Jump to content

mjenice


anonimno

Preporučene objave

U jednoj privatnoj tvrtki "skupljam" garancije plaćanja pa tako i mjenice koje moraju biti s klauzulom "bez protesta" i moraju imati potpis jamca. Imam pitanja za pravog znalca pravnih poslova.

1. mora li pisati "kao jamac" , "ime i prezime", "JMBG" i naravno potpis koji znam da mora biti. Rekli su mi u Fina-i da ako nema ispisan "JMBG" da treba mjenično očitovanje, da li se ono ovjerava kod javnog bilježnika, ako nema mjeničnog očitovanja da li je mjenica naplativa na teret jamca?

2. da li ti sastavni dijelovi i potpis moraju biti ispod pletera?

3. da li mora biti potpis ispod klauzule "bez protesta"?

Eto, to su moja pitanja, bit će ih (nažalost) još, jer nisam baš stručna osoba za to, a vjerujem da mogu to sve savladati, kako bismo se osigurali od potencijalnih prevaranata.

Hvala vam unaprijed za odgovor. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dr JOSIP KOVAČEVIĆ

PRAKTIKUM MJENICE I ČEKA

Recenzent: dr Lazar Majstorović I DIO

ZAGREB, 1989.

 

5.4. Mjenično jamstvo (aval)

Mjenično jamstvo ili aval je izjava kojom neka osoba svojim potpisom na mjenici jamči da će osoba za koju jamči ispuniti obvezu i isplatiti mjenicu. Aval se može odnositi na cijelu svotu, a može na samo izvjestan dio. Ovo osiguranje može dati treća osoba ili čak netko od potpisnika mjenice. Avalom se garantira isplata ili iskupljenje mjenice, a nikako ne i akceptiranje mjenice.

Samom činjenicom što se u mjenici pojavljuje jamac za obveznika, aval se rijetko javlja u privrednom prometu, pošto produbljuje sumnju u kulantnost obveznika — honorata. Ako je avalista banka, tada se mjenično jamstvo prihvaća kao garancija. Bančinim avalom jača se snaga mjenice.

5.4.1. Oblik avala

Aval se izražava riječima »per aval«, »kao jamac«, »kao poruk« ili ma kojim drugim iskazom koji to isto znači. Za perfektnost avala bitno je da je dan na licu ili poleđini mjenice odnosno alonžu ili da je potpisan od strane avaliste. Da bi jamstvo bilo izvjesno prema nekoj od osoba, treba se označiti onaj za koga se jamči; u protivnom, kada je to nejasno, važi kao da je aval dan za trasanta. Kako za indosament i akcept tako i za aval postoje zakonske presumpcije, i sam potpis na licu mjenice, ukoliko to nije potpis trasata ili trasanta, smatra se avalom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

JMBG je nešto novo, za one koji su već skupili godine. Što znači da u vrijeme pisanja Zakona o mjenici (bilo je to prije onog svjetskog rata, a poslije se samo prepisivalo) nije razmišljalo o JMBG-u.

Da li se Marko Marković iz Markovca obvezao kao jamac, to sam JMBG ne govori, a ako postoji spor u naplati mjenice, to je već pitanje za sud da odgovori.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Jasno mi je da JMBG nije potreban na mjenici kako bi se mjenica naplatila, ali isto tako JMBG je potreban kako bi se (ne daj Bože) danas sutra ako se mjenica ne naplati, sudski tužio jamac, odnosno vlasnik ili bilo koja osoba koja je potpisana kao jamac. Mislim da to tako ide, znate, pitala sam puno ljudi i svatko ima svoju priču.

No, nitko mi nije odgovorio na prethodno pitanje za mjenično očitovanje, to mi je isto vrlo bitno.Hvala vam što mi pišete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 godina kasnije...

Može malo jasnije za lajke.

 

Činjenca. Mjenica je potpisana - parafirana na licu mjenice od strane direktora i ovjerena pečatom poduzeća. Isto tako gore na vrhu gdje piše PRIHVAĆAMO. Na poleđini su dva potpisa s podacima JMBG bez ikakve napomene. Poduzeće koje je izdalo mjenicu je likvidirano silom zakona. Što sa mjenicom koja je tako bjanko izdana i što ako nekome dođe u ruke pa je taj ispuni i podnese na naplatu onima koji su otraga potpisani. Možu oni otraga mirno spavati ili biti vječno u strahu.

Hvala

 

p.s.

može li mi netko dati i nekakvu adresu na koju bi se mogao eventualno javiti, adresu nekog specijaliste za mjenice. Naravno da i ovim putem očekujem pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Kad postoji razlog za vraćanje mjenice, onda je treba potražiti. Npr. kod likvidatora ili osobe koja posjeduje dokumentaciju likvidiranog t.d.

 

Ako ne ide tako onda treba pročitati Zakon o mjenici - tema "amortizacija mjenice":

AMORTIZACIJA MJENICE

Članak 90.

(1) Onaj kome je nestala mjenica može nadležnom sudu mjesta plaćanja predložiti da je amortizira.

(2) U prijedlogu se mora iznijeti glavni sadržaj nestale mjenice i učiniti vjerojatnim da je predlagatelj tu mjenicu imao ili da mu na temelju ove pripada neko pravo.

(3) Ako sud nađe da su podneseni podaci dovoljni, izdat će oglas, u kome će izložiti glavni sadržaj nestale mjenice s pozivom da je onaj kod koga se nalazi pokaže sudu u roku od 60 dana, jer će je inače sud, po proteku ovog roka, oglasiti za poništenu.

(4) Ovaj oglas objavit će se u "Narodnim novinama".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija