Jump to content

svjedok na sudu


Vladimir-Sisak

Preporučene objave

Pozdrav!

 

U kafic u blizini moje kuce, u noci, provalila su neka tri tipa i ukrali neke pive i sta ja znam sta. Ja sam to sve fino gledao i nazvao policiju i opisao pocinitelje. Pocinitelji su uhvaceni u roku od 2 minute. Policiji sam rekao svoje ime, gdje zivim, itd.

Zatim je kod mene dosao gospodin iz policije da uzme izjavu, a nakon toga sam dobio i poziv iz opcinskog drzavnog odvjetnistva da moram takodjer tamo doci i dati izjavu. Nema problema, rekoh.

E sad, pitao sam ih da li cu biti pozvan na sud ili nesto slicno, na sto su oni rekli da me sud moze pozvati, i da ja tamo po zakonu imam duznost otici u svojstvu svjedoka, osim ako nemam neki izuzetno opravdani razlog.

Ja na sud kao svjedok jednostavno ne zelim ići. Ne zelim sebe ni na koji nacin kompromitirati jer sam obavio svoju gradjansku duznost. A pogotovo jer je u slucaju sve kristalno jasno. Znaci, nema dvojbe tko su pocinitelji i sto su napravili. Takodjer, provalnici su visestruki pocinitelji i moralnih skrupula ocito nemaju, i zamjerati im se ne zelim. A kaznu vjerojatno nikakvu nece ni dobiti jer zivimo gdje zivimo.

 

Stoga, mogu li ja kad cu davati izjavu u drzavnom odvjetnistvu reci da ni u kojem slucaju na sud ne zelim ici jer se bojim iz x i y razloga?

Buduci da, budala, nisam rekao da zelim ostati anoniman (jer nisam znao da imam tu opciju), mogu li to sada napraviti naknadno?

Znaci, kada ce se citati moja izjava, ne zelim da se spominje niti moje ime, niti da moram dolaziti na sud. Je li to izvedivo? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po aktualnom ZKP-u, stranke same pozivaju svjedoke pred sud, procijene li da je njihov iskaz relevantan za predmet. Hoće li vas DO pozvati, vidjet ćete (ali imajući u vidu da vas zovu i kod sebe, vjerojatno hoće). Ako se ne bi odazvali njihovu pozivu na sud, a bez opravdana razloga, tada vas poziva sam sud, a ukoliko se ne bi odazvali ni pozivu suda bez opravdana razloga, biti ćete privedeni.

 

Relevantne zakonske odredbe -

 

Čl. 283. st. 3. ZKP-a -

 

"Svaka osoba koja se kao svjedok poziva dužna je odazvati se pozivu, a ako ovim Zakonom nije drukčije propisano, obvezna je i svjedočiti."

 

Čl. 286. st. 1. ZKP-a -

 

"Svjedok nije obvezan odgovarati na pojedina pitanja ako je vjerojatno da bi time izložio sebe ili bliskog srodnika kaznenom progonu, teškoj sramoti ili znatnoj materijalnoj šteti. O tome će tijelo koje vodi postupak poučiti svjedoka."

 

Ako odbijate svjedočiti, može vas se kazniti novčanom kaznom do 50.000,00 kuna, a ako nakon toga i dalje odbijate svjedočiti, protiv vas se može odrediti tzv. disciplinski istražni zatvor u trajanju od mjesec dana.

 

Zaključak - ako vas se pozove, odazovite se i dajte iskaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sad jedino ako ce me zvati sam sudac, ili obrana optuzenika (ne znam tko me sve moze zvati, ne kuzim se u postupak).

 

Može i obrana, a može i sud (doduše restriktivnije), ako procijene vaš iskaz relevantnim.

 

A sto je sa ovom zastitom identiteta? Mogu li je naknadno traziti?

 

U ovom slučaju nisu ispunjeni uvjeti za tzv. ugroženog (zaštićenog) svjedoka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa kako ne mogu naknadno moj iskaz promijeniti u anoniman, svasta...

 

Vlado, ne ide to baš tako kako ste zamislili...

 

Imaju vas evidentiranog, na kraju krajeva poradi vas su krivci i uhvaćeni - kada bi svi građani ovako ispunjavali svoju građansku dužnost, gdje bi nam bio kraj? Možete biti ponosni na sebe.

 

Iako, razumijem što želite reći - da biste mogli imati probleme sa "dečkima", ali obzirom su ukrali pive, pa čak bih i pretpostavio da je riječ o "dječurliji", onda baš i nisu tako opasni kakvima ih vi doživljavate. Ali ukoliko slučajno bude bilo problema, automatski obavijestiti policiju i prijaviti uz navođenje ovih detalja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na razumijevanju. Vjerujte da nisu djecurlija, nego ljudi od kojih 35 godina, i zesci su prijestupnici koliko sam u medjuvremenu iz potpuno pouzdanih izvora cuo. Svejedno, vjerojatno sam pretjerao s ovim sto sam prethodno rekao. No, kako god, misljenja sam da bi svjedok u slucaju u kojem je sve jasno, trebao biti potpuno zasticen i da ga se ne dovodi u nepotrebne neugodnosti. I to je jedini razlog zasto sam "poludio".

Hvala G-man, a ugled ti je u medjuvremenu i povecan za jedan "punat" :)

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz DO-a su rekli da me oni nece zvati, to su mi rekli kad su me nazvali.

Sad jedino ako ce me zvati sam sudac, ili obrana optuzenika (ne znam tko me sve moze zvati, ne kuzim se u postupak).

Možda su pred policijom i DO dali iskaz kojim priznaju djelo pa sud neće trebat vašu izjavu tj.svjedočenje.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na razumijevanju. Vjerujte da nisu djecurlija, nego ljudi od kojih 35 godina, i zesci su prijestupnici koliko sam u medjuvremenu iz potpuno pouzdanih izvora cuo. Svejedno, vjerojatno sam pretjerao s ovim sto sam prethodno rekao. No, kako god, misljenja sam da bi svjedok u slucaju u kojem je sve jasno, trebao biti potpuno zasticen i da ga se ne dovodi u nepotrebne neugodnosti. I to je jedini razlog zasto sam "poludio".

Hvala G-man, a ugled ti je u medjuvremenu i povecan za jedan "punat" :)

Pozdrav!

 

:palac:

 

Pozdrav Vlado...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija