Jump to content

isključivanje supruge kao zakonskog nasljednika bračnim ugovorom?


anonimno

Preporučene objave

Realno bilo bi moguće očekivati da se to može izvesti, jer ugovor je iskaz volje ugovornih strana, pa tako ako su se bračni drugovi dogovorili da u slučaju razvoda ili smrti žena ne dobiva ili nasljeđuje određeni dio imovine, onda bi ta imovina pripala drugim nasljednicima muža (djeci, roditeljima i slično, zavisi od slučaja), no Obiteljski zakon je tu jasan, i kaze da bračni drugovi dijele na jednake dijelove bračnu tečevinu, no smatram da ugovorm se to može izbjeći.

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljedstva i darovi ne ulaze u bračnu tečevinu ! to znači ako neki od supružnika nasljede nešto, ta imovina, ne uzlai u bračnu tečevinu i ne nasljeđuje ju drugi bračni drug ili ta se imovina ne djeli kod brakorazvodne parnice, to je po zakonu.

 

NO i dalje stojim kod tvrdnje da se predbračnim ugovorom jedna ugovorna (bračna) strana može ograničiti u potraživanju u pogledu imovine druge strane ! To je i poanta predbračnog ugovora !!

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro si shvatio !

Obiteljski zakon:

 

Članak 253.

 

(1) Imovina koju bračni drug ima u trenutku sklapanja braka, ostaje njegova vlastita imovina.

 

(2) Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).

 

Evo malo i zakonski, pa da nebu da pricam svakaj !!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljeđuju njegova djeca !!! Npr. muž i žena zajedno u braku steknu kuću i auto, a muž nasljedi od svojih roditelja kuću na moru. Nakon smrti, žena, djeca na jednake djelove dijele, kkuću i auto, dok djeca na jednake dijelove nasljeđuju kuću na moru.

 

A može on to fino i oporukom dati nekom trećem (tada djeca imaju pravo na nužni dio, u samo toj imovini).

 

Žena nema pravo na to jer to nije stečeno "u braku"

 

Zadovoljan odgovorom ?

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čini mi se da je FF u pravu jer bi se inaće imućnije obitelji pribojavale udavati svoje kčerke i sinove. Pa stavi se u poziciju imućnog roditelja, mukotrpno radiš cijeli život i ostaviš vrijednu nekretninu sinu nakon svoje smrti. To skuži neka sponzoruša uda se za tvog sina i hop za 6 mjeseci tvoj sin je počinio suicid, nema dokaza za ubojstvo a ni dokaza za samoubojstvo, presumira se suicid jer njegova supruga servira priću kako je često bio depresivan, i hop sponzoruša postaje bogatija za jednu obiteljsku kuću u centru grada( djece iz braka naravno nije bilo, a sin ti nije imao braće i sestara. Ljudi ubijaju danas za sitne pare a kamoli ne za cijeloukupne ušteđevine i nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.poslovniforum.hr/zakoni/z_naslj01.asp

hi ja sam zapoćeo ovu temu

nasljedni zakon ne definira da li supruga nasljeđuje samo dio braćne stećevine ili sve i suprugovu vlastitu imovinu tj. onu koju je stekao prije braka, i imovinu koju je nasljedio za vrijeme braka koja je po zakonu izuzeta iz braćne stećevine.

Ako supruga nasljeđuje sve skupa s roditeljima onda je cjeli zakon u kurcu jel bi bilo apsurdno da supuga nasljeđuje npr dio nekretnine koju su njegovi roditelji kupili njemu prije njegovovog braka sa suprugom. Tj ono što spada po zakonu u njegovu vlastitu imovinu jer ju je stekao prije braka.

Drugi nasljedni red

 

Ostaviteljevi roditelji i bračni drug

 

Članak 11.

 

(1) Ostavitelja koji nije ostavio potomke nasljeđuju njegovi roditelji i njegov bračni drug.

 

(2) Ostaviteljevi roditelji nasljeđuju jednu polovicu ostavine na jednake dijelove, a drugu polovicu ostavine nasljeđuje ostaviteljev bračni drug.

 

(3) Ako su oba roditelja umrla prije ostavitelja, bračni drug nasljeđuje cijelu ostavinu.

 

(4) Ako iza ostavitelja nije ostao bračni drug, ostaviteljevi roditelji nasljeđuju cijelu ostavinu na jednake dijelove.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Supruga najmanje što mora dobiti jest taj nužni dio ako ga traži - po našem pozitivnom zakonodavstvu. A ti sad ako ju hoćeš učiniti nedostojnom ili sve podijeliti oporukom ili za života to je tvoj izbor. Ili da se ona sama odrekne, ali ne ugovorom nego tek po otvaranju nasljedstva. I to je cijela mudrost. Kod nas ne možeš nekoga ugovorom spriječiti da naslijedi. Takav ugovor je protivan našem zakonodavstvu jer čak i da postoji ne proizvodi nikakve učinke jer je zakon bio jako precizan.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da možeš. Ako je zakon za nekoga rekao da je zakonski nasljednik, onda se to Bog dragi ne može ni sa kime dogovoriti nešto tipa: "E, ajde ti meni potpiši da ti nećeš biti zakonski nasljednik, tko j...e zakon, mi ćemo se dogovorit da to nije tako." To nije pravo s kojima stranke mogu slobodno raspolagati.

Ali još uvijek ti ta bestija od žene- samo na njen zahtjev! - može ako ništa nije dobila dobiti taj minimum nužni dio jer ti je ipak bila žena, kakva takva, i ona spada u prvi nasljedni red. Prvi, dakle.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

o.k postavio sam vrlo jednostavno i teoretsko pitanje koje se može odgovoriti samo sa da i ne, ak ne znate ljudi nemojte baljezgat!!

 

Dakle nasljeđuje li supruga nakon smrti supruga njegovu vlastitu imovinu tj. onu koja je stećena prije braka i stoga izuzeta iz braćne stećevine, koja mu je darovana darovnim ugovorom ili dana u nasljedstvo???

 

da ili ne?

 

Želim da mi na pitanje odgovori netko tko je ili pravnik ili pouzadano zna iz prakse.

F.F kaže da ne nasljeđuje, da ćujem dalje ekipu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako pobijati ugovor koji je osoba vlastoručno potpisala i to ga je potpisala 10 god prije smrti muže ? svi rokovi su protekli a i potpisala je svojevoljno !?

Kako pobijati slobodnu volju stranaka ? I da se razmemo, zeni se ne iskljujuje pravo na nasljeđivanje, koje je zakonsko, nego se raspolaže sa imovinom !! i to prije braka ili za vrijeme braka.

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ej čovječe !!!!

 

govorimo o ugovoru !! papirnatom nečemu, potpisanom i ovjerenom ! kak se dokazuje ?? gledanjem u ugovor - papir !! tako se dokazuje !

 

onaj ko ima interes će donjeti taj ugovor i bude rekao ova imovina ne ulazi u nasljednu masu za sve već nju nasljeđuju samo , npr. djeca !! a ne žena, ona nasljeđuje ostalu imovinu !

 

tako se to dokazuje !!

 

Ili da nacrtam?

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljednog se prava možeš odreći tek po smrti ostavitelja. Znači žena se ne može odreći toga da bude zakonski nasljednik barem dok je muž živ. Kako god oni u braku uredili odnose, pa makar to stavili i na papir, ona je još uvijek nasljednik, i to nužni, prvi red. A to vuče određene posljedice- ugovor ne može odrediti da mi ne pripada nužni dio (jer je nužni dio moje nasljedno pravo i tada bih se ja trebao odreći svog nasljednog prava, a to mogu tek po smrti ostavitelja) kad zakon kaže da na svaki način mogu tražiti taj nužni dio ostaviteljeve imovine (ne moje, već njegove) - osim ako se ne odreknem svojstva nasljednika po njegovoj smrti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ti očito ne kužiš kaj pišem niti ja a bome niti kaj sam pišeš !

 

Nitko ne govori da se bi žena odrekla prava biti nasljednica !! Ona je nasljednica !! Ona dobrovoljno PRISTAJE da određena imovina ne ulazi u ostavinsku masu !!! Ona će i dalje biti nasljednica prvog nasljednog reda, samo neka imovina neće ući u ostavinsku masu !! A toga se ona može odreći. Prije sklapanja braka ili za vrijeme braka. Ostalu imovinu koju muž i /ili bračni drugovi zajedno imaju uredno ulaze u ostavinsku masu i ona ju nasljeđuje po zakonu o nasljeđivanju !!

 

si sada razmel ? ne odriće se ona zakona i prava da bude nasljednica, ona PRISTAJE da neka IMOVINA ne ulazi u ostavinsku masu nakon smrti supruga !!

 

Koliko još treba objašnjavati ? :-o

 

FF

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema ona šta pristati da neka imovina uđe u ostavinsku masu ili ne- to može samo ostavitelj i to svojim raspolaganjima tj. darovima ili raspodjelom imovine za života. Tu mu njegova supruga ne igra ulogu. A što se tiče ostavinske mase - ona je imovina ostavitelja (njegova jel) a tu njegovu imovinu nasljeđuju svi zakonski nasljednici (pogotovo nužni), i to na isti način i jednako. Nije moguće da se muž i žena mimo zakona dogovore kako će tko nasijediti i što. Imovina je jedna jedina - i ako žena ne želi naslijediti može se odreći tog svog dijela tek po smrti ostavitelja, ne prije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaključak: čak i da ostavitelj podijeli svu svoju imovinu za života i da žena na to i pristane, ona još uvijek može tražiti taj svoj minimum nužni dio. Tim nužnim dijelom se ne može raspolagati, a on se sastoji od razlomka , a ne od određene kuće ili auta. Žena mora ako želi, dobiti taj minimum nužni dio, no matter what.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Žena se može odreći pojedine kuće ili šta ja znam, ali ne i svog nužnog dijela koji njoj po zakonu pripada (barem dok je ostavitelj živ). Kad ostavitelj umre, žena može reći, eto ne treba mi ni taj nužni dio koji bi lagano mogao biti i pravo na dio te kuće ili šta ja znam, ako je ostavitelj raspolagao više nego što je smio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Opet. Žena ako želi mora dobiti dio osobne imovinske mase ostavitelja - onoga što je bilo baš njegovo- ako traži nužni dio. I toga se ona ne može odreći dok je on živ. Nije moguće da ugovore da njoj ništa od onoga što je njegovo ne pripadne kad on umre- jer je to nelegalno. Ona to može učiniti tek kad on umre- baš zato što ima pravo na nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jel ima ovdje barem jedan pravnik? Uostalom kaj se ja zamaram, prenjet ću svoja dava stana u centru zg na bratovo ime a kad dobijem nasljedstvo odreći ću ga se u korist brata koji je neženja i nadam se da će ostat do kraja, tak da ću formalno imat o kn imovine, pa onda moja supruga nasljeđuje od mene kitu labudovu.

Jebem ti takav nasljedni zakon, pa kaj je sa onim starim dobrim rimskim obiteljski fideikomisima, gdje se obiteljska imovina mogla samo prenašati na potomke i krvne srodnike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi jasno zašto toliko komplicirate.. :-?

 

Rješenje je jednostavno:

ostavite si ta dva stana, ne prepisujete ni na koga, a ženu date drugome ili ju pustite na slobodu, pa ona neće naslijediti ni tu **** labudovu koju ste joj namijenili...

 

Ne budite sigurni da Vam brata neće "zaskočiti" kakva žena željna nasljedstva, i zalud Vam posao...

 

P.S.

Nisam mogla neodreagirati...Sorry!!

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja ne neznam kaj je vama, ne može se nešta isključivati iz ostavinske mase ugovorom, ostavinska masa je sve ono što je ostavitelj imao u trenutku smrti.

A Bračni ugovor je pravni posao koji regulira samo odnos između tih ugovornih strana u pogledu podjele bračne stečevine, ako dođe do brakorazvoda.

Ali isti taj ugovor može se koristiti na način da se u oporuci objasni da je tim ugovorom žena namirena za svoj nužni dio i onda se preostala imovina raspodjeli prema želji oporučitelja

Malo više povezivanja nebi štetilo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Nisam mogla odoljeti pa se, evo, uključujem u ovu raspravu.

 

Treba razlikovati neke stvari.

 

1. U braku se razlikuje zajednička imovina i vlastita imovina svakog bračnog druga. Bračni drugovi mogu slobodno ugovoriti što to čini posebnu imovinu svakog od njih. U slučaju razvoda braka, dijeli se bračna stečevina, a svaki bračni drug zadržava vlastitu imovinu. Što se tiče bračne stečevine, zakonska presumpcija je da su na njoj bračni (i izvanbračni) drugovi suvlasnici na jednake dijelove. Bračnim ugovorom mogu drugačije odrediti.

Toliko o bračnoj stečevini i posebnoj imovini.

 

2. Kada netko umre, njegova imovina (dakle i vlastita imovina i udio u bračnoj stečevini) predstavlja ostavinu i prelazi na nasljednike. Po zakonu supruga i djeca nasljeđuju ostavitelja na jednake dijelove. Ako nema djece, nasljeđuju pola supruga, pola roditelji. Ako roditelji nisu živi, supruga nasljeđuje SVE!!! (braća i sestre ne dijele ostavinu sa suprugom). Supruga se može odreći nasljedstva i u tom slučaju ne nasljeđuje.

 

3. Oporukom se može ostaviti imovina nekom drugom, međutim, supruga ima pravo na nužni dio (koji iznosi polovicu zakonskog dijela).

 

Ali tebe vjerojatno zanima kako spriječiti suprugu da naslijedi onaj dio imovine koji je za trajanja braka predstavljao tvoju vlastitu imovinu.

To se ne postiže bračnim ugovorom.

 

Da bi se suprugu izbjeglo, može se s nekim trećim zaključiti ugovor o doživotnom uzdržavanju, prema kojem ćeš ostaviti svoju imovinu kome ti želiš, pod uvjetom da te taj doživotno uzdržava. Vlasništvo se prenosi nakon smrti. Kod ugovora o doživotnom nitko nema pravo na nužni dio. Međutim, tu je problem- tebi, pretpostavljam ne treba uzdržavanje ni nečija pomoć, pa bi ti to netko mogao pobijati kao fiktivan ugovor.

 

Međutim, postoji mogućnost iz čl. 134. Zakona o nasljeđivanju da se ti i supruga sporazumijete o odricanju od nasljedstva koje nije otvoreno. To je inače iznimka od pravila da se ne može odreći od nasljedstva koje nije otvoreno. Ovakav sporazum bi morao biti u formi javnobilježničkog akta ili solemniziranirane privatne isprave ili ovjeren po sucu općinskog suda. U praksi nisam još susrela ovakav sporazum, ali kad ga zakon propisuje, onda nema zapreke da se on i sastavi. Štoviše, to je jedina mogućnost da se tvoja supruga odrekne nasljedstva za tvog života.

 

Eto, sorry ako sam udavila ljude ovim pričama, ali jednostavno, kad sam pročitala neke komentare na ovu temu, nisam mogla ne reagirati.

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što reći, i je i nije nepravedno. Sve ovisi o konkretnom slučaju. Ako su npr. bračni drugovi proživjeli 30, 40 i više godina zajedno, zajedno stjecali, onda i nije nepravedno da preživjeli bračni drug sve naslijedi. Pravednije nego da dijeli s pokojnikovom braćom i sestrama ili, još bolje, nećacima, koji se samo najednom pojave.

Međutim, ako se neka sponzoruša bogato uda, za nekog kome su roditelji ostavili silan imetak, ne mrdne ni prstom da se imovina uveća, muž umre, tada je doista nepravedno da ona naslijedi sve, a da braća i sestre pokojnog s tim nemaju veze.

No, kao što je rekao moj uvaženi prethodnik na ovom forumu, zato postoji oporuka i tu mogućnost treba koristiti.

Oporuka nije rezervirana za nemoćne starce koji osjećaju da im je kraj bilizu. Svakome tko ima bilo kakvu imovinu, bez obzira koje dobi bio, posebno u ovakvim delikatnim obiteljskim i rodbinskim situacijama, pametno je napraviti oporuku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Molim savjet.Ja sam u braku, imam djete od 13 godina, a mužu neka žena prijeti da ima njegovo dijete, ali ništa ne poduzima.

Ja sada kupujem stan i želim zaštititi svoje dijete od eventualnih neugodnosti u budućnosti.Mislila sam od supruga tražiti da potpiše ugovor kojim se odriče prava vlasništva na tom stanu.Je li to moguće?Molim vas savjetujte mi što da radim.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo objašnjenje!

 

Bračnim ugovorom se može sporazumjeti da bračni drugovi ne stječu zajednički imovinu koju steknu radom u braku, već da svatko zadržava svoju posebnu imovinu.

Dakle, ono što je stečeno nasljedstvom i darovanjem uvijek predstavlja posebnu imovinu jednog od bračnih drugova, a posebna imovina ostaje i sve ono što je jedan od njih imao prije braka.

Ono što supružnici steknu radom za vrijeme trajanja braka je po zakonu zajednička imovina koja se dijeli na dva jednaka djiela, ali se ugovorom može odrediti drugačije. - Ti ugovori su bračni ugovori, te se može sporazumjeti da svatko zadržava svoju imovinu, ili da neka imovina ostaje od jednog od njih i sl.

Podjela imovine je bitna kod rastave braka ili ako netko od njih umre.

Naime, bračni ugovor ne isključuje iz nasljeđivanja drugog supružnika, već samo određuje što se nasljeđuje!

Primjer:

Muž i žena su imali stan i vikendicu. Stan je bio posebna imovina muža, dok je vikendica bila posebna imovina supruge.

Tako ako je umro suprug koji je bio vlasnik stana, onda nasljednici /npr. žena i djeca/ nasljeđuju vlasništvo tog stana na jednake dijelove. Vikendica ostaje posebna imovina supruge i ne ulazi u stvari koje se nasljeđuju iza smrti muža.

 

U obrnutom slučaju, ako umre supruga, onda muž i djeca nasljeđuju vikendicu na jednake dijelove, dok stan ostaje posebna imovina supruga.

 

Nemojte mješati stjecanje imovine za vrijeme trajanja bračne zajednice i pravo na nasljeđivanje. Ipak su to različite stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ako u barku nije bilo djece onda nasljeđuju po pola bračni drug umrlog i njegovi roditelji.

je napisao:

Čini mi se da je FF u pravu jer bi se inaće imućnije obitelji pribojavale udavati svoje kčerke i sinove. Pa stavi se u poziciju imućnog roditelja, mukotrpno radiš cijeli život i ostaviš vrijednu nekretninu sinu nakon svoje smrti. To skuži neka sponzoruša uda se za tvog sina i hop za 6 mjeseci tvoj sin je počinio suicid, nema dokaza za ubojstvo a ni dokaza za samoubojstvo, presumira se suicid jer njegova supruga servira priću kako je često bio depresivan, i hop sponzoruša postaje bogatija za jednu obiteljsku kuću u centru grada( djece iz braka naravno nije bilo, a sin ti nije imao braće i sestara. Ljudi ubijaju danas za sitne pare a kamoli ne za cijeloukupne ušteđevine i nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da baš i nije tako.

U slučaju da je ostavitelj ostavio bračnog druga i jednog roditelja, dok je drugi roditelj umro prije ostavitelja imovina se dijeli tako da pola ide bračnom drugu, a pola nadživjelom roditelju (članak 11. stavak 5. Zakona o nasljeđivanju).

Ukoliko je jedan roditelj umro prije ostavitelja, njegov dio nasljeđuju njegova djeca (ostaviteljeva braća i sestre)-po načelu reprezentacije, jedino u slučaju da ostavitelj nije ostavio bračnog druga (članak 12. stavak 1. Zakona o nasljeđivanju).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 11.

 

(1) Ostavitelja koji nije ostavio potomke nasljeđuju njegovi roditelji i njegov bračni drug.

 

(2) Ostaviteljevi roditelji nasljeđuju jednu polovicu ostavine na jednake dijelove, a drugu polovicu ostavine nasljeđuje ostaviteljev bračni drug.

 

(3) Ako su oba roditelja umrla prije ostavitelja, bračni drug nasljeđuje cijelu ostavinu.

 

(4) Ako iza ostavitelja nije ostao bračni drug, ostaviteljevi roditelji nasljeđuju cijelu ostavinu na jednake dijelove.

 

(5) Ako je jedan ostaviteljev roditelj umro prije ostavitelja, dio ostavine koji bi mu pripao da je nadživio ostavitelja nasljeđuje drugi roditelj.

 

Ostaviteljeva braća i sestre i njihovi potomci

 

stavak 5. ne znači ono što ste napisali dakle neovisno o bračnom drugu važi načelo reprezentacije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Novi ZN razlikuje slučajeve kad je ostavitelj ostavio bračnog druga od onih kad nije ostavio bračnog druga, a jedan ili oba roditelja su umrla prije ostavitelja. Razlikuju se sljedeći slučajevi:

a) Ostavitelj je ostavio bračnog druga, a oba su roditelja umrla prije ostavitelja - primjenjuje se načelo priraštaja. Cijelu ostavinu tada nasljeđuje bračni drug (čl. 11/3 ZN). Ovo se pravilo primjenjuje neovisno o tome što roditelji ostavitelja imaju potomke. Već sama činjenica da je ostavitelj ostavio bračnog druga, isključuje primjenu načela predstavljanja, pa krvni srognici ostavitelja u pobočnoj liniji (braća i sestre i njihovi potomci) nisu zakonski nasljednici.

 

b) Ostavitelj je ostavio bračnog druga, a jedan roditelj je umro prije ostavitelja - primjenjuje se načelo priraštaja. Dio ostaviteljevog ranije umrlog roditelja prirasta drugom roditelju (čl. 11/5 ZN). Tada roditelj koji je nadživio ostavitelja nasljeđuje polovicu ostavine, a bračni drug nasljeđuje drugu polovicu. I ovo se pravilo primjenjuje neovisno o tome što umrli roditelj ima potomke. Dovoljno je da je ostavitelj ostavio bračnog druga da bi roditelju koji je nadživio ostavitelja prirastao dio ranije umrlog roditelja ostavitelja. Ni tada dakle, krvni srodnici ostavitelja u pobočnoj liniji nisu zakonski nasljednici.

 

c) Ostavitelj nije ostavio bračnog druga, a oba su roditelja ili jedan od roditelja umrli prije ostavitelja-primjenjuje se načelo predstavljanja (čl. 12). Ako je jedan roditelj umro prije ostavitelja, dio ostavine koji bi mu pripao da je nadživio ostavitelja naslijedit će njegova djeca, tj. ostaviteljeva braća i sestre, unuci i praunuci i njihovi daljni potomci po pravilima kad ostavitelja nasljeđuju djeca i ostali potomci (čl. 12/1 ZN). Ako su oba roditelja umrla prije ostavitelja, dio ostavine koji bi svakome od njih pripao nasljeđuju potomci roditelja po istim pravilima kao kad je prije ostavitelja umro samo jedan roditelj. (čl. 12/2)"

 

CITAT IZ KNJIGE "NOVO NASLJEDNOPRAVNO UREĐENJE", dio Dr. sc. Tatjana Josipović: Nasljeđivanje na temelju zakona, str. 50-51

 

 

Dakle, čl. 11. st. 5. ZN - načelo priraštaja, ukoliko su živi bračni drug i jedan roditelj (pola nasljeđuje bračni drug, drugu polovicu preživjeli roditelj)

 

čl. 12. st. 1. ZN - načelo predstavljanja, ukoliko ostavitelj nije ostavio bračnog druga, a jedan roditelj je živ, dok je drugi umro prije ostavitelja (jednu polovicu nasljeđuje jedan roditelj, drugu polovicu potomci umrlog roditelja).

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 15 godina kasnije...

Po zakonu nemate pravo. Dogovorno se to da riješiti ili kroz bračni ugovor ili ugovor o darovanju (ali jasno, suprug mora pristati na to).

Imala biste pravo na polovicu ulaganja učinjenih u kuću, iako i po tom pitanju postoji jedna presuda VSRH-a, koja govori suprotno (zavisi točno o kakvim bi se ulaganjima radilo, velikim ili onim uobičajenim).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija