Jump to content

Naplata duga bez ugovora ovjerenog kod jb


Pitalo

Preporučene objave

Poštovani, lijep pozdrav svima i nadam se da nisam u krivi pod forum smjestio temu. Naime, 2000. godine posudio sam članovima šire obitelji određeni iznos u eurima. Bilo im je hitno, a povjerenje moje veliko, pa smo ugovor sastavili samo na PC-u i potpisali ga, bez ovjere kod javnog bilježnika. Dužnici su u međuvremenu bankrotirali, zatvorili tvrtku i preselili se u inozemstvo. Također, naslijedili su stan koji sada glasi na njih, a u međuvremenu/nedavno su na meni nepoznat način očito ponovno došli do novca, kupili susjedne stanove uz onaj koji su naslijedili i otvorili hostel. Prošlo je 15 godina i kamate koje smo naveli u ugovoru (a jednake su onima koje sam imao na oročenoj štednji) učinile su svoje, pa je sada iznos postao ponešto značajniji te bih želio okončati tu lakrdiju i farsu. Pozive i kontakte ignoriraju, pa me zanima koje su mi mogućnosti? Ima li ugovor sastavljen i potpisan kod kuće, a ne kod javnog bilježnika ikakvu pravnu vrijednost? Da li imam na temelju njega realne osnove za pokretanje sudske tužbe, te postoji li neka druga opcija/korak koje bih trebao poduzeti kako bih naplatio potraživanje? Unaprijed puno hvala svima na odgovorima i ispričavam se na monolitnosti teksta, no forum mi ne dopušta upotrebu enter tipke. :tikvan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne.možeš ih tužiti i tražiti povrat pozajmljenog. ako se ne pozvu na zastaru dobit ćeš svoj novac. ako se pozovu na zastaru imat ćeš troška. rizik?

prije tužbe dužnike bi trebao pismeno pozvati na vračanje duga (preporučeno i sa povratnicom, što čuvaš sa kopijom pismena).

ako ti u odgovoru priznaju dug na dobitku si.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mogu se pozvati na što hoće.

zajmogavac je dužan prije pokretanja sudskog postupka pozvati dužnika da vrati dug.

možda ti sud uvaži poziv kao početak otplate duga ?????

 

pokušaj, preporučena pošiljka košta 15 kuna.

odvjetnik košta ali možde se isplati.

 

Dobra ideja, stvarno puno hvala! Znate li možda i koliko okvirno može koštati podnošenje tužbe i kojem sudu je podnosim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zapisano je samo da primaju toliko i toliko, datum i koliko je ukupno stanje dugovanja....

Članak 504.ZOO

Ako ugovaratelji nisu odredili rok za vraćanje zajma, niti se on može odrediti iz okolnosti zajma, zajmoprimac je dužan vratiti zajam nakon isteka primjerenog roka koji ne može biti kraći od dva mjeseca računajući od zajmodavčeva zahtjeva...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Saznao sam danas da nemaju više stan u Hrvatskoj odnedavno tako se od njega ne mogu naplatiti. Stan su prodali, no gdje je novac - tko to zna. Problem je i što već godinama ne žive u Hrvatskoj, već su prije živjeli u jednoj susjednoj zemlji, a sad pak u drugoj, ali nemam adresu...kako da im onda pošaljem pismo ili postoji neki drugi pravni korak kojim bih ih mogao obavijestiti da želim povrat novca?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se nadovežem.

 

Da je u ugovoru rok za vraćanje recimo 3 godine.

Novac se ne vrati.

Napravi se dodatak ugovoru gdje stoji da će zajmoprimac vraćati dug u ratama po xy novaca, sve do konačne otplate duga.

Sve ovjereno kod JB.

Najmoprimac vraća dug svaki mjesec, ali nekada 10 % a nekada 100% dogovorene rate.

I tako već recimo 8 godina.

 

Da odjednom prestane plaćati. Koliko je vremenski rok za tužbu da potraživanje ne ode u zastaru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija