Jump to content

dijeljenje kuće


Potočnica

Preporučene objave

Sa suprugom živim u kući njegovih roditelja. Kuća ima tri stana, suprug ima dva brata.

 

Treći brat sa obitelji živi na drugoj adresi i nema interesa za kuću roditelja.

 

E sad, kuća je nedovršena (legalizacija, fasada, okoliš...) i trebat će u nju još dosta uložiti (uz ostalo što smo već uložili), u ćemu taj treći brat nije i ne želi uopće sudjelovati. Kuća je trenutno pod hipotekom zbog kredita, al će se isti uskoro otplatiti, pa će biti u vlasništvu suprugovih roditelja.

 

 

Zanima me slijedeće - kako, na koji način mogu najbolje zaštititi svoja ulaganja u kuću?

S obzirom da ćemo teret ulaganja najviše podnijeti suprug i ja, te jedan njegov brat, mislila sam da se dva stana odmah predaju u vlasništvo suprugu i njegovom bratu, tako da treći brat, jednog dana, dobije pravo na samo trećinu jednog stana, a ne na trećinu cijele kuće.

 

Također, nije da planiram, al moram i o tome voditi brigu - radi se o velikim iznosima i ne želim izvisiti u slučaju rastave.

 

Što bi bilo najbolje i najpametnije napraviti?

 

 

 

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sa suprugom živim u kući njegovih roditelja. Kuća ima tri stana, suprug ima dva brata.

 

Treći brat sa obitelji živi na drugoj adresi i nema interesa za kuću roditelja.

 

E sad, kuća je nedovršena (legalizacija, fasada, okoliš...) i trebat će u nju još dosta uložiti (uz ostalo što smo već uložili), u ćemu taj treći brat nije i ne želi uopće sudjelovati. Kuća je trenutno pod hipotekom zbog kredita, al će se isti uskoro otplatiti, pa će biti u vlasništvu suprugovih roditelja.

 

 

Zanima me slijedeće - kako, na koji način mogu najbolje zaštititi svoja ulaganja u kuću?

S obzirom da ćemo teret ulaganja najviše podnijeti suprug i ja, te jedan njegov brat, mislila sam da se dva stana odmah predaju u vlasništvo suprugu i njegovom bratu, tako da treći brat, jednog dana, dobije pravo na samo trećinu jednog stana, a ne na trećinu cijele kuće.

 

Također, nije da planiram, al moram i o tome voditi brigu - radi se o velikim iznosima i ne želim izvisiti u slučaju rastave.

 

Što bi bilo najbolje i najpametnije napraviti?

 

 

 

Hvala na odgovoru!

 

Mislim da je dobro što sada razmišljate o svojim pravima vezano za roditeljsku kuću vašeg supruga,jer kada dođe do problema,vjerujte mi da nemate nikakvih prava,bar mene još nitko nije uputio u moja prava i prava djece u situaciji koja je ista kao Vaša.

Jedino mi nije jasno kako ste mogli podići hipotekarni kredit ako Vam kuća nije legalizirana?

 

Sretno i pametno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čuvaj sve dokaze o ulaganju u tuđu nekretninu.

za ulaganja tražiti pismeno odobrenje vlasnika nekretnine.

 

s slučaju problema koje navodite imali bi pravo od vlasnika tražiti povrat 1/2 uloženoga u nekretninu radi povećanja vrijednosti.

 

ali najbolje bi bilo da ulažete u svoju nekretninu. na tom nebi puno izgubili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@sophy: Suprugovi su roditelji dizali kredit i ne znam kako su uspjeli dobiti hipotekarni kredit, dio kuće je bio legalan, s dozvolama, pa valjda za taj dio.... stvarno ne znam.

 

@bovu: hvala na savjetima!

 

 

Žao mi je jer sam, čini se, pogrešno, točnije površno, prezentirala problem - na žalost, trenutno stvarno nemamo uvjeta ulagati u vlastitu nekretninu i ova je kuća za sada sve što imamo (i nemamo u isto vrijeme :D - e, sad, kada bi stan bio naš, mogli bi ga rentati ili prodati i na taj način doći do vlastite nekretnine). Od mojih strahova da ću možda biti zakinuta, veći je problem to što sada sve stoji na mjestu jer se braća i roditelji ne mogu dogovoriti (ja sam najmanje bitan faktor u cijeloj priči) - kuća je bez fasade, što znači veće troškove za grijanje/hlađenje, a da ne pričam o vlazi koja probija i zbog koje stvari unutar kuće polagano propadaju. Mislim da je moj prijedlog prilično fer jer ipak trećeg brata ne ostavlja praznih ruku, ali daje više prava i slobode (i poticaja) onima koji su voljni i spremni u tu kuću ulagati.

 

Prije no što im iznesem prijedlog moram znati kako to ide.

 

Ako ćemo od roditelja otkupljivati stan - nismo ništa napravili. Da li nam oni mogu darovati dio kuće? Da li se na to plaća nešto, porez i sl? Postoji li neka treća solucija? Da li treba kuću prvo etažirati? Gdje se trebamo javiti ako pristanu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija