Jump to content

POMOC - prava oca i majke


Dilia24

Preporučene objave

Pozdrav! Nova sam na forumu i molim vas da me upozorite ako sam nesto krivo napravila. molim vas pomoc jer sam na rubu zivaca.. ovako, imam dvoje djece svako je od drugog oca. mladje dijete je staro godinu i pola i njegov je otac odlucio da vise ne zeli biti samnom nakon 3 godine izvanbracne zajednice. Bilo je i fizickog i verbalnog zlostavljanja s njegove strane kad god mu nesto nije odgovaralo i prema meni i prema mojem starijem djetetu koje ima nekih problema u razvoju ..adhd i nije savrseno poslusno dijete a njemu to strasno smeta. unatrag nekoliko tjedana se ponasao hladno prema meni nismo razgovarali danima pa sam ja odlucila otici k mami u nadi da ce nam mozda to koristiti da se oboje preispitamo sto zelimo i da cemo na kraju ipak rijesiti sve. medjutim on je to savrseno prihvatio. samo je rekao da ce doci po dijete bez ikakvog truda da vratimo normalnu vezu. a sad problem. on je vec drugi dan dosao po dijete ujutro i rekao je da ce mali spavat kod njega a dijete je jos uvijek na prsima kroz noc. i nije samo to problem. opcenito dijete provodi vise vremena s ocem nego samnom. posto jos nismo rijesili skrbnistvo jer se sve dogodilo prije nekoliko dana. zanima me dali on ima pravo to raditii odredjivati gdje ce djete spavati i koliko ce vremena provoditi a njim a koliko samnom. svi pricaju kako otac i majka imaju jednako pravo na dijete dok sud ne odredi koliko ce dijete i gdjebiti. znaci li to da ja moram trpjeti njegove zahtjeve i uvijek mu dati dijete kad se on sjeti sam zato jer ima jednako pravo?? Prema tome on meni brani da sam s djetetom. i sto mogu poduzeti ako mi nece htje vratiti dijete? Koliko suzapravo moja pravaa kolika njegova? :/n

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema pravo arbitrarno odlučivati na opisani način. Vama je oportuno da odmah (već sutra) pokrenete postupak pred sudom u kojem će se odlučiti sa kojim roditeljem će dijete živjeti, kao i pitanje susreta i druženja drugog roditelja i uzdržavanja. Angažirajte odvjetnika i u postupak, ukoliko dogovor očito nije mogućnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozzz ljudi..

 

Neznam dali sam fulila temu, ali ipak cu se usuditi traziti savjet, jer bas neznam sta da radim.

Ja i muz nismo bili vjencani kada smo dobili djecu.

Djeca nose moje prezime. I sada smo ja i muz se vjencali i htjeli bi smo da djeca nose njegovo prezime. Cula sam da djete starije od 10 godina mora neku izjavu dati kod maticara u mjestu prebivalista, ali nista vise neznam, dali se to placa i koliko. Zna li neko koja je procedura , i sta treba od papirologije , i koliko iznose sve te takse. Pomozite pls..

 

Hvala svima. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro ste čula, sukladno odredbi čl. 7. st. 5. Zakona o osobnom imenu, za promjenu osobnog imena djeteta starijeg od 10 godina potreban je njegov pristanak.

 

O promjeni odlučuje nadležni ured državne uprave u županiji odnosno Gradski ured za opću upravu Grada Zagreba (ukoliko prebivate na području Zagreba). Zahtjev za promjenu osobnog imena podliježe plaćanju upravne pristojbe u iznosu od 70,00 kuna.

 

Više o tome - ovdje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pod hitno pokrenite parnicu radi dodjeljenja skrbi u kojoj će sud donijeti odluku o skrbništvu i susretima, zabranite mu pristup, nemojte mu davati dijete dok sud ne donese odluku jer ga može zadržati jer ste još ravnopravni po pitanju skrbništva. Ako vas dođe uznemiravati odmah zovite policiju, što se tiće ovog verbalnog i fizičkog zlostavljanja prijavite ga za nasilje u obitelji pa će dobiti prekršajnu prijavu, a ako se događaj zbio pred djetetovim oćima radi se o kaznenom djelu povrede djetetovih prava čl 177 st. 2. Sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"nemojte mu davati dijete dok sud ne donese odluku jer ga može zadržati jer ste još ravnopravni po pitanju skrbništva."

 

Ovo nisu dobri savjeti i nemaju puno veze sa važećim Obiteljskim zakonom. Naime, bez obzira postoji li ili ne sudska odluka, dijete ima pravo na susrete i druženja sa oba roditelja. Kad sud donese odluku roditelji će i dalje biti ravnopravni po pitanju skrbništva, osim u situaciji ako sud eventualno odluči da jedan roditelj ima samostalno skrbništvo pri čemu bi onaj drugi bio uskraćen za donošenje bitnih odluka u vezi djeteta (npr. odlučivanje u koji će se dijete vrtić ili školu upisati, koje će vanškolske aktivnosti pohađati i sl.)

Nadalje, nadležne institucije , barem po tvrdnjama resorne ministrice, bi morale moći prepoznati kompetentnijeg roditelja kojem će dijete biti povjereno na zajednički, a koji bi svakako morao izbjegavati koristiti dijete kao objekt odnosa roditelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"nemojte mu davati dijete dok sud ne donese odluku jer ga može zadržati jer ste još ravnopravni po pitanju skrbništva."

 

Ovo nisu dobri savjeti i nemaju puno veze sa važećim Obiteljskim zakonom. Naime, bez obzira postoji li ili ne sudska odluka, dijete ima pravo na susrete i druženja sa oba roditelja. Kad sud donese odluku roditelji će i dalje biti ravnopravni po pitanju skrbništva, osim u situaciji ako sud eventualno odluči da jedan roditelj ima samostalno skrbništvo pri čemu bi onaj drugi bio uskraćen za donošenje bitnih odluka u vezi djeteta (npr. odlučivanje u koji će se dijete vrtić ili školu upisati, koje će vanškolske aktivnosti pohađati i sl.)

Nadalje, nadležne institucije , barem po tvrdnjama resorne ministrice, bi morale moći prepoznati kompetentnijeg roditelja kojem će dijete biti povjereno na zajednički, a koji bi svakako morao izbjegavati koristiti dijete kao objekt odnosa roditelja.

Mislio sam da ne moram pojašnjavati dva pojma roditeljska skrb i cuvanje i odgoj, jer sam htio docrati na laicki nacin, ali očito se krivo shvaca pa cu pojasniti. Roditeljska skrb postoji neovisno da li roditelj živi s djetetom ili ne, cuvanje i odgoj je drugi pojam i ne mora ga nuzno vršiti roditelj. Buduci da nadležno tijelo nije odlučilo kojem roditelju se dijete dodjeljuje na cuvanje i odgoj, niti su se roditelji sporazumno dogovorili o tome, otac bi mogao zloupotrijebiti svoje pravo da ga viđa te zadržati ga, jer nema odluke pa se u konkretnom slucaju niti nebi moglo vratiti dijete, dok se ne donese bar privremena mjera kojom se dijete povjerava na cuvanje i odgoj. Pa je koliko vidim najbolje rješenje najbolje ne davati ocu dijete dok se ne donese odluka nadležnog tijela. Gospođo dilla. Ako dobijete odluku u vašu korist, ocu morate svakako omoguciti da viđa dijete, ako ga tada zadrži tj. Ne želi ga vratiti radi se o kaznenom djelu oduzimanja djeteta, i neprovođenju odluke za zaštitu dobrobiti djeteta. Prilikom odlucivanja se uzimaju sve okolnosti u obzir, što je najbolje za dobrobit djeteta, kompetentnost i sl. Naravno roditeljska skrb ne prestaje ocu osim ako ga sud ne liši tog prava(dulje o 3mj zanemaruje skrb, grubo povrijedi djetetova prava). sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

... Buduci da nadležno tijelo nije odlučilo kojem roditelju se dijete dodjeljuje na cuvanje i odgoj, niti su se roditelji sporazumno dogovorili o tome, otac bi mogao zloupotrijebiti svoje pravo da ga viđa te zadržati ga, jer nema odluke pa se u konkretnom slucaju niti nebi moglo vratiti dijete, dok se ne ...

 

.....Pa je koliko vidim najbolje rješenje najbolje ne davati ocu dijete dok se ne donese odluka nadležnog tijela. Gospođo dilla.

 

sretno!

 

meni je ova konstrukcija monstruozna

 

naime otac ima dijete u svojoj kuci, gdje dijete i treba biti

 

upravo ta cinjenica se vidi kao problem i preporuca se toj majci da samovlasno zadrava dijete kao taktiku dok sud, bez trunke sumnje, ne presudi upravo u "korist" takve manipulacije

 

 

ona narodna "daj dite materi" je duboko ukojenjena i mnogi su skloni na "jednakost" se pozivati a da zapravo misle pri tome na pozitvnu diskriminaciju zena pa na taj nacin je i koriste

 

kao drustvu silno bi nam koristilo prouciti najcesca ponasanja ljudi koji djeluju kao da imaju razne poremecaje osobnosti

to prvo radi zapustenosti mentalnog stanja nacije

 

k tome a sto bi normalno trebalo biti prvo, valjal bi silno poraditi na necemu sto se kod nas ponekad naziva formalna retoricka naobrazba

 

zapravo to je proucavanje logickig pogresaka i logickih zabluda

 

dok je koristenje istih u neznanju naroda korisno vladajucim elitama, dotle ima za posljedicu silno intelektualno propadanje naroda

 

????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni je ova konstrukcija monstruozna

 

naime otac ima dijete u svojoj kuci, gdje dijete i treba biti

 

upravo ta cinjenica se vidi kao problem i preporuca se toj majci da samovlasno zadrava dijete kao taktiku dok sud, bez trunke sumnje, ne presudi upravo u "korist" takve manipulacije

 

 

ona narodna "daj dite materi" je duboko ukojenjena i mnogi su skloni na "jednakost" se pozivati a da zapravo misle pri tome na pozitvnu diskriminaciju zena pa na taj nacin je i koriste

 

kao drustvu silno bi nam koristilo prouciti najcesca ponasanja ljudi koji djeluju kao da imaju razne poremecaje osobnosti

to prvo radi zapustenosti mentalnog stanja nacije

 

k tome a sto bi normalno trebalo biti prvo, valjal bi silno poraditi na necemu sto se kod nas ponekad naziva formalna retoricka naobrazba

 

zapravo to je proucavanje logickig pogresaka i logickih zabluda

 

dok je koristenje istih u neznanju naroda korisno vladajucim elitama, dotle ima za posljedicu silno intelektualno propadanje naroda

 

????

 

Jedino logično a i razumno rješenje je da se postupi ovako. Nema odluke nikakvog tijela, pa bi trebalo dat ocu dijete da ga zadrži, a onda majci opet dat da ga viđa pa ga ona može zadržati, i tako unedogled. To nema veze sa zdravim razumom. Činjenica je da su roditelji ravnopravni, ali koliko vidim dijete ima 1,5g i još doji, pa je za dijete najbolje da bude s majkom. Slažem se s vama da je sklonost da se dodjeli dijete majci ukorjenjena, pa čak i u svijesti suca, i trebat ce još dosta vremena da se promjeni svjetonazor nad time.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Zahvaljujem se svima na odgovorima i savjetima. Nisam znala da je moje pravo zadrzati dijete i zabraniti mu da ga odvodi kod sebe dok nadlezno tijelo nije donjelo odluku o privrmenom skrbniku. Drzim se onog pravila o ravnopravnosti roditelja i nisam ni zeljela odvajati dijete od oca posto radi u inozemstvu i ionako odlazi iduci tjedan a ni dijete nije krivo za nase probleme. Jedino me mucilo to sto se i on upravo pozivao na to svoje pravo i uredno ga odvodio svaki dan pa ja nisam bila s djetetom. Prijedlog da se dodje druziti sa djetetom u mojoj kuci i mojem prisustvu (bez da ga nekud odvodi) je odbio bez razmisljanja i odma sve protumacio da mu ja zapravo branim dijete. A kao sto sam vec navela, to ni nisam bila sigurna da li mu uopce smijem braniti. Sve u svemu, nas problem je jos uvijek na stolu jer on sve odgadja i zavlaci obecanjima za bolju skoru buducnost, ali njegovo je raspolozenje svaki dan drugacije.

Puno ste mi pomogli i barem znam odakle poceti i kako se postaviti ako stvarno dode do najgoreg.

I postovani coruptionbuster, ja osobno sam realist i svakako cu se sloziti sa vasim tvrdnjama da se u nasem sustavu (ponekad potpuno neopravdano) povjerava dijete majci na skrb i brigu od strane nadleznog tijela samo zato jer je dijete vec zivjelo kod majke ili je to najlogicnije svima da su djeca sa majkom ma kakva ona bila, ali Vam svakako moram i reci da sam u ovom konkretnom slucaju ja (a ne otac) trazila pomoc jer nisam ja ta koja sam radila probleme i razarala obitelj na sto kompliciranih nacina ako je uvijek postojalo ono jednostavno sporaumno rijesenje. a to je razgovor kojim bi se prekinula veza a ne da sad dijete koristi ko sredstvo ucjene i time povrijedjuje mene kao osobu a. i moja prava na dijete koja su jednaka ko i njegova.

Puno hvala jos jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Z....... Nisam znala da je moje pravo zadrzati dijete i zabraniti mu da ga odvodi kod sebe dok nadlezno tijelo nije donjelo odluku o privrmenom skrbniku. .........................i nisam ni zeljela odvajati dijete od oca posto radi u inozemstvu i ionako odlazi iduci tjedan a............................. me mucilo to sto se i on upravo pozivao na to svoje pravo i uredno ga odvodio svaki dan pa ja nisam bila s djetetom. ......................Sve u svemu, nas problem je jos uvijek na stolu jer on sve odgadja i zavlaci obecanjima za bolju skoru buducnost, ali njegovo je raspolozenje svaki dan drugacije.

 

I .........

jer nisam ja ta koja sam radila probleme i razarala obitelj na sto kompliciranih nacina ako je uvijek postojalo ono jednostavno sporaumno rijesenje. a to je razgovor kojim bi se prekinula veza a ne da sad dijete koristi ko sredstvo ucjene i time povrijedjuje mene kao osobu

 

 

 

a. i moja prava na dijete koja su jednaka ko i njegova.

Puno hvala jos jednom.

 

Nisam znala da je moje pravo zadrzati dijete i zabraniti mu da ga odvodi kod sebe dok nadlezno tijelo nije donjelo odluku o privrmenom skrbniku.

 

Sve u svemu, nas problem je jos uvijek na stolu jer on sve odgadja i zavlaci obecanjima za bolju skoru buducnost, ali njegovo je raspolozenje svaki dan drugacije.

 

 

jer nisam ja ta koja sam radila probleme i razarala obitelj na sto kompliciranih nacina ako je uvijek postojalo ono jednostavno sporaumno rijesenje. a to je razgovor kojim bi se prekinula veza a ne da sad dijete koristi ko sredstvo ucjene i time povrijedjuje mene kao osobu a. i moja prava na dijete koja su jednaka ko i njegova.

Puno hvala jos jednom.

 

pravo zadrzati dijete i zabraniti da ga odvodi nemate kao "pravo" nego je to jedna od mogucnosti kako da postupite, po mome misljenju to ne biste trebali ciniti iz razloga koje cu vam navesti..

 

to sto otac radi u inozemstvu je dodatni razlog da dijete provede s ocem kolko god otac moze kako bi se bolje povezali u ovo doba kad dijete izgraduje svoj karakter

 

znanstvena istrazivanja su pokazala da je silno korisno da dijete ima oca u zivotu, a sasvim prakticno, velike su sanse da ako ne "ogadite" i ocu i djetetu odnos tada ce i materjalna korist biti na strani djeteta daleko, daleko, daleko vise nego sto mozete izvuci alimentacijom i to na duzi rok jer radi u inozemstvu (a na sudu to necete uspjeti kapitalizirati alimentacijom)

 

k tome moram vam kazati da postoji mogucnost da ako vi radikalizirate stvari na ovaj nacin (braneci pristup djetetu radi vaseg prava na vrijeme s djetetom) postoji realna mogucnost da i otac djeteta, kao reakciju radikalizira svoj pristup pa vam nametne brojne i skupe sudske postupke koji bi vam mogli srozati kvalitetu zivota

 

a zasto ja sve ovo znam? pa ja sam prosao nesto vrlo slicno kao otac kceri i po mene i kcer stvari su ispale dobro...

 

u pogledu vaseg odnosa s ocem djeteta debelo ste, u krivu s obzirom kako to prezentirate a po prirodi stvari

odgovornost je 50% vasa a 50% njegova

te pojave koje isticete: obecanja bez merita, promjene raspolozenja, izbjegavanje odluka su poznate pojave ali uvjek i ama bas uvjek moraju imati "protustranku"

 

dakle ono sto vi cinite ili ne cinite je jedini nacin kako on moze ciniti ono sto cini

 

i stara narodna mudrost je da jedan novcic ne moze zveckati sam u dzepu

 

kad se svadjamo onda se aktiviraju emocije, a emocije cesto uspiju zasjeniti razum pa ne vidimo bas jasno sto se dogadja

 

i nema vam tu krivnje: relationes no son culpables

 

na spanjolskom je dovoljno to kazati pa da je jasno sto hocu kazati

na hrvatskom potreban je duzi opis

 

dakle samo vas dvoje se tice hoce li vasa veza uspjeti ili ne ali posto imate dijete ono je talac vasih zivota

 

 

e sad vam prelazim na zaista bitno

 

vasa percepcija da imate "pravo na dijete" da djete bude s vama na vasu emocionalnu korist je potpuno promasena ali i opasna

 

prevladajete osjecaj da gubite nesto zato sto je dijete s ocem, neopisivo cete biti sretni ako to uspijete pa dok okom trepnete dijete vec postane starije i otac bude mogao doprinjeti u skoli, u odrastanju a i vama dati slobodnog vremena za vas

 

izbjegnite tu zamku da koristite dijete radi postizanja prividne snage u odnosu sa ocem djeteta, a to i na vasu i na djetetovu korist

 

jednostrano i neuvjetovano se odrecite toga i to vam vise nece biti na dnevnom redu

 

a ako ne uspijete, nakon mnogo godina uvidjet cete da vi niste nista dobili a da ste nastetili jedino djetetu, ali hocete li to moci priznati sebi je vec drugo pitanje

 

velik broj ljudi zivi s nekavim teretom u sah - mat poziciji i zivot im prolazi u drzanju besmislenih pozicija u besmislenom ratu..........izbjegnite to

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija