanju prema kojem ostaviteljica daruje nasljedniku stan koji je otkupila kao nosilac stanarskog prava, a nasljednik preuzme obvezu ostaviteljice da će otkupljeni stan otplaćivati kroz vrijeme od xx godina, onda se ne radi o daru koji mora vratiti radi namirenja nužnog dijela,jer se ne radi o raspolaganju imovinom bez naknade.

Županijski sud uBjelovaru, Gž-2212/05-2, od 2. III. 2006..

 

Da potpisali smo Ugovor o darovanju ali nema nije nigdje specificno naglaseno u vezi otplacivanja. Da li se to automatski podrazumijeva s obzirom da je darovan stan koji se otplacivao? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Molim za pomoc. Moj pokojni otac (umro u svibnju 2014), je jos 1998. sklopio Ugovor o darivanju svog stana sa jednom vjerskom zajednicom. s tim da ga on i njegova supruga koriste za zivota. Ona je i dalje u tom stanu, to nije nasa majka.Od Javnog biljeznika kao predstavnika suda smo moja sestra i ja dobili Rjesenje da se ostavina nece raspravljati , jer on nema nekretnine u vlasnistvu. Imamo li mi pravo traziti nas nuzni dio,kako sam shvatila to je 1/4 ,jer je tim darovanjem povrijedjeno nase pravo kao nuznih nasljednika. Kako ide taj postupak. Napominjem da mi zivimo u BIH, dok je pokojni otac zivio u Hrvatskoj i taj stan je u Hrvatskoj.Molim za pomoc.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bojim se da je u ovom slucaju po Vas nepovoljna situacija,

Naime,uracunavanje dara za namirenje nuznog dijela u

odnosu na zakonskog nasljednika

je dopusteno bez obzira kad je darovanje učinjeno, dok su darovi učinjeni osobama koje nisu zakonski nasljednici, samo oni koje im je ostavitelj darovao u zadnjoj godini svog života,a iz vaseg konkretnog slucaja je sasvim jasno kako je darovanje izvrseno nenasljedniku i to 1998.god,znaci ne u zadnjoj godini zivota.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija