Jump to content

neplaćanje prekovremenih


anton887

Preporučene objave

Zatražit ćete pismeno (zahtjev za isplatu prekovremenih) a ako se ogluši onda ćete podnest tužbu sudu a sate i lovu iz registra radnih sati (ili već kako se zove) će obračunat vještak kojeg ćete sami platit.I bit će riješeno za koju godinu a možda i prije ako se poslodavac ne bude žalio na prvostupanjsku presudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

poštovani, imamo šefa koji nam ne isplaćuje prekovremene. Kolegica ga je prijavila državnom inspektoratu i izgleda da će cijeli postupak na Prekršajni sud. Ako se utvrdi da je kriv imamo li mi radnici pravo tražiti isplatu prekovremnih sati i ako možemo na koji način?

 

hvala svima koji odgovore

 

anton,

Prekovremeni radje rguliran prema Članaku 65. Zakona o radu i kaže:

(1) U slučaju više sile, izvanrednog povećanja opsega poslova i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, radnik je na pisani zahtjev poslodavca dužan raditi duže od punog, odnosno nepunog radnog vremena (prekovremeni rad).

 

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ako priroda prijeke potrebe onemogućava poslodavca da prije početka prekovremenog rada uruči radniku pisani zahtjev, usmeni zahtjev poslodavac je dužan pisano potvrditi u roku od sedam dana od dana kada je prekovremeni rad naložen.

(3) Ako radnik radi prekovremeno, ukupno trajanje rada radnika ne smije biti duže od pedeset sati tjedno.

(4) Prekovremeni rad pojedinog radnika ne smije trajati duže od sto osamdeset sati godišnje, osim ako je ugovoreno kolektivnim ugovorom, u kojem slučaju ne smije trajati duže od dvjesto pedeset sati godišnje.

 

(5) Zabranjen je prekovremeni rad maloljetnika.

 

(6) Trudnica, roditelj s djetetom do tri godine života, samohrani roditelj s djetetom do šest godina života, radnik koji radi u nepunom radnom vremenu kod više poslodavaca, te radnik iz članka 61. stavka 3. i članka 62. stavka 3. ovoga Zakona, mogu raditi prekovremeno samo ako dostave poslodavcu pisanu izjavu o pristanku na takav rad, osim u slučaju više sile.

 

 

 

 

Nadalje, Zakon kaže o pravu na povećanu plaćuprema Članaku 94. :

 

Za otežane uvjete rada, prekovremeni i noćni rad te za rad nedjeljom, blagdanom ili nekim drugim danom za koji je zakonom određeno da se ne radi, radnik ima pravo na povećanu plaću.

Dakle ukoliko je po osnovi rečenih članaka Zakona o radu poslodavac prektšio odredbe istih Vi imate pravo zahtijevati da iste ispuni. Uputit ćete mi Zahtjev za zaštitu prava na adresu ,poštom, preporučeno sa povratnicom i tražiti naknadu za ostvarene prekovremene sate uz obvezno argumentiranje sati prekovremenog rada. Sve ovo uz prijetnju obračanje Inspektoratu za radne odnose i eventulnom utuženju kog nadležnog općinskog suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

na koji način je "ugasio" staru firmu?

 

Ruby_D........,

kaj? Nema firme...nema gazde...nema love...to je uobičajeno sa "firmama"! To, da to nemre više u Mađarskoj, Rumunjskoj, Bugarskoj..... nemre. Kod nas može sve! rekli smo: OIB je ZAKON. Za kaj? Nemreš s.ebat jednu firmu i šljakere njoj, otvorit drugu,ne plaćat poreze..doprnose ...jer po OIBU bumo te naaašli i na.ebo si...ALI...BRUS Ili.....ko su kreteni? ..Svi, mi ili...ZA KAJ ĆENAM OIB?Meni ne treba...a tebi?

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ruby_D........,

kaj? Nema firme...nema gazde...nema love...to je uobičajeno sa "firmama"! To, da to nemre više u Mađarskoj, Rumunjskoj, Bugarskoj..... nemre. Kod nas može sve! rekli smo: OIB je ZAKON. Za kaj? Nemreš s.ebat jednu firmu i šljakere njoj, otvorit drugu,ne plaćat poreze..doprnose ...jer po OIBU bumo te naaašli i na.ebo si...ALI...BRUS Ili.....ko su kreteni? ..Svi, mi ili...ZA KAJ ĆENAM OIB?Meni ne treba...a tebi?

 

svega sam svjesna, i više nego. pitam samo radi tanke šanse da se radi o prijenosu gospodarske cjeline na novo poduzeće, i da o tome radnici imaju dokaz, i da onda novi poslodavac odgovara solidarno sa starim (čl. 137. ZOR). kakti, jel.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svega sam svjesna, i više nego. pitam samo radi tanke šanse da se radi o prijenosu gospodarske cjeline na novo poduzeće, i da o tome radnici imaju dokaz, i da onda novi poslodavac odgovara solidarno sa starim (čl. 137. ZOR). kakti, jel.

Ruby_.....,

Da, tu sigurno ima „štofa“. Trebala bi pitateljica ZZP-om „potegnuti to pitanje kod novog poslodavca(žene bivšeg...hm) i zadati jojh malo muke,pod prijetnjom obračanja Inspektoratu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala svima. međutim, šef je ugasio soju firmu i otvorio novu firmu sa novim oib-om na ženu. Od tada nas nekolicina ne radi kod njega. Kada bi ga danas tužili vjerojatno se ne bi imali odakle i naplatiti kad bi uspjeli u sporu.,obzirom da je bila riječ o d.O.o.?

 

molim za savjet

 

A imate li vi uopće dokaze o tom prekovremenom radu, vremenike, ili što već?

 

I kako tom vašem gazdi ide taj posao? nekako mi se ne čini da vaš mlati neku silnu paru. Ako ga pritisnete inspekcijama, uz kazne i probleme lako i blokira tu drugu firmu pa ostanete bez posla.

Nemojte me krivo shvatiti - lik je vjerojatno pokvarenjak i lopina, ali dobrih i poštenih poduzetnika baš i nema koji se jagme zaposliti novu radnu snagu.

Ne mogu vam ništa pametnije savjetovati nego da iskalkulirate isplati li vam se sve to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ruby_.....,

Da, tu sigurno ima „štofa“. Trebala bi pitateljica ZZP-om „potegnuti to pitanje kod novog poslodavca(žene bivšeg...hm) i zadati jojh malo muke,pod prijetnjom obračanja Inspektoratu.

 

 

jel mi možete malo pojasniti što ste napisali? Naravno da imam dokaz o prekovrmenima i uz to da je sve isto prešlo pod njegovu suprugu. Od par objekata koje posjeduje, također i isti radnici. Ja tu ne radim već neko vrijeme, pa mi nije problem niti strah za orjaviti ponovno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako je i Ruby napisala čl 137 st.15 http://www.zakon.hr/z/307/Zakon-o-radu

 

(15) Osobu koja prenošenjem poduzeća, dijela poduzeća, gospodarske djelatnosti ili dijela gospodarske djelatnosti ili na drugi način zlonamjerno izbjegava ispuniti svoje obveze prema radniku, nadležni će sud na zahtjev radnika obvezati na ispunjenje njezinih obveza i u slučaju da ugovor o radu nije sklopljen s tom osobom.

 

a za to će trebat odvjetnik koji će imat sve dokumente potrebne za postupak u rukama jer ovako nije moguće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija