Jump to content

Tumačenje " što je to prekovremeni rad"?


KŠ

Preporučene objave

Pravo na tužbu imaš.

Svaki dan možeš podnijeti xy tužbi protiv poslodavca.

Ili susjeda.

 

Prateći ovaj forum duže vremena stječem dojam da ljudi često idu glavom kroz zid.

Razgovor ljudi, razgovor.

Što te sprječava da pitaš poslodavca zašto ti ne plaća te prekovremene sate i da li

ih misliti platiti.

Najlakše je tužiti.

Gledajući neke emisije na tv-u vidim da u USA postoje i neka, nazvat ću to tako jer nisam pravnik, pretpripremna ročišta, gdje sudac prvo odlučuje da li uopće ima smisla trošiti resurse pravosuđa na sporove/tužbe.

Uštedi se mnogo vremena i novaca, svima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Isprika zbog loše postavljenog pitanja, naravno da imam prava na tužbu. U razgovoru sa poslodavcem on naime tvrdi da to nije rad iako boravim na radnom mjestu, tako da sam stekao dojam da ću jedino preko suda ostvariti svoje pravo.

Nije mi želja ići na sud, ali sam htio ovdje pokrenuti raspravu o tome, što je to zapravo prekovremeni rad? Da li u tom smislu ako nitko ne dođe trgovcu na blagajnu isti nema pravo na plaću jer nije radio nego samo bio prisutan. Ili liječnik koji zadnjih pola sata redovnog radnog vremena nema pacijenta nije radio puno radno vrijeme danas???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi želja ići na sud, ali sam htio ovdje pokrenuti raspravu o tome, što je to zapravo prekovremeni rad?

 

Što je zapravo prekovremeni rad? Za početak..

 

Sukladno odredbama Zakona o radu ("Narodne novine" br. 149/09, 61/11 i 82/12, 93/14) puno radno vrijeme može iznositi najviše četrdeset sati tjedno. Rad koji je duži od punog radnog vremena predstavlja prekovremeni rad.

Prekovremeni rad se može koristiti u slučaju više sile, izvanrednog povećanja opsega poslova i u drugim sličnim slučajevima prijeke potrebe, kada je radnik na zahtjev poslodavca dužan raditi duže od punog radnog vremena.

 

Iz navedene odredbe proizlazi kako poslodavac prekovremeni rad može koristiti samo u iznimnim i nepredvidivim situacijama koje nije mogao izbjeći, poput primjerice naglog povećanja opsega poslova s kratkim rokovima izvršenja.

Dakle, u slučaju opravdanog zahtjeva poslodavca radnik je dužan raditi prekovremeno, ali samo na pismeni zahtjev poslodavca. Prekovremeni rad pojedinog radnika ne smije trajati duže, zajedno s punim radnim vremenom, od pedeset sati tjedno, niti duže od sto osamdeset sati godišnje.

Poslodavac je dužan voditi računa i o činjenici da prilikom određivanja prekovremenog rada ne onemogući radnika u korištenju dnevnog odmora između dva radna dana od najmanje dvanaest sati neprekidno i tjednog odmora između dva radna tjedna u neprekidnom trajanju od najmanje trideset šest sati.

 

Radnik koji radi prekovremeno ima pravo na povećanu plaću. ZOR ne propisuje iznos povećanja plaće, već se navedeno povećanje određuje ugovorom o radu, pravilnikom o radu ili kolektivnim ugovorom koji obvezuje poslodavca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ima još jedan slučaj u kojemu bi ovakvo postupanje poslodavca bilo legalno, a to nam niste rekli: da li vam poslodavac obračunava prekovremene sate i pretvara ih u slobodne dane? u tom slučaju dolazi do tzv. preraspodjele radnog vremena na način da radnik u određenom vremenu tijekom tjedna/mjeseca/sezone/godine radi više, da bi u drugom dijelu tjedna/mjeseca/sezone/godine radio manje, pa u zbroju dolazi do rada u punom radnom vremenu i nema viška odrađenih sati.

 

(iako ta mogućnost postoji, bojim se da vaš poslodavac vjerojatno nije jedan od takvih, pa ću odgovoriti na vaše pitanje ovako: problem s tužbom na isplatu naknade za prekovremeni rad, jest u tome što vaša evidencija radnog vremena, službena evidencija poslodavca, ne odražava stvarno stanje. zato ne postoje dokazi da ste vi i doista radili prekovremeno, jer poslodavac može tvrditi drugačije. vi možete voditi svoju, neslužbenu evidenciju stvarno odrađenih sati, ali nju poslodavac u eventualnom postupku može osporavati ako nemate i svjedoke ili drugi način utvrđivanja da ste u tom vremenu doista bili na radnom mjestu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da budem konkretan, moje radno vrijeme je 7 dana rada, 7 dana odmora. Može se reći da mi poslodavac daje slobodne dane ali s obzirom da boravim na poslu 168 sati u samo jednom odlasku na posao, tj. smjeni od 7 dana, mislim da poslodavac preraspodjelom nemože to meni nadoknaditi. Ispada da sam ja na poslu minimalno 360 sati mjesečno bez i jednog prekovremenog sata...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ima još jedan slučaj u kojemu bi ovakvo postupanje poslodavca bilo legalno, a to nam niste rekli: da li vam poslodavac obračunava prekovremene sate i pretvara ih u slobodne dane?

 

Ja mislim da je ovo moguće samo uz pristanak radnika, znači radnik bira da li želi da mu se prekovremeni plate ili želi koristiti slobodne dane.

 

u tom slučaju dolazi do tzv. preraspodjele radnog vremena na način da radnik u određenom vremenu tijekom tjedna/mjeseca/sezone/godine radi više, da bi u drugom dijelu tjedna/mjeseca/sezone/godine radio manje, pa u zbroju dolazi do rada u punom radnom vremenu i nema viška odrađenih sati.

 

Eheh. Pričao mi jedan strojovođa sa HŽ-a upravo to.

I zato žele u štrajk.

Jedan mjesec ima prekovremenih koje firma ne plati već mu idući mjesec umjesto npr 168 sati koji su u fondu za taj mjesec napravi smjene

za 158 sati ( jer je prošli mjesec imao 10 prekovremenih ).

I naravno, taj drugi mjesec onda voze autobusi jer nema tko voziti vlak jer radnik tih 10 sati ne dolazi na posao :glavomozid:

Na tv-u radnici viču da im ne plaćaju prekovremene a uprava tvrdi da plaćaju. Ja iz ovoga ne vidim da plaćaju već ih zakidaju, tj. te prekovremene im idući mjesec obračunavaju po vrijednosti normalnog radnog sata a ne prekovremenog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja mislim da je ovo moguće samo uz pristanak radnika, znači radnik bira da li želi da mu se prekovremeni plate ili želi koristiti slobodne dane.

 

 

 

Eheh. Pričao mi jedan strojovođa sa HŽ-a upravo to.

I zato žele u štrajk.

Jedan mjesec ima prekovremenih koje firma ne plati već mu idući mjesec umjesto npr 168 sati koji su u fondu za taj mjesec napravi smjene

za 158 sati ( jer je prošli mjesec imao 10 prekovremenih ).

I naravno, taj drugi mjesec onda voze autobusi jer nema tko voziti vlak jer radnik tih 10 sati ne dolazi na posao :glavomozid:

Na tv-u radnici viču da im ne plaćaju prekovremene a uprava tvrdi da plaćaju. Ja iz ovoga ne vidim da plaćaju već ih zakidaju, tj. te prekovremene im idući mjesec obračunavaju po vrijednosti normalnog radnog sata a ne prekovremenog.

 

da, i u ovom konkretnom slučaju možemo samo nagađati, kad ne znamo jesu li kod poslodavca (kao kod HŽ-a) na snazi kolektivni ugovor ili pravilnik o radu... ali Zakon o radu kaže samo da radnik za otežane uvjete rada, prekovremeni i noćni rad te rad nedjeljom ili blagdanom ima pravo na povećanu plaću. koliko to povećanje iznosi, Zakon o radu ne propisuje, već bi to trebali regulirati kolektivni ugovor, pravilnik o radu ili pravilnik o plaći...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pristao ja na to ili ne donešen je takav pravilnik o radnom vremenu koji određuje baš određeni način rada a to je 7 dana rada- 7 dana odmora. U načelu bih prihvatio da mi se omogući korištenje slobodnih dana umjesto plaćanja prekovremenih sati. Ali shvatiti ćete da takvim modelom nisam u mogućnosti iskoristiti bilo koji slobodni sat.

I još jedna zanimljivost tj. ujedno i pitanje: Da li je moguće pravilnikom o radnom vremenu zabraniti povećanu plaću za rad subotom i nedjeljom, blagdanom, noću itd.? Mislim da je to suprotno ZOR-u...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koji su to posao da se tako radi?Koliko vremena na dan boravite/radite na tom poslu?

 

Čl.94 ZOR-a kaže da radnik ima pravo na povećanu plaću ali ne precizira koliko je povećanje.

 

Članak 94.

 

Za otežane uvjete rada, prekovremeni i noćni rad te za rad nedjeljom, blagdanom ili nekim drugim danom za koji je zakonom određeno da se ne radi, radnik ima pravo na povećanu plaću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pristao ja na to ili ne donešen je takav pravilnik o radnom vremenu koji određuje baš određeni način rada a to je 7 dana rada- 7 dana odmora. U načelu bih prihvatio da mi se omogući korištenje slobodnih dana umjesto plaćanja prekovremenih sati. Ali shvatiti ćete da takvim modelom nisam u mogućnosti iskoristiti bilo koji slobodni sat.

 

U ovom slučaju ne radi se o prekovremenom radu u smislu kako ga definira zakon.

To je nekakav boravak na terenu, pripravnost...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sad sam shvatila, ovo zapravo nije institut prekovremenog rada, nego institut dnevnog odmora iz čl. 74. Zakona o radu - nitko ne može raditi 24 sata neprekidno, već ima za svakih 24 sata rad pravo na dnevni odmor od 12 sati neprekidno, odnosno ako je riječ o sezonskim poslovima, ima pravo na osam sati dnevnog odmora neprekidno. u tim razdobljima radnik ne bi smio raditi.

 

ako radniku poslodavac ne omogući dnevni odmor u skladu s tim odredbama, može ga se prekršajno kazniti novčanom kaznom od 31.000-60.000,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija