Jump to content

porez na kuće za odmor


600Klara

Preporučene objave

Ima li pravo jedinica lokalne samouprave razrezati porez na kuću za odmor na osnovu potrošnje vode, odabranog liječnika...

 

Naime, prijavljena sam na području te lokalne samoupravne jedinice i provodim na toj adresi približno 6 mjeseci godišnje. Ako sam dobro upućena, imam pravo odabrati prebivalište na području RH. Imam pravo, a ne obvezu trošiti vodu, također imam pravo, a ne obvezu odabrati liječnika.

 

Unaprijed zahvaljujem :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porez na kuće za odmor određuje JLS svojom odlukom, a zakonom je određen raspon unutar kojeg se mogu kretati, i on iznosi 5-15 kuna po četvornom metru korisne površine kuće. Nikakva potrošnja vode ili liječnik.

 

Što se prebivališta tiče, naravno da je to vaše pravo, ali ako tamo nemate prebivalište, onda se to tretira kao kuća za odmor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam prijavljeno prebivalište :)

jučer sam dobila rješenje o porezu i nazvala Ured... dobila sam odgovor da nema veze što imam prijavljeno prebivalište, jer uvidom u potrošnju vode smatraju da ne prebivam na navedenoj adresi i traže da im uz žalbu priložim potvrdu o odabranom liječniku

 

Osim toga... uz žalbu treba i taksa u iznosu 50 kn. Budući da smatram da Ured nema osnovu za razrez poreza, pitala sam službenicu hoće li mi vratiti tih 50 kn ako žalba bude pozitivno rješena, jer smatram da je to čisti reket

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za ovakvo što, moram priznati, još nisam čuo. Što je sljedeće? Hoće li gledati volumen vašeg smeća, pa iz toga izvlačiti zaključke? Liječnik je smiješan, jer je stvar osobnog izbora. Na vašem mjestu, svakako bi se žalio, jer oni su ovdje pobrkali lončiće - tvrde suprotno, bez ikakve pravne osnove, a onda od vas traže da dokazujete drukčije? Apsurdno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i žalit ću se naravno :), samo sam htjela znati jel mogu donijeti takvu odluku

što se tiče korištenja vode, ne znam da neki zakon izrijekom propisuje da je moram trošiti :D, to se podrazumijeva, ali mislim da se ne može nekome naplatiti porez na osnovu podrazumijevanja

hvala na pomoći :)

 

http://www.sn.pgz.hr/default.asp?Link=odluke&id=25651

na netu sam našla Odluku općine Mošćenička Draga objavljenu u Službenim novinama, članak 3.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i žalit ću se naravno :), samo sam htjela znati jel mogu donijeti takvu odluku

što se tiče korištenja vode, ne znam da neki zakon izrijekom propisuje da je moram trošiti :D, to se podrazumijeva, ali mislim da se ne može nekome naplatiti porez na osnovu podrazumijevanja

hvala na pomoći :)

 

http://www.sn.pgz.hr/default.asp?Link=odluke&id=25651

na netu sam našla Odluku općine Mošćenička Draga objavljenu u Službenim novinama, članak 3.

 

Velika većina raznih takvih pravilnika i odluka lokalnih uprava je u supotnosti sa mnogim zakonima. Nitko nikad nije ni proučio što tamo piše, nego su odobreni i provode se dok ih netko ne ospori.

 

Konkretno u ovoj navedenoj odluci Zakonom o lokalnoj upravi definirana je obaveza vlasnika da dostavi podatke o nekretnini i o prebivalištu.

Nigdje nije definirano ništa drugo.

 

Moj je stav da nemaju pravo tražiti da građanin dostavlja podatke o potrošnji vode, struje, liječniku i primanju pošte, i da na bilo koji način mora dokazivati da mu je nekretnina mjesto prebivališta.

Sama prijava i osobna iskaznica trebali bi biti dovoljan dokaz. Građanin nije dužan dokazivati da nije lopov.

 

Ako u lokalnoj samoupravi imaju sumnje da građanin ne koristi nekretninu kao prebivalište više od 6 mjeseci u godini, onda bi trebali prijaviti poreznoj upravi sumnju u utaju poreza temeljem lažne prijave mjesrta prebivališta. Pritom bi oni mogli priložiti dokaze - podatke o potrošnji vode, struje , primanje pošte i eventualno svjedočenje susjeda da se kuća ne koristi veći dio godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijava prebivališta od policije i osobna iskaznicasu javne isprave koje potvrđuju istinitost onoga što je u njima navedeno.

ako dokažu da je javna isprava neistinita tada mogu tražiti druge podatke.

 

ZPP

Isprave

Članak 230.

Isprava koju je u propisanom obliku izdalo državno tijelo u granicama svoje nadležnosti te isprava koju je u takvom obliku izdala pravna ili fizička osoba u obavljanju javnog ovlaštenja koje joj je povjereno zakonom ili propisom utemeljenim na zakonu (javna isprava), dokazuje istinitost onoga što se u njoj potvrđuje ili određuje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se u potpunosti sa Felixxom i Bovuom, ali to bi onda značilo da bi se trebala osporiti zakonitost Odluke konkretne JLS, što je pitanje ima li naša korisnica Klara živaca, vremena i novaca za to. Njezina odluka.

 

Moje iskustvo je da je u ovakvim slučajevima dovoljno napisati 'papreni' prigovor/žalbu u kojem će građanin pokazati da je dovoljno pravno pismen i da je spreman 'ići do kraja' - čak i rušiti akt lokalne uprave koji je suprotan zakonu ili u nekim elementima moguće i suprotan Ustavu (ljepše, tj. 'jače' zvuči). U prigovoru navesti nekoliko elemenata po kojima bi se takva odluka mogla rušiti, te istaknuti i mogućnost da osobe koje su potpisivale takve protuzakonite odluke budu kazneno prijavljene po čl. tom i tom KZ. Istaknuti da osobno nemate volje rušiti odluku kao takvu, ali ako oni ne prihvate taj prigovor, imate znanja, vremena , novaca i volje da srušite odluku lokalne uprave.Itd, itd...

Kada neki činovničić to pročita, možda će radije zaključiti da je u konkretnom slučaju i osobna iskaznica sa adresom prebivališta sasvim dovoljna. Uz uvjet da osoba ipak stvarno značajni dio godine koristi taj objekat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija