Jump to content

Kako se upisati kao vlasnik ''svojega''


Mayki

Preporučene objave

Nadam se da ću uspjeti objasniti svoju situaciju jer je dosta složeno, naime…

 

 

-Prošle godine mi je umro otac i tek na ostavinskoj raspravi nakon što je bilježnik naveo svu imovinu, a česticu na kojoj se nalazi kuća nije spomenuo, saznali smo da nešto ne štima. Zaključeno je kasnije da je prije trideset i nešto godina otac mijenjao sa susjedom neku zemlju za to (tada) gradilište i nisu sklopili nikakav ugovor, tako da je vlasnik te čestice i dalje taj susjed. Brat i ja odrekli smo se nasljedstva u maminu korist a njoj je bilježnik upisao tu česticu kao izvanknjižno vlasništvo. Dakle, komunalije, priključak struje, plin… sve je uvijek bilo na naše prezime i ta adresa mi je na svim dokumentima i prijavljen sam tamo da živim 30 godina.

 

-Nije meni ostavljeno na ostavini jer sam imao plan i posao i odselit van države, zato je ostavljeno majci, no igrom slučaja to je propalo...

 

 

-Želio bih pošto sam ipak jedini ostao živjeti u toj kući da riješim tu zavrzlamu, napominjem da se nitko ne protivi da sam ja vlasnik, niti majka, niti brat niti taj susjed koji se ne sjeća zašto to nisu nikada riješili i također nije znao za to.

 

 

-Jasno, ne znam koliko je bitno za priču, otac nije podnio zahtjev za legalizaciju kuće u roku (napravio bih to ja ali sam zadnjih godina izbivao puno zbog posla i nisam bio uključen), tako da je to još jedan problem plus.

 

 

Što mogu napraviti i kojim redom ići da se upišem kao vlasnik te nekretnine ili čestice i da stvari budu čiste ko suza? Mogu li možda ići na dosjelost jer nisam znao sve do ostavine da čestica nije naša. Kako? Što? Ne znam...

 

 

 

Hvala Vam svima unaprijed na pomoći i odgovorima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ko se u vlasničkom listu kč. vodi kaovlasnik ? susjed?

prijedlog za mirno rješenje spora podnijeti nadležnom sudu (uz suglasnost susjeda).

ili tužbom za utvrđivanje vlasništva pred nadležnim sudom (oprt uz suglasnost susjeda)

http://projekt2g.com/hr/dokumenti/primjer_tuzbe.pdf

 

postupak se treba voditi uz suglasnos svih nasljednika ostavitelja.

 

ili http://novi-informator.net/stjecanje-prava-vlasni%C5%A1tva-dosjelo%C5%A1%C4%87u

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Što znači prijedlog za mirno riješenje spora? Zvuči mi bolje nego tužba :D

prijedlog za mirno rješenje spora za utvrđivanje prava vlasništva se podnosi nadležnom sudu protiv upisanog vlasnika nekretnine (susjed). dogovorite se . sud po dogovoru donese odluku. temeljem te odluke se upisujete kao vlasnik. brzo je i skoro besplatno.

 

tužba za utvrđivanje vlasništva podnosi se nadležnom sudu (mjesto gdje je nekretnina).

dogovorite se sa susjedom da ne dođena raspravi i neodgovori na tužbu zbogčega sud donosi presudu zbog ogluhe.

ili susjen bude nazočan na raspravi i prizna tužbeni zahtjev.

tužbu mora podnijeti izvanknjižna vlasnica (nasljednica) i tužbi priložiti rješenje sa ostavinske.

nakon toga kako se dogovorite,ako to prihvati izvanknjižna vlasnica.

za troškove se dogovorite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači ona bi dobila pravo da se upiše kao vlasnik? Kako bi onda ona to prenjela na mene?

 

Jeli problem što je na čestici nelegalna građevina ili se radi o vlasništvu k. čestice? Jer je bilo rečeno da se nelegalizirani objekti ne mogu nasljeđivati, prodavati, kupovati dok se ne riješi legalizacija?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako idete tim putem, sud bi nakon pravomoćnosti presude naložio njezin upis u zemljišnoj knjizi, a ona bi vama mogla darovnim ugovorom darovati nekretninu, i onda biste se vi uknjižili na temelju darovnog ugovora, primjerice.

 

što stoji u zemljišnoj knjizi, što je opis nekretnine: oranica, šuma, kuća s dvorištem i sl.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeli problem što je na čestici nelegalna građevina

i nije,budući da vrijedi načelo pravnog jedinstva nekretnine u smislu članka 9.st.1,2 i 3.

Jer je bilo rečeno da se nelegalizirani objekti ne mogu nasljeđivati,

nasljeđuje se sve što je činilo imovinu ostavitelja u trenutku smrti,knjižna,izvanknjižna,legalna,nelegalna imovina

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da sumiramo...

 

Dakle podnjeti zahtjev pri nadleznom sudu za mirno rijesenje spora za dosjelost? To drzi vodu?

 

Jos par pitanja... Taj zahtjev trebamo sastaviti sami ili to rade sluzbenici na sudu? I koji sud je nadlezan za ta pitanja, opcinski, prekrsajni...? Sorry, laik sam totalni!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sud bi nakon pravomoćnosti presude naložio njezin upis u zemljišnoj knjizi,

suvišno je izrekom presude naložiti upis u zemljišne knjige ako je vlasništvo stečeno odlukom suda ili na temelju zakona(čl.127 i 130.ZV)

 

Ažurirano

 

I koji sud je nadlezan za ta pitanja, opcinski, prekrsajni...? Sorry, laik sam totalni!

glede citiranog uz dužno poštovanje vam se preporučuje pomoć strućne osobe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jos samo ovo...

 

Moze li ova nekretnina nakon sto se u konacnici prepise na mene postati predmet ovrhe zbog potrazivanja eventualnog vjerovnika zbog dugova mog pokojnog oca. S obzirom da sam se na ostavinskoj odrekao nadljedstva u majcinu korist a ova nekretnina nije ni bila na oca? Tek je na ostavinskoj spomenuta kao izvanknjizno vlasnistvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija