Jump to content

Vip ovrha stara 14 godina


miica_bla

Preporučene objave

Pozdrav, naime kako pise u naslovu teme stigla mi je ovrha od vipa iz 2000. god. Navodno ne plaćeni računi nastali su listopad, studeni i prosinac 2000. god. Odvjetnik od vipa upucuje prijedlog za ovrhu na opcinski sud 26.10. 2001 god. Sud donosi rjesenje o ovrsi 26.3.2002 god. To sve stize na moju adresu 20. 3. 2014. Sigurna sam da su svi ti racuni placeni, ali nemam dokaza jer je proslo 14 godina i svi oresci su davno baceni. Upucujem prigovor u kojem sam napisala da opovrgavam dugovanje u cjelosti, dasu racuni placeni, te da u zakonu stoji da je zastara na telekomunikacijske racune jedna goddina, odresci su cuvani cca dvije godine te nakon toga baceni, te da su mi rjesenje ili opomenu poslali u roku te dvije godine bila bih u mogucnosti dokazati da je sve to placeno. nakon cca 3mj dolazi mi da moram platiti pristojbu sudsku, uredno to placam, te mi sada dolazi poziv za sud te tuzba njihovog odvjetnika, u kojojj stoji da odbacuju mooj prigovor jer smatraju da time zelim otegnuti placanje duga te su mi poslali kopije mog ugovora sklopljenog 1999. godine te uplatnice. Traze da napisem odgovor na tuzbu i imam zakazano rociste 20.10. 2014. Molim neki savjet jer sam luda od toga svega. Cak bi bila i platila, naime rijec je o nekih 1000 kn, ali mi princip jednostavno ne da jer smatram to totalnim apsurdom. i da, tih 1000 kn je sve bez kamata koje ce mi visestruko uvecati iznos radi tude greske. Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na prijedlogu za ovrhu je žig javnog bilježnika sa datumom kad je prijedlog za ovrhu primljen.

ako je duhg iz 1999. a prijedlog za ovrhu primljen od 2001.i dalje (prošl više od godinu dana od dospjeća računa i prijedloga za ob+vrhu) natupilaje zastara pšotraživanja duga.

na zastaru se mraš pozvati. na zastaru sud ne pazi po službenoj dužnosti.

ako se u očitovanju na tužbu pozoveš na zastaru nećeš pogriješiti(mogu samo utvrditi da zastare nema). na zastaru se možeš pozvati i na prvoj raspraviali od suda traži da pozivanje na zastaru unese u zapisnik.

na kojem sudu se vodi postupak (zbog ugovortene nadležnosti suda)-.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, pretplata je 1999. ugovorena, ti navodno neplaceni racuni su 10,11,12 mj 2000, ovom za 10 mjje dospijece bilo 22.11. 2000, a prijedlog za ovrhu je zaprimljen na opcinski sud( tada su jos sudovi vodili ovrhe,a ne javni biljeznici) 23.10.2001. , takoda nema te zastare po racunima. postupak se vodi na opcinskom sudu u rijeci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zastare nema, a dokaza o plaćanju više nemate. O "ažurnosti" OS u Rijeci neću, prosurfajte malo ovdje na Forumu, pa ćete vidjeti da ima brdo ljudi sa ovakvim predmetima, gdje će zahvaljujući neradu pojedinih sudaca, morati platiti kamate koje višestruko premašuju glavnicu.

 

G-man, isti slučaj je i kod mene. Angažirao sam odvjetnika i on mi tvrdi da je nastupila apsolutna zastara jer je od donošenja pravomoćne presude do danas prošlo više od 10 godina.

 

Da li je to točno?

 

U međuvremenu su me iz t-com odvjetništva pozvali na nagodbu, što mi je isto čudno.

Što napraviti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To nije baš isti slučaj kao prethodni.

 

Naime, u slučaju da je u vašem predmetu doista donesena pravomoćna presuda/rješenje suda i od datuma pravomoćnosti je prošlo više od 10 godina, a u međuvremenu nije od strane ovrhovoditelja mijenjano sredstvo ovrhe - nastupila je zastara, slažem se.

 

Međutim, u ovom prethodnom primjeru imate situaciju da je prijedlog za ovrhu primljen na sud 2001. i onda sve do eto 2014. nema odluke suda, već postupak traje, a za vrijeme trajanja postupka zastara ne teče. I sada, tek u 2014. dolazi prvostupanjsko rješenje suda, stoga će tek po pravomoćnosti ovog rješenja početi teći 10-godišnji rok zastare po pravomoćnim odlukama suda.

 

Vi morate u svom predmetu provjeriti kada je datum dospijeća vaše obveze, kada je podnesen prijedlog za ovrhu i kada je doneseno pravomoćno rješenje/presuda suda. Prva dva datuma bitna su za onaj jednogodišnji rok zastare, a posljednji datum je bitan za ovaj 10-godišnji rok zastare.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To nije baš isti slučaj kao prethodni.

 

Naime, u slučaju da je u vašem predmetu doista donesena pravomoćna presuda/rješenje suda i od datuma pravomoćnosti je prošlo više od 10 godina, a u međuvremenu nije od strane ovrhovoditelja mijenjano sredstvo ovrhe - nastupila je zastara, slažem se.

 

Međutim, u ovom prethodnom primjeru imate situaciju da je prijedlog za ovrhu primljen na sud 2001. i onda sve do eto 2014. nema odluke suda, već postupak traje, a za vrijeme trajanja postupka zastara ne teče. I sada, tek u 2014. dolazi prvostupanjsko rješenje suda, stoga će tek po pravomoćnosti ovog rješenja početi teći 10-godišnji rok zastare po pravomoćnim odlukama suda.

 

Vi morate u svom predmetu provjeriti kada je datum dospijeća vaše obveze, kada je podnesen prijedlog za ovrhu i kada je doneseno pravomoćno rješenje/presuda suda. Prva dva datuma bitna su za onaj jednogodišnji rok zastare, a posljednji datum je bitan za ovaj 10-godišnji rok zastare.

 

G-man hvala na odgovoru.

 

Ovaj dio mi nije jasan, miica_bla kaže: "Sud donosi rjesenje o ovrsi 26.3.2002 god.", zar to rješenje nije presuda? Što se ne bi trebalo računati od tog datuma?

 

Kod mene je ista situacija s tim da mi se ove godine (13 godina nakon što je t-com predao prijedlog ovrhe i sud ga zaprimio) na vratima pojavio sudski ovršitelj.

 

Presudu nikada nisam dobio, ali mi odvjetnik tvrdi da je to tada drugačije funkcioniralo i da se kao datum pravomoćne presude računa datum koji je sud po primitku "udario" na prijedlog za ovrhu + rok za prigovor. Navodno nakon toga ide rok za prigovor i po isteku tog roka prijedlog postaje pravomoćan.

 

Kako se to može provjeriti? Postoji li nekakva online provjera sudskih procesa/presuda?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovaj dio mi nije jasan, miica_bla kaže: "Sud donosi rjesenje o ovrsi 26.3.2002 god.", zar to rješenje nije presuda? Što se ne bi trebalo računati od tog datuma?

 

Prvostupanjsko rješenje je doneseno 26/03/2002, ali je dostavljeno ovršeniku 20/03/2014. Znači, dostava je "malo" duže išla.

 

Kako se to može provjeriti? Postoji li nekakva online provjera sudskih procesa/presuda?

 

U ovršnom kancelu suda koji je donio presudu/rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako prihvatiš nagodbu time priznaješ dug i prekidaš zastaru (ako zastara postoji)

pogledaj datup primitka odluke suda. ako je prošlo10 godina od pravomoćnosti sudske odluke nastupilaje zastara.

 

bovu da li je to datum koji se nalazi na prijedlogu riješenja koji sam primio od suda? Na tom prijedlogu ima datum, piše OS datum i PRIMLJENO. Od tog datuma je prošlo 13 godina.

 

Na zadnjoj strani je nekakav veliki "pečat" u kojem piše "Rješenje o ovrsi, 1. Sud određuje predloženu ovrhu, 2. Ovrhovoditelju se određuje trošak od.... (prazno), 3. Poziva se ovrhovoditelj da u roku od....(prazno) dana predujmi troškove ovrhe od... (prazno). Tu su još podaci na koji račun treba uplatiti, polje za datum koje je isto prazno i pouka o pravnom lijeku. Niti jedno polje nije ispunjeno, niti posl. broj, niti iznos, niti datum.

 

Savjet? :)

 

 

p.s. isprika miici_bla na upletanju u temu, ali mislim da se radi o sličnom ili istom slučaju pa odgovori mogu biti korisni za oboje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvostupanjsko rješenje je doneseno 26/03/2002, ali je dostavljeno ovršeniku 20/03/2014. Znači, dostava je "malo" duže išla.

 

Zar to ne ide po principu da presuda ide na ploču i po isteku 15 dana to postaje pravomoćno? Uvijek sam mislio da se računa od datuma presude, a to što je nakon presude netko držao u ladici 10 godina sam mislio da ne odgađa presudu??

 

U ovršnom kancelu suda koji je donio presudu/rješenje.

 

I još jedno, možda glupo pitanje, ali eto. Znači odem do suda i zatražim presudu za što? Prijedlog ovrhe? Ili dam OIB? Na što se pozvati jer na prijedlogu za ovrhu nema nikakav broj slučaja/ovrhe, ima samo "naš spis: xy", ali mislim da se to odnosi na t-com jer su u tom dijelu upisani njihovi podaci (adresa i slično). Na zadnjoj strani piše "posl. broj" ali ništa nije ispunjeno. :)

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zar to ne ide po principu da presuda ide na ploču i po isteku 15 dana to postaje pravomoćno?

 

Pravila dostave su jasna, a zašto u ovom predmetu nisu poštivana, to je pitanje za konkretnog suca odnosno Kancela konkretnog suda.

 

Uvijek sam mislio da se računa od datuma presude, a to što je nakon presude netko držao u ladici 10 godina sam mislio da ne odgađa presudu??

 

Ovo vrijedi isključivo za pravomoćnu presudu o kojoj stranka opet mora biti na propisani način obaviještena, pa makar i vješanjem presude na oglasnu ploču.

 

I još jedno, možda glupo pitanje, ali eto. Znači odem do suda i zatražim presudu za što? Prijedlog ovrhe? Ili dam OIB? Na što se pozvati jer na prijedlogu za ovrhu nema nikakav broj slučaja/ovrhe, ima samo "naš spis: xy", ali mislim da se to odnosi na t-com jer su u tom dijelu upisani njihovi podaci (adresa i slično). Na zadnjoj strani piše "posl. broj" ali ništa nije ispunjeno. :)

 

Na ovom štambilju bi vam trebao biti broj spisa.

 

Ali, sada kada ste malo bolje precizirali vaš slučaj - ukoliko niste prigovarali rješenju, ono je protekom roka za prigovor postalo pravomoćno i od tog datuma pravomoćnosti treba vidjeti je li prošlo 10 godina ili ne. Kao i je li ovrhovoditelj u tih 10 godina pokušao mijenjati sredstvo ovrhe, što bi opet prekinulo zastaru i krenulo iznova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na ovom štambilju bi vam trebao biti broj spisa.

 

Štambilj je prazan, jedino se nazire ime suca i na dnu je još jedan manji pečat "Sudac i predsjednik vijeća" pa prazna linija i onda "točnost prijepisa potvrđuje upravitelj NEŠTO kancelarije".

 

 

Ali, sada kada ste malo bolje precizirali vaš slučaj - ukoliko niste prigovarali rješenju, ono je protekom roka za prigovor postalo pravomoćno i od tog datuma pravomoćnosti treba vidjeti je li prošlo 10 godina ili ne. Kao i je li ovrhovoditelj u tih 10 godina pokušao mijenjati sredstvo ovrhe, što bi opet prekinulo zastaru i krenulo iznova.

 

Prigovora nije bilo jer tada nisam ni primio ovaj prijedlog ovrhe, prvi put sam ga vidio ove godine kad mi ga je predao sudski ovršitelj. Sad vidim da je ovršitelj ostavio i poziv na kojem piše poslovni broj ovr. XY/01. Da li je to 01 oznaka godine?

 

Mislim da sredstvo ovrhe nije mijenjano jer je u prijedlogu navedeno manje više sve (zaplijena, procjena i prodaja pokretnina, zabrana na 1/3 plaće), zanimljivo je da ništa od toga nije provedeno, nikada mi račun nije bio blokiran, a na njemu ima sredstava za naplatiti se.

 

Trenutno jedini datum koji imam je datum kad je sud prijedlog ovrhe zaprimio i on je iz 2001. godine.

 

Znači trebam otiči na sud i zatražiti presudu za ovrhu poslovni broj XY/01?

Tada ću imati točan datum i znati ću da li je nastupila apsolutna zastara.

 

Ukoliko je nastupila apsolutna zastara, što dalje napraviti? Treba li sudu podnijeti nekakvu molbu/žalbu? Što napraviti da se ta ovrha obustavi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prigovora nije bilo jer tada nisam ni primio ovaj prijedlog ovrhe, prvi put sam ga vidio ove godine kad mi ga je predao sudski ovršitelj. Sad vidim da je ovršitelj ostavio i poziv na kojem piše poslovni broj ovr. XY/01. Da li je to 01 oznaka godine?

 

Tako je - 01 je broj godine, a XY broj pod kojim je spis zaveden te godine.

 

Znači trebam otiči na sud i zatražiti presudu za ovrhu poslovni broj XY/01?

Tada ću imati točan datum i znati ću da li je nastupila apsolutna zastara.

 

Tako je.

 

Ukoliko je nastupila apsolutna zastara, što dalje napraviti? Treba li sudu podnijeti nekakvu molbu/žalbu? Što napraviti da se ta ovrha obustavi.

 

Nisam shvatio u kojoj je fazi točno postupak ...?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Eto, malo sam procitala sto ste svi pisali, hvala na korisnim informacijama... Mislim da su dosta slicni slucajevi, pogotovo ako je u pitanju OS u Rijeci, ocito su imali nekakvo ciscenje... Inace, moja presuda je natipkana na pisacoj masini i papir je potpuno pozutio os starosti i sav je onako istrosen... Dakle, ako sam dobro shvatila, ja sada trebam platiti nesto vec placeno + kamate ne isto za rok od 13 godina+ vjerovatno sudski postupak jer sam se zalila i sada sam ddobila poziv za sud...A sve to maoram platiti jer je netko drzao to na sudu 13godina i nije me se udostojio obavjestiti u vrijeme dok sam jos imala te odreske kojima sam mogla dokazati da su racuni podmireni? a zakon lijepo kaze da smo duzni cuvati racune za telekomunikacije godinu dana jer tada nastupa zastara... dakle, totalno kontradiktorno... razgovarala sam sa par pravnika, svi se cudom cude kako je to moguce i tvrde mi da je zaastara nasupila... I sto da im ja napisem u odgovoru naa tuzbu? da sam spremna platiti vec placene racune da mi ne sjednu na racun, a za kamate na 14 godina da se obrate OS u Rijeci i prebace na njih potrazivanje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam shvatio u kojoj je fazi točno postupak ...?

 

Pa ne znam ni sam. :)

Prijedlog za ovrhu je predan 2001, 13 godina kasnije na vratima mi se pojavio sudski ovršitelj u stilu ja bi mogao sad zaplijeniti što želim, ali bolje da vi nazovete t-com odvjetnika i dogovorite s njima otplatu duga, ostavio mi je broj telefona t-com odvjetnika. Na kraju nisam siguran da li mi je čovjek želio napraviti uslugu ili se prikriva nečija nesposobnost, obzirom da je prošlo 13 godina od kad je sud zaprimio prijedlog ovrhe.

 

U međuvremenu sam nazvao t-com odvjetnika i zatražio da mi objasne o čemu se točno radi, na što mi je rečeno da dug nije velik, ali da je tu kamata za 13 godina, uglavnom da oni to moraju pogledati pa da će mi se javiti. Nisam priznao dug niti dogovarao nekakvu otplatu. Nekoliko mjeseci kasnije mi je stigao dopis u kojem su me pozvali na nagodbu. U tom periodu sam kontaktirao i drugog odvjetnika i njegov komentar je bio da se ništa ne brinem da je to otišlo u apsolutnu zastaru.

 

Unatoč tome želio bi znati na čemu sam, ne bi mi bilo drago da me jedan dan dočeka blokiran račun.

 

Eto, to je manje-više sve što znam.

Sljedeći tjedan idem do suda pa ću nadam se dobiti točan datum kad je donesena presuda.

 

Hvala na korisnim odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ Mzopg

 

Provjerite prvo na sudu točan datum pravomoćnosti rješenja o ovrsi i je li možda u međuvremenu mijenjano sredstvo ovrhe. Ukoliko je od datuma pravomoćnosti proteklo više od 10 godina - nastupila je zastara i na nju se morate pozvati prema T-com (i eventualnom ovršitelju ako opet navrati), te im slobodno dajte do znanja da ukoliko i dalje inzistiraju na ovrsi da ćete tražiti povrat ovršenog uz kamate. Ne bi bilo loše da vam takav dopis sastavi odvjetnik.

 

@ Miica_bla

 

Sve bi vam trebalo pisati u dopisu suda priloženom tužbi koju ste primili, pa ga još jednom pažljivo pročitajte. Odgovor koncipirate kao žalbu uz navođenje činjenica za koje smatrate da vam idu u prilog, kao i predlaganje dokaza kojima iste dokazujete.

 

Iako, sad ste me malo zbunili, ja sam shvatio da ste u ovoj godini primili rješenje o ovrsi (tako barem proizlazi iz vašeg inicijalnog posta), tako da ne znam kakva je to sad tužba u igri?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...A sve to maoram platiti jer je netko drzao to na sudu 13godina i nije me se udostojio obavjestiti u vrijeme dok sam jos imala te odreske kojima sam mogla dokazati da su racuni podmireni? a zakon lijepo kaze da smo duzni cuvati racune za telekomunikacije godinu dana jer tada nastupa zastara...

 

+ vjerovatno sudski postupak jer sam se zalila i sada sam ddobila poziv za sud...

 

ako si se žalila na rješenje o ovrsi trebala si čuvati uplatnice dok ne završi spor.

trebala si prije dvije -tri godine podnijeti zahtjev za suđenje u razumnom roku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@G-man

Pa da, u ovoj godini sam primila rjesenje o ovrsi, i na njega se zalila i sad imam parnicni postupak sa vipom... dakle, vip nije prihvatio moju zalbu tj prigovor i napisao mi je odgovor na prigovor, pozvana sam na sud 20.10. i moram im prije toga doostaviti odgovr na tuzbu.. citala sam tajdopis sa suda 100 puta, nigdje ne pise ni koji je rek dostave ni kome trebam dostaviti. samo pie sto se dogoditi ako ne podnsem odgovor i u kojem roku i kako su duzni dostaviti presudu... i saa tim pozivom za pripremno rociste su mi dostavili i odgovor na prigovor od vipa i preslike uplatnica koje navodno nisam platila...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, te uplatnice su placene 2000. godine, prije 14 godina. Bacene su davno prije. A zahtjev za sudenje nisam mogla podnijeti iz razloga sto nisam ni znala da sam ikome ista duzna dok mi prije 6 mj nije doslo rjesenje o ovrsi koje je doneseno prije 12 godina na opcinskom sudu u rijeci, jer prije 12 godina nisu ovrhe radili javni biljeznici vec sudovi.. i to rjesenje je lezalo tamo negdje u nekom arhivu 12 godina dok ga nisu poslali meni ove godine. eto. ocito mi je ovo skola da cijeli zivot cuvam uplatnice od svega jer mi mozda za 20 godina dode ovrha od hepa za neki kao neplaceni racun...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....nigdje ne pise ni koji je rok dostave ni kome trebam dostaviti...

 

Rok je u pravilu 8 dana. U svakom slučaju bitno je da odgovor na tužbu stigne sudu (i protustranci) prije održavanja pripremnog ročišta. Odgovor adresirate sudu u dovoljnom broju primjeraka - tri (jedan za sud, jedan za protustranku, a jedan da se nađe).

 

Prema opisanome - zastara nije nastupila i dogovor se čini kao najbolje rješenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razmisljam dali bi bilo dobro da im u odgovoru na tuzbu spomenem mogucnost dogovora, zaista nezelim placati kamate za 13 godina? Ili da im posaljem odogovor koncipiran kao i zalba tj da osporavam sve u cijelosti te da se pozivam na zakon o obaveznim odnosima, zakon za zastitu potrosaca ( naime oni kazu da smo potvrde duzni cuvati godinu dana) te na zastaru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija