Jump to content

Kako dalje u ostavinskom postupku?


sister

Preporučene objave

Poštovani,

u ostavinski postupak koji se vodi za moju baku uključeni su moj ujak i majka. Majka je lošeg psihičkog zdravlja za što ima dijagnozu i prima lijekove no nije lišena poslovne sposobnosti i sve po punomoći prepušta da odradim ja jer se ne može nositi sa time, a ja ne znam dovoljno pa trebam savjete.

 

Dijeli se imovina koja uključuje kuću cca 45m2 i dvorište cca 2500m2. Održano je prvo ročište ostavinske rasprave na kojoj je moj ujak na temelju naputka svog odvjetnika izjavio da se ne slaže s podjelom 1/1 jer je uložio značajna novčana sredstva u dogradnju i preuređenje nekretnine i zahtjeva 2/3 nekretnine, a mami nudi 1/3. Ujak je ulagao no smatramo da to nije 1/3 imovine. On ima račun samo na cca 10 000 kn no navodi da ima puno svjedoka. U razdoblju ratnog stanja baka i djed živjeli su s njim u kući njegove bivše supruge cca 2 godine te su po povratku u selo s njim potpisali Ugovor o uzdržavanju no nakon 4 mjeseca baka je Ugovor raskinula jer ujak nije davao za uzdržavanje. Zadnjih 7 godina baku sam obilazila isključivo ja.

Ponudu o podjeli u omjeru 60:40 ne prihvača jer to smatra nerealnim. S obzirom da je situacija meni bila nova i nepoznata jer do tada ujak ništa nije spomenuo dobili smo odgodu ostavinskog postupka.

 

Zanima me dalji postupak kod javnog bilježnika.

 

Koliko iznosi nužni dio moje majke? Je li ta 1/3 ujedno i ono što njoj zakonski svakako pripada?

 

Tko radi procjenu imovine? Trebam li ja to napraviti, kako (tko to radi) i kada tj. moram li imati tu informaciju za sljedeće ročište?

 

S obzirom na to da po zadnjoj informaciji ujak želi ostati u bakinoj kući i isplatiti majku, ide li vezao uz to neki zapis u rješenje kod javnog bilježnika? Isplaćuje li on polovicu iznosa koji sada napravi procjenitelj i koji ulazi u neku zabilježbu?

 

Budući da sam ja tražila odgodu kod javnog bilježnika snosim li ja tj. majka sve troškove j. bilježnika ili se oni dijele?

 

Mogu li troškovi majke kod j. bilježnika biti umanjeni s obzirom na to da majka plaća svoje udomiteljstvo CZSS-u na što ide njena kompletna mirovina?

 

Može li se majka samoinicijativno odreći 10% svog dijela imovine u korist brata? Treba li to onda samo izreći kod javnog bilježnika pri donošenju izjave ili je to poseban proces?

 

Što trebam napraviti nakon što javni bilježnik donese rješenje?

 

 

 

Ukoliko bi uslijedila parnica..

 

Mogu li realan temelj za podjelu imovine 2/3 u korist ujaka biti izjave svjedoka?

 

S obzirom na to da bi majka imala pravo zatražiti besplatnu pravnu pomoć, što ta pomoć uključuje tj. jesu li pokriveni svi troškovi odvjetnika i suda ili samo dio?

 

Je li ta činjenica da sam isključivo ja posjećivala baku (u mamino ime) i na neki način brinula za nju zadnjih 7 godina relevantna budući da se ujak poziva na to da se brinuo za nju?

 

P.S. Isprike na dugom postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

u ostavinski postupak koji se vodi za moju baku uključeni su moj ujak i majka.

zakoniti nasljednici prvog nasljednog reda(nuzni nasljednici)

Majka je lošeg psihičkog zdravlja za što ima dijagnozu i prima lijekove no nije lišena poslovne sposobnosti i sve po punomoći prepušta da odradim ja jer se ne može nositi sa time,

potpuno zakonito da zastupate majcin pravni interes.

 

moj ujak na temelju naputka svog odvjetnika izjavio da se ne slaže s podjelom 1/1

njegov problem(greskom ste upisali 1/1,a mislili 1/2)

jer je uložio značajna novčana sredstva u dogradnju i preuređenje nekretnine

to treba i dokazati ali u nekom drugom postupku

i zahtjeva 2/3 nekretnine, a mami nudi 1/3.

nije u poziciji da nudi

Ujak je ulagao no smatramo da to nije 1/3 imovine.

nemora te ovu cinjenicu uopce iznositi

te su po povratku u selo s njim potpisali Ugovor o uzdržavanju no nakon 4 mjeseca baka je Ugovor raskinula jer ujak nije davao za uzdržavanje.

ovu cinjenica je nebitna u pogledu nasljedjivanja

Koliko iznosi nužni dio moje majke?

jedna polovina od zakonskog dijela,sto znaci 1/4-ina

Je li ta 1/3 ujedno i ono što njoj zakonski svakako pripada?

zakonski je 1/2

Tko radi procjenu imovine?

ovlasteni vjestak

Trebam li ja to napraviti,

u ovom slucaju NE

S obzirom na to da po zadnjoj informaciji ujak želi ostati u bakinoj kući i isplatiti majku,

ako majka pristane na isplatu,buduci da se tako nesto moze uciniti i nakon okoncanja ostavinskog postupka.

snosim li ja tj. majka sve troškove j. bilježnika ili se oni dijele?

troskovi se dijele

Mogu li troškovi majke kod j. bilježnika biti umanjeni s obzirom na to da majka plaća svoje udomiteljstvo CZSS-u na što ide njena kompletna mirovina?

vrijedi predloziti,nista negubite

 

Može li se majka samoinicijativno odreći 10% svog dijela imovine u korist brata?

moze,u biti se radi o ustupanju odredjenog dijela

Treba li to onda samo izreći kod javnog bilježnika pri donošenju izjave

da

 

Što trebam napraviti nakon što javni bilježnik donese rješenje?

Ako ste zadovoljni,sacekati pravomocnost rjesenja,nakon cega slijedi provedba rjesenja

kroz zemljisne knjige i katastar

Ukoliko bi uslijedila parnica..

 

Mogu li realan temelj za podjelu imovine 2/3 u korist ujaka biti izjave svjedoka?

ujak eventualno može podignuti tužbu kojom će tražiti da mu se isplati vrijednost onoga što je uložio. Takav postupak i njegov ishod ovisit će o postojanju materijalnih dokaza i svjedočenja o takvom ulaganju. Bez obzira na mogućnost da podigne takvu tužbu, Vaš ujak ne može utjecati na to da mu se poveća veličina njenog suvlasničkog dijela, odnosno ne može Vama oduzeti Vaš suvlasnički dio.

 

S obzirom na to da bi majka imala pravo zatražiti besplatnu pravnu pomoć, što ta pomoć uključuje tj. jesu li pokriveni svi troškovi odvjetnika i suda ili samo dio?

troskovi odvjetnika i neki sudski troskovi koje bi vas sud oslobodio po vasem prijedlogu ali ne i troskovi suprotne strane ukoliko bi parnicu izgubili.

 

Je li ta činjenica da sam isključivo ja posjećivala baku (u mamino ime) i na neki način brinula za nju zadnjih 7 godina relevantna budući da se ujak poziva na to da se brinuo za nju?

nije od uticaja

 

P.S. Isprike na dugom postu.

sa srecom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija