Jump to content

Dosjelost


IngeZgb

Preporučene objave

Pokušat ću ukratko objasniti našu "situaciju" pa molim mišljenje da li bi se tu moglo raditi o dosjelosti, odnosno imamo li šanse riješiti to dodjelošću..

Dakle, radi se o vinogradu, zemljištu koje su moja mama i teta nasljedile od svoje mame koja je umrla prije 40 godina. OStavinska rasprava nije napravljena i oni su sve među sobom dijelili usmeno.. Ovo je tvoje, ovo moje..

Tako je i moja baka stekla to zamljište. U zk su vlasnici ona i još troje ljudi s kojima se ona "dogovorila" (brat, sestra i pradjedova žena). Našla sam jedan papir po kojem se brat odriče svojeg dijela u korist bake, a drugi dvoje su umrli, vjerojatno postoje neki nasljednici.

Moj djed (sada već i on pokojan 14 godina) je taj vinograd obrađivao godinama, dok ga bolest nije slomila i od tada to stoji.

Ima li šanse da se to riješi u našu korist s obzirom da je djed koristio zemljište godinama i to je oduvijek bilo "naše". Htjela bi to papirnato riješiti, a bojim se da bi ostali nasljednici po papiru mogli potraživati svoj dio.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

OStavinska rasprava nije napravljena i oni su sve među sobom dijelili usmeno.. Ovo je tvoje, ovo moje..

Tako je i moja baka stekla to zamljište. U zk su vlasnici ona i još troje ljudi s kojima se ona "dogovorila" (brat, sestra i pradjedova žena).

nejasno da nije proveden ostavinski postupak,a jos nejasnije da su se mimo takvog postupka upisali kao vlasnici nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nejasno da nije proveden ostavinski postupak,a jos nejasnije da su se mimo takvog postupka upisali kao vlasnici nekretnine.

 

S obzirom na postojanje upisa u z.k., vjerojatno je ostavinski postupak ipak proveden (pa zaboravljen), ali je podjela među nasljednicima u njemu izvršena samo formalno, na idealne dijelove. Zatražite presliku cijelog z.k. uloška, uključujući povijesni dio pa ćete vidjeti temeljem čega je izvršen upis vlasništva. Međutim, mislim da to neće utjecati na stjecanje dosjelošću, takvu usmeni dogovori/ugovori o podjeli su bili vrlo česti. Niste napisali kakvo je stanje u katastru i da li su drugi upisani suvlasnici takvim dogovorima isto dobili nešto u samostalno vlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno, ali ja sam mislio na "one koji su sve dijelili usmeno" nakon nasljeđivanja iza pradjeda a upisani su u z.k., jer je baka jedna od njih:

 

...

OStavinska rasprava nije napravljena i oni su sve među sobom dijelili usmeno.. Ovo je tvoje, ovo moje..

Tako je i moja baka stekla to zamljište. U zk su vlasnici ona i još troje ljudi s kojima se ona "dogovorila" (brat, sestra i pradjedova žena)....

 

Da je proveden ostavinski postupak iza bake, mama i teta bi knjižno naslijedili samo onaj dio u kojem je ona upisana, a - ovisno o stanju u katastru - vanknjižno možda i posjed cijele nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija